Latvija 'Oskara' balvai virza Viestura Kairiša filmu 'Janvāris'
Foto: Andrejs Strokins

Nacionālā Kino centra (NKC) izveidotā ekspertu komisija 2. septembra apspriedē un balsojumā vienojusies ASV Kinoakadēmijas balvai "Oskars" kategorijā "Starptautiskās filmas balva / International Feature Film Award" izvirzīt režisora Viestura Kairiša spēlfilmu "Janvāris", kas nacionālo pirmizrādi piedzīvos šāgada novembrī, bet pasaules pirmizrādi jūnijā nosvinēja ar galveno balvu Traibekas festivālā (Ņujorka, ASV), portālu "Delfi" informē NKC pārstāve Kristīne Matīsa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šī ir jau 15. reize, kad Latvija piesaka savu filmu prestižajai sacensībai par "Oskara" balvu.

Latvijas filmu studiju iesniegtos pieteikumus izvērtēja Nacionālā Kino centra (NKC) izveidotā ekspertu komisija, kurā šogad strādāja Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova, pagājušajā gadā izvirzītās filmas "Bedre" režisore Dace Pūce, producente un VKKF Filmu nozares ekspertu komisijas priekšsēdētāja Alise Ģelze, animācijas režisors un NKC spēlfilmu projektu eksperts Edmunds Jansons, kinokritiķe un žurnāliste Kristīne Simsone, Kultūras ministrijas valsts sekretāre, Filmu padomes locekle Dace Vilsone un NKC vadītāja, kinokritiķe un teorētiķe Dita Rietuma.

Latvija 'Oskara' balvai virza Viestura Kairiša filmu 'Janvāris'
Foto: Andrejs Strokins

Kā norāda Matīsa, ekspertu izvērtēšanai spēcīgā konkurencē tika pieteiktas četras spēlfilmas un viena pilnmetrāžas animācijas filma, visām Latvijas pirmizrāde gaidāma šajā rudenī – oktobrī un novembrī

Ekspertu komisija attālinātā diskusijā apsprieda visu filmu potenciālu un iespējamo rezonansi dažādās auditorijās, atzinīgi novērtējot katras filmas atsevišķās kvalitātes – gan režisores un mākslinieces Signes Baumanes animācijas mūziklu "Mans laulību projekts", kas neparasti un dinamiski, ar zinātniska skaidrojuma iesaistīšanu, risina mūžīgus jautājumus par sievietes personisko likteni un laimi; gan režisores Lindas Oltes debijas spēlfilmu "Māsas", kas ar lieliskiem aktierdarbiem un grodi veidotu scenāriju runā par universālu ģimeniskās piederības tēmu. Konkurencē par Latvijas nacionālo nomināciju ASV Kinoakadēmijas balvai piedalījās arī režisora Matīsa Kažas jauniešu drāma "Neona pavasaris" – ekspertu vērtējumā svaigs un laikmetīgs darbs jaunai auditorijai – un režisores Ināras Kolmanes spēlfilma "Mātes piens" – Noras Ikstenas ļoti populārā romāna ekranizācija.

Ekspertu komisija vienojās kā Latvijas pieteikumu ASV Kinoakadēmijas balvai par labāko ārzemju filmu izvirzīt režisora Viestura Kairiša spēlfilmu "Janvāris" (studija "Mistrus Media", producenti Gints Grūbe un Inese Boka-Grūbe, galvenajā lomā Kārlis Arnolds Avots) – daļēji autobiogrāfisku stāstu par jauna cilvēka pārdzīvojumiem 1991. gada barikāžu laikā. Matīsa to raksturo kā ļoti kinematogrāfisku un suģestējošu filmu, kas sapludina vienā mākslas darbā personiskas un vēsturiskas tēmas, bet vissvarīgākais – atgādina visai pasaulei, ka nesenās vēstures apdraudējumi nekur nav zuduši arī šodien.

NKC pārstāve arī atgādina, ka Viestura Kairiša jaunākā filma jau piedzīvojusi panākumus ārvalstīs, tātad ir starptautiski konvertējama un saprotama arī ārpus lokālās auditorijas – šāgada jūnijā filma "Janvāris" tūlīt pēc pasaules pirmizrādes ieguva galveno balvu starptautiskā konkursa skatē Traibekas filmu festivālā (ASV, Ņujorkā).

Šogad ASV Kinoakadēmijas "Oskara" balvas procesi atgriezušies normālajā ritmā, kāds tas bija pirms pandēmijas, – valstīm savi nacionālie pieteikumi jāiesniedz līdz 3. oktobrim, paplašināts pretendentu saraksts tiks paziņots 21. decembrī, galīgais nomināciju saraksts – 24. janvārī. "Oskara" balvu pasniegšanas ceremonija – 2023. gada 12. martā.

Tags

Dace Pūce Kārlis Arnolds Avots Filma Janvāris Oskara balva Viesturs Kairišs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form