Latvijas kinoteātri piedalīsies pirmajā Eiropas mākslas kino dienā
Foto: Publicitātes attēls

Svētdien, 9. oktobrī, Eiropas organizāciju "CICAE ART Cinema" un "Europa Cinemas" tīkla kinoteātros – apmēram 1000 kinoizrādīšanas vietās ar 4000 ekrāniem 34 valstīs – notiks pirmā Eiropas Mākslas kino diena (European Art Cinema Day). Akcijā piedalās arī trīs Rīgas kinoteātri, visi Elizabetes ielā – "Kino Bize", "K.Suns" un "Splendid Palace".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kopš 2016. gada katru gadu rudenī tiks izvēlēta viena īpaša diena, lai nosvinētu Eiropas mākslas kino un apliecinātu Eiropas kino daudzveidību, kurā katrai valstij ir neatkārtojama vieta. Kinoteātros skatāmā programma būs tik dažāda, cik dažāda ir Eiropas kino māksla; katrs kinoteātris pats izvēlas programmu šai dienai un veido to no dažādu valstu filmām. Iecerēts, ka Eiropas mākslas kino diena norisināsies ik rudeni, akcentējot Eiropas jaunā kino vērtības.

Kinoteātris "Kino Bize" šajā dienā sadarbībā ar Francijas Institūtu Latvijā un Gētes institūtu Rīgā piedāvā četras filmas visai ģimenei. Programmas ietvaros būs skatāma popārta multfilma ar detektīva elementiem visai ģimenei "Mazais spoku detektīvs" (2015), Paolo Sorentīno fantasmagorija par jaunības burvību un atmiņas trauslumu filmā "Jaunība" (2015), vācu hakeru trilleris "Who Am I –Neviena sistēma nav droša" (2014) un dokumentālā filma par Parīzes seju bezpajumtnieku acīm – "Pasaules malā" (2013).

Visas četras filmas noskatoties var reģistrēt "European Film Challenge" lapā un piedalīties konkursā ar balvu – apmaksāts ceļojums uz Berlīnes starptautisko kinofestivālu.

Latvijas kinoteātri piedalīsies pirmajā Eiropas mākslas kino dienā
Foto: Publicitātes attēls

Kinoteātrī "Splendid Palace" pulksten 16.00 sadarbībā ar Nacionālo filmu festivālu "Lielais Kristaps" notiks diskusija un Lailas Pakalniņas spēlfilmas "Ausma" īpašais seanss. Filma "Ausma" šogad iekļauta Eiropas kinoakadēmijas 50 gada labāko filmu izlasē, turklāt tieši "Ausma" šogad izvirzīta kā Latvijas pieteikums ASV Kino akadēmijas balvai "Oskars" kategorijā "Labākā ārzemju filma" / "Best Foreign Language Film".

Pirms filmas skates notiks publiska diskusija "Latvijas filmas Eiropā un pasaulē". Diskusijas ilgums – 30 minūtes, tēmas:
 Latvijas producentu pieredzes stāsti – kā izveidot Eiropā konvertējamu Latvijas stāstu
; Nacionālā kino redzamie un neredzamie šķēršļi Eiropas kino apritē
; Veiksmes formula. Vai tāda ir iespējama?
; Latvijas kinoaktieru izredzes Eiropas filmās. Kastinga noslēpumi.


Diskusijā piedalās Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma, producente Aija Bērziņa, producente Alise Ģelze, aģentūras Casting Bridge vadītāja, aktieru atlases speciāliste Gunita Groša, diskusiju vada Daira Āboliņa

Kinoteātris "K.Suns / Kinogalerija" Eiropas mākslas kino dienā sagatavojis īpašu programmu, kuru, pateicoties sadarbības partneriem – Gētes institūtam Rīgā, Dānijas Kultūras institūtam Latvijā, Norvēģijas vēstniecībai Rīgā un Francijas institūtam Rīgā –, demonstrēs bez maksas.

Plkst. 14.30 sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā tiks izrādīta Starptautiskā festivāla "DOK Leipzig" animācijas filmu programma. Deviņas dažādās valstīs tapušas animācijas filmas stāstīs par jautrām raganām, sirsnīgi draudzīgiem dzīvniekiem, sportiskiem izaicinājumiem un vēl daudz ko citu. Un darīs to bez vārdiem. Savus mazos un lielos skatītājus filmas apburs ar izjusti veidotajiem vizuālajiem tēliem un aizraujošo mūziku.

Latvijas kinoteātri piedalīsies pirmajā Eiropas mākslas kino dienā
Foto: Publicitātes attēli

Plkst. 1600 sadarbībā ar Norvēģijas vēstniecību Rīgā – "Viktorija" ("Victoria"). Pēc Nobela prēmijas laureāta Knuta Hamsuna romāna (1898) veidotā filma ir viens no spilgtākajiem stāstiem par mīlestību – dziļu, ilgu un nepiepildītu. Sociālā atšķirtība starp dzirnavnieka dēlu Juhannesu un muižkunga meitu Viktoriju ir nepārvarama, bet tai nav varas pār bezgalīgi maigu, aizkustinošu un reizē mokošu mīlestību, kas aizsākas ar bērnu spēlēm, ilgst visu dzīvi un uzplaukst nemirstīgā košumā Viktorijas pirmsnāves vēstulē.

Plkst. 18.00 sadarbībā ar Dānijas Kultūras institūtu Latvijā – "Marija Krojere". Marija dzīvo šķietami idillisku un laimīgu dzīvi kopā ar savu vīru, slavenu gleznotāju P.S. Krojeru. Taču patiesībā viņa ar meitu dzīvo depresīvā un noslēgtā mākslinieka ēnā. Kad Toskānā Marija satiek jaunu, aizrautīgu zviedru komponistu Hugo Alfvenu, viņa redz iespēju piepildīt pati savus sapņus un centienus uzlabot dzīvi.

Un programmas noslēgumā – plkst. 20.00 – sadarbībā ar Francijas institūtu Rīgā – filma "Trakais Pjero" (1965). Pirms filmas būs kino eksperta Viktora Freiberga ievadvārdi. 
Luijs Aragons filmu nosaucis par cēlā skaistuma filmu, kas iezīmē pavērsiena punktu Žana Lika Godāra daiļradē. Tas ir traģisks stāsts par kādu pāri, kas bēg no Parīzes, reizē mūzikls un gangsteru filma, kurā varoņu attiecības tiek atainotas gan kā nieka vērtas, gan kā izmisuma pilnas. Šī filma pēc kritiķu vērtējuma iekļauta 20 gadsimta labāko kinodarbu sarakstā.

Filmas orģinālvalodā ar angļu subtitriem un sinhrono tulkojumu latviešu valodā austiņās. Ieejas kartes pieejamas internetā. Papildu informācija meklējama Mākslas kino dienas mājas lapā.

Tags

Eiropas kino K.Suns Kino Bize Laila Pakalniņa Lielais Kristaps Splendid Palace
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form