Jāņu laikā portālā 'filmas.lv' bez maksas varēs skatīties latviešu kino
Foto: Kadrs no filmas "Limuzīns Jāņu nakts krāsā"

Līgo svētkiem tuvojoties, Nacionālā Kino centra (NKC) portāls "filmas.lv" sadarbībā ar Latvijas filmu studijām dāvina skatītājiem jau trešo tiešsaistes festivālu "Latvijas filmas pasaulē", kas risināsies 20.-24. jūnijā, portālu "Delfi" informē NKC pārstāve Kristīne Matīsa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Festivāla programmā 10 Latvijas filmas kā īpašs sveiciens latviešu diasporai nacionālajos svētkos būs pieejamas noskatīšanai bez maksas datorā jebkurā pasaules vietā, kur vien atrodams interneta pārklājums.

"Portāla "filmas.lv" tiešsaistes festivālu tradīcija tika uzsākta tieši pirms gada, un īpašā skatītāju atsaucība katru reizi liecina, ka iesāktais jāturpina. Šogad piecu dienu garumā būs pieejamas desmit filmas, kas katra savā veidā stāsta par Latviju gan šodien, gan tās simtgades gadā, gan dažādos citos Latvijas vēstures periodos," stāsta Matīsa.

Visjaunākā filma šāgada festivāla piedāvājumā, kas arī vistiešāk saistīta ar Jāņu tematiku, ir režisores Alises Zariņas debijas spēlfilma "Blakus" (2019), kurā darbība notiek tieši Līgo svētkos, un tā trīs gadus pēc kārtas – Luīze un Kaspars (Anta Aizupe un Āris Matesovičs) nejauši satiekas braucienā uz Jāņu svinēšanu, un kopīgais izbrauciens pārvēršas par sarežģītu attiecību spēli. Filma saņēmusi Nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps" par labāko scenāriju un vēl piecas nominācijas.

Visplašāko un emocionālāko pārskatu par Latviju valsts simtajā gadā varēs iegūt, noskatoties režisores Dzintras Gekas neparasto dokumentālo iemūžinājumu "Katra diena simtgadē" (2019) – četru pilnmetrāžas filmu ciklu, kas uzņemts 2018. gadā, filmējot burtiski katru dienu visa gada garumā, daždien pat ar vairākām kinokamerām. Latvijas simtgades gads sadalīts četrās Gadalaiku filmās, un katrai no tām ir savs montāžas režisors, kas piešķir katrai filmai atšķirīgas kvalitātes, – "Pavasaris" (montāžas režisore Arta Ģiga), "Vasara" (montāžas režisors Armands Zvirbulis), "Rudens" (montāžas režisore Madara Didrihsone) un "Ziema" (montāžas režisore Andra Doršs).

Simtgades kontekstā skatāms arī šāgada tiešsaistes festivāla piedāvājums bērniem un ģimenēm – viena no populārākajām Simtgades filmām, režisores Ināras Kolmanes veidotā spēlfilma "Bille" (2018), kas balstīta Vizmas Belševicas autobiogrāfiskajā romānā un stāsta par 30. gadu Latviju, strādnieku Rīgu un maza bērna sapņiem. 2018. gadā filma "Bille" saņēma Nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps" kā gada labākā spēlfilma un joprojām ir pieprasīta pasaules festivālos.

Par Latviju un latviešiem 20. gadsimtā stāsta arī dokumentālā kino klasiķa Anša Epnera divsēriju filma "Es esmu latvietis" (1990), kuras uzņemšanas laikā kinogrupa viesojās četros kontinentos, ciemojoties pie latviešu emigrantiem, ko kara vētras izkaisījušas pa visu pasauli. Filma, kuras emocionālo un filozofisko slāni veido Imanta Ziedoņa scenārijs un aizkadra balss, apliecina – būdami uzņēmīgi, darbīgi un neatlaidīgi, viņi pratuši svešumā iegūt gan izglītību, gan labu darbu, gan cienījamu vārdu, bet galvenais – saglabāt valodu un latvietību. Daudzi no filmā redzamajiem tābrīža trimdiniekiem vēlāk pārcēlās uz Latviju un kļuva šeit ievērojami dažādās darbības jomās, tāpēc filmā ir daudz mūsdienu skatītājam pazīstamu seju.

Jau tradicionāla portāla "filmas.lv" tiešsaistes festivālu sastāvdaļa ir restaurēta Latvijas kino klasika – tā skatītājiem tiek piedāvāta ciešā sadarbībā ar Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu. Šoreiz programmā trīs vasarīgas zelta fonda filmas - Jāņa Streiča klasiskā komēdija "Limuzīns Jāņu nakts krāsā" (1981), režisora Ērika Lāča komēdija "Dāvana vientuļai sievietei" (1973), kur meistarīgus pārtapšanas brīnumus demonstrē leģendārā aktrise Vija Artmane, un "Motociklu vasara" (1975), dokumentālā kino klasiķa Ulda Brauna vienīgā spēlfilma, melnbalts operatoru meistardarbs, kuru filmējuši vēl divi dokumentālistikas klasiķi – Ivars Seleckis un Kalvis Zalcmanis.

Īpašs bonuss šai festivāla filmai – tieši 20. jūnijā LTV 1 programmā 21:20 pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma "Motociklu vasara. Filmas arheoloģija", kurā režisore Agita Cāne-Ķīle un scenāriste Daira Āboliņa izpētījušas filmas tapšanas vēsturi un satikušas uzņemšanas grupas dalībniekus. Pēc pirmizrādes dokumentālā filma būs skatāma LTV portālā "Replay.lv" un pieejama visā pasaulē, tāpat kā festivāls Latvijas filmas pasaulē.

Visas tiešsaistes festivāla programmā iekļautās filmas būs pieejamas skatītājiem visā pasaulē no 20. jūnija pirmajām minūtēm līdz 24. jūnija pusnaktij (pēc Latvijas laika). Skatīšanās iespējama ne tikai datora pārlūkprogrammās, bet arī izmantojot viedtālruņus un planšetdatorus ar jaunākajām iOS un Android operētājsistēmu versijām.

Tags

Latvijas Nacionālais kinocentrs Jāņi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form