Izziņota kinofestivāla 'Artdocfest/Riga' programma; gaidāmas divas latviešu filmu pirmizrādes
Foto: Kadrs no filmas "Bēgšana"

No 3. līdz 8. martam Rīgā notiks 2. Starptautiskais dokumentālā kino festivāls "Artdocfest/Riga", kurā skatītājiem divās konkursa programmās "Baltijas fokuss" un "Artdocfest", kā arī ārpuskonkursa programmā būs iespēja baudīt 28 dokumentālās filmas no 14 valstīm. Konkursa programmā "Baltijas fokuss" iekļautas arī divas pašmāju filmu pirmizrādes – Ievas Ozoliņas "Mana māte valsts" un Elitas Kļaviņas "Iļģuciema māsas".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā "Delfi" informē festivāla organizatori, programmā "Baltijas fokuss" šogad ietvertas 11 starptautiskos festivālos izrādītas un atzinību guvušas filmas. Līdztekus Baltijas valstu filmām programmā ietverti arī Baltijas jūras reģiona valstu Dānijas, Krievijas, Polijas, Somijas, Vācijas un Zviedrijas kino darbi.

Izvēlēto filmu vidū ir dāņu režisora Jonasa Pohera Rasmusena filma "Bēgšana", kurā režisors ar animācijas palīdzību ataino kāda sava skolasbiedra viņam uzticētu skarbu dzīves stāstu. Filma ir guvusi plašu atzinību festivālos un ir Dānijas pieteikums ASV Kinoakadēmijas balvai "Oskars". Poļu režisors Pāvels Lozinskis savā darbā "Balkona filma" caur it kā ikdienišķām sarunām ar garāmgājējiem rada spēcīgu mūsdienu Polijas portretējumu. Savukārt Lietuvas dokumentālajā filmā "Es būšu tev blakus" režisori Maksimilians Dežuā un Virgīnija Vareikite seko divu spēcīgu sieviešu centieniem samazināt pašnāvību skaitu viņu dzimtajā idilliskajā mazpilsētā.

Konkursa programmā "Artdocfest" iekļautas 19 filmas, kas atspoguļo gan bijušās Padomju Savienības teritorijā dzīvojošu autoru skatījumu, gan ārvalstu autoru skatu uz dzīvi šajā teritorijā. Daudzos starptautiskos festivālos apbalvotā Šveices dokumentālā filma "Sala" ir režisoru Svetlanas Rodinas un Lorāna Stūpa valsts novārtā pamestas Kaspijas jūras salas iedzīvotāju meditatīvs vērojums. Režisora Renato Boraijo Serano filma "Ivannas dzīve" ir reizē dzīvi apliecinošs un melanholisks vēstījums par jaunu ņencu sievieti, kura atsakās no dzīves tundrā un pārceļas uz pilsētu. Konkursa programmā ietverta arī Latvijas kopražojuma filma "Šis lietus nekad nebeigsies", kurā jauna ukraiņu režisore Alina Gorlova aizved skatītājus spēcīgā un vizuāli aizraujošā ceļojumā cauri nebeidzamam kara un miera ciklam.

Festivāla "Baltijas fokuss" konkursa programmā iekļautas divas Latvijas filmu pirmizrādes. Festivālu atklās režisores Ievas Ozoliņas dokumentālā filma "Mana māte valsts" - aizkustinošs stāsts par jaunas sievietes adopcijas ceļā zaudēto māsu meklējumiem, kad likuma robežas jau ir izsmeltas. Savukārt festivālu noslēgs režisores Elitas Kļaviņas filma "Iļģuciema māsas" - skaudrs stāsts par trīs sieviešu likteņiem, cerībām un ilgām pēc cilvēcīgas attieksmes ārpus cietuma mūriem.

"Gan dokumentālā kino veidotāji, gan skatītāji šobrīd kļūst par pasaules sašķelšanās lieciniekiem. Mēs atkal vērojam milzīgus pretnostatījumus, kas jebkurā brīdī var pārtapt reālā karā. Šajā situācijā palūkoties uz sevi ar skatu no malas caur dokumentālā kino autora prizmu kļūst arvien aktuālāk un glābjošāk. Tādēļ mūsu festivāla programmā esam iekļāvuši daudzas filmas, kas skatītājiem piedāvā šo iespēju", tā šī gada "Artdocfest/Riga" programmu raksturo festivāla dibinātājs Vitālijs Manskis.

Festivāla seansi tradicionāli notiks festivāla mājās – kinoteātrī "Splendid Palace". Seansu norise tiks organizēta "zaļajā režīmā".

Tags

ArtDocFest/Riga Elita Kļaviņa Splendid Palace Vitālijs Manskis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form