'Kino Bize' piedāvā kino vēstures dārgakmeni - filmu 'Pirāta līgava'
Foto: Kadrs no filmas

"Kino Bizes" "Klasikas kino vakaru" maija programmā iekļauta Nellijas Kaplānes filma "Pirāta līgava" (1969), ko programmas veidotāji sauc par "nepelnīti aizmirstu kino vēstures dārgakmeni".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Filma tiek raksturota kā koša un temperamentīga traģikomēdija, kas 60. gadu Francijas jaunā viļņa kinotelpu parāda no pavisam negaidīta rakursa, tā pārsteidzot skatītājus visā pasaulē. Līdzās filmai "Mājas kino" būs pieejama arī saruna starp režisori Martu Elīnu Martinsoni un kino zinātnieci Elīnu Reiteri.

Laikā, kad kino nozare svinētu argentīniešu-franču režisores un rakstnieces Nellijas Kaplānes 90. jubileju, "Kino Bize" tiešsaistes platformā "Mājas kino" demonstrē viņas leģendāro debijas kinodarbu. Kaplānes asprātīgā, satīriskā filma savulaik pirmizrādi piedzīvoja prestižajā Venēcijas kinofestivālā, kur auditorija to sagaidīja ar stāvovācijām. Likumsakarīgi, ka drīz vien kinodarbs ieguva kulta statusu. "Nekaunība, kas pacelta līdz mākslas statusam," tā filmu raksturojis Pablo Pikaso. Savukārt Francijas autoritātes filma sadusmojusi tik ļoti, ka tās mēģinājušas to cenzēt, pieprasot mainīt dumpīgās stāsta beigas.

Filma turpina "Klasikas kino vakaru" programmas otro ciklu, šoreiz atvēlot īpašu lappusi feministiskā kino aspektam. Neskatoties uz to, ka režisores ieguldījums kino vēsturē nav pietiekami novērtēts, autores filmas caurauž nepieradināms dumpinieciskums un nepiespiests vieglums, kas to ierindo starp 60. gadu spilgtākajām kinolentēm.

Filmas stāsta varone ir jauna sieviete vārdā Marija, kura sāk iekasēt maksu par saviem seksuālajiem pakalpojumiem un pilnībā izjauc Teljē ciematiņa pašapmierinātās, patriarhālās sabiedrības mieru. Galveno lomu atveido spožā franču jaunā viļņa aktrise Bernadete Lafona.

Pirms tiešsaistes seansa būs pieejama arī saruna ar viesiem. Šoreiz filmas iespaidos dalīsies un plašāku kino vēstures kontekstu sniegs kino zinātniece Elīna Reitere un režisore Marta Elīna Martinsone.

Filma oriģinālvalodā ar subtitriem latviešu valodā būs pieejama "Kino Bize" "Mājas kino" no 21. līdz 30. maijam.

Tags

Kino Bize
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form