Jaunā dokumentālā seriālā atklās Latvijas vēstures nostāstus un leģendas
Foto: Publicitātes foto

Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, no 2018. gada 13. oktobra LTV1 ēterā būs skatāms jauns dokumentāls seriāls "Tas notika šeit", kas atklās, pētīs un pārbaudīs Latvijas vēstures mītus un leģendas, portālu "Delfi" informē seriāla veidotāji no "Mistrus Media".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Katrā sērijā varēs redzēt kā trīs dienās trīs vēsturnieki atklās trīs unikālus stāstus par kādu mazāk zināmu Latvijas vietu. Trešajā dienā vēsturnieki iedzīvotājus iepazīstinās katrs ar savu jaunatklāto stāstu un viņiem būs jābalso par viņuprāt spēcīgāko stāstu vai vislabāk pierādīto leģendu vai apšaubīto mītu. Labākā stāsta nosaukums tiks dots kādai īpašai vietai šajā pilsētā.

Kā raksta seriāla veidotāji, Latvija vairāku gadsimtu garumā ir bijusi dažādu vēsturisku notikumu krustpunkts. Gadu gaitā dažādās politiskās iekārtas te atstājušas savu nospiedumu, un vietas – novadi, pagasti un nelieli ciemati – zaudējušas savus unikālos stāstus, iegūstot mūsdienām raksturīgo apslēpto aizmirstību. Daudzu Latvijā apdzīvotu un mazapdzīvotu vietu kultūrvēsturiskie slāņi, nostāsti, mīti un noslēpumi palikuši aizmirsti un neatklāti.

Tomēr katrai vietai ir savs stāsts. Raidījumā "Tas notika šeit" vēsturnieki Edgars Plētiens, Inna Gīle un Gatis Krūmiņš kopā ar Dāvidu Ernštreitu dodas uz piecām dažādām Latvijas vietām – Viļķeni, Vārkavu, Gramzdu, Birzgali un Stendi, – lai trīs dienu laikā meklētu un pētītu unikālus stāstus, cilvēkus, notikumus, kas apgāztu mītu, ka šajās vietās nekas ievērojams nav noticis.

Raidījumā atklāsies dažādi pārsteidzoši un līdz šim nezināmi fakti, piemēram, par grāmatniecības uzņēmuma "Valters un Rapa" dibinātāju Arturu Valteru, to, kur un kā Latvijā tapa hercoga Jēkaba kuģi, kas ceļoja pa pasaules jūrām, sarežģīti cilvēku likteņi, traģiski mīlasstāsti un nostāsti, kas gadu gaitā pārvērtušies par leģendām, mītiem vai pat spoku stāstiem. Tiks apgāzti arī vairāki mīti un ļaužu iztēlē radīti stāsti, kas iepriekš kā neapgāžami fakti bijuši pat aprakstīti grāmatās.

"Vietu vēsture un reģionu vēsture ir tas, kas piesaista uzmanību. Jaunais LTV1 dokumentālais seriāls "Tas notika šeit" tapis, iedvesmojoties no Zviedrijas sabiedriskās televīzijas raidījumiem, kas ļāva daudzām vietām atklāt leģendas, interesantus stāstus un piesaistīt apmeklētājus pavisam aizmirstām vietām. Latvija no šāda skatu punkta ir vēsturiski uzlādēta vieta, kas jau sen bija pelnījusi daudz lielāku pavērsienu šo vietu izpētē," uzsver studijas Mistrus Media producents Gints Grūbe.

"Mēs no jauna pārliecinājāmies, ka Latvija ir īsta stāstu krātuve. Cilvēki paši ir labi vēsturnieki gan Viļķenē, gan Gramzdā, gan Birzgalē, gan Vārkavā un Stendē. Filmējām nejauši izvēlētas vietās, kas nav līdz šim nav bijušas ceļotāju prioritārie galamērķi. Iespējams, ka pēc simts gadiem "Tas notika šeit" atklātos stāstus kāds pārbaudīs no jauna un gribēs zināt, kādēļ parks, ceļš vai iela nosauktā tādā vārdā par kādu tā tapa mūsu raidījuma veidošanas laikā", stāsta žurnālists un raidījuma vadītājs Dāvids Ernštreits.

"Gribu pateikt milzīgu paldies visiem tiem cilvēkiem, kas mūs silti uzņēma un azartiski piedalījās stāstu meklēšanā. Šī mums bija brīnišķīga vasara, kur ne tikai dzinām pēdas leģendām un stāstiem, bet iepazinām brīnišķīgus cilvēkus dažādos Latvijas novados," tā raidījuma režisore Linda Olte.

Raidījumu cikla režisore ir Linda Olte, producentes Elīna Gediņa-Ducena un Inese Boka-Grūbe, laukuma režisore Lote Gediņa, operatori Jānis Šēnbergs, Jānis Kešāns un Jānis Saļms, skaņas ieraksta operators Tālivaldis Tālis Āboliņš.

Tags

Latvijas simtgade
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form