'Lielā Kristapa' filmas šogad varēs skatīties klātienē un tiešsaistē
Foto: Publicitātes foto

Nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums "Lielais Kristaps" šogad norisināsies no 12. līdz 15. novembrim. "Lielais Kristaps" dod iespēju vienkopus redzēt un profesionāli izvērtēt Latvijas jaunākās filmas, kā arī godināt Latvijas kino tradīcijas. Filmas būs iespējams skatīties kinoteātrī "Splendid Palace", Tallinas ielas kvartālā un tiešsaistē - www.filmas.lv, portālu "Delfi" informē pasākuma organizatoru pārstāve Zane Dzene.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Lielā Kristapa" atklāšanas notiks "Splendid Palace" Lielajā zālē 12. novembrī pulksten 18.30. Īpašajā seansā gaidāma Mārtiņa Grauda filmas "Koku opera" pirmizrāde. Tajā dokumentēts komponistes Annas Ķirses laikmetīgās operas iestudējumu Somijas mežos. Savukārt Mazajā zālē būs viens seanss – pulksten 20.00 demonstrēs Matīsa Kažas starpdisciplināro projektu "Kino un mēs", kurā aktieri Andris Keišs un Egons Dombrovskis un komiķis Jānis Skutelis no šodienas pozīcijām skatās uz padomju laikā tapušā Latvijas kino mantojumu. Seansa laikā būs iespējams tikties ar filmas režisoru un aktieriem. "Lielajam Kristapam" filma nominēta kategorijā "Labākais aktierdarbs galvenajā lomā" (ansamblis: Andris Keišs, Jānis Skutelis, Egons Dombrovskis).

13. novembrī "Lielā Kristapa" filmas demonstrēs abās "Splendid Palace" zālēs. Pulksten 18.30 Lielajā zālē gaidāms īpašais seanss Ivo Brieža filmai "Homo Sovieticus", kas tapusi kā Latvijas, Lietuvas un Čehijas kopražojums. Tajā, kā raksta autori, ir vērojums, kā gandrīz 30 gadus pēc Padomju Savienības sabrukuma totalitārisma laikmeta simboli un "stingrās rokas" politika atkal atgriežas. Pulksten 20.30 varēs noskatīties filmu "Pilsēta pie upes", kura ir visvairāk "Lielajam Kristapam" nominētais lielā ekrāna darbs (15 nominācijas), tostarp kā labākā pilnmetrāžas filma, kā arī par režiju un scenāriju.

Mazajā zālē pulksten 17.30 sāksies "Lielā Kristapa" mūža balvas laureātam kinooperatoram un vienam no Latvijas Kultūras akadēmijas dibinātājiem Kalvim Zalcmanim veltītā retrospektīvā programma. Tajā iekļautas četras filmas: "Mūžs" (1972, režisors Hercs Franks), "Atbalss" (1983, rež. Ansis Epners), "Virsdiriģenti" (1983, rež. Ansis Epners) un "Džemma" (1986, rež. Laima Žurgina). Visas filmas nupat restaurētas ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu, un restaurēta arī filma "Neglītais pīlēns - cilvēka bērns" (1985, rež. Laima Žurgina).

14. novembrī "Splendid Palace" Lielajā zālē sāksies ar animācijas filmu seansu pašiem mazākajiem skatītājiem. Pulksten 11.00 pirmizrādi piedzīvos Kristas Burānes veidota animācijas filma "Brīnumskapja" dziesmai "Māsiņas Puteklītes", taču seansā izrādīs gan "Lupatiņu" cikla jaunākās sērijas ("Kā Lupatiņi brokastoja", "Kā Lupatiņi skaitīja laiku", "Kā Lupatiņi ceļoja"), gan "Animācijas brigādes" jaunākos darbus: "Londonas brīvdienas" (rež. Jānis Cimermanis) un "Zirņa bērni" (rež. Dace Rīdūze), kas tapusi pēc Raiņa dzejoļa motīva. Arī nākamais seanss būs animācija ģimenei – pulksten 13.00 tiks demonstrēta Ilzes Burkovskas-Jakobsenas emocionāli personīgo filma "Mans mīļākais karš", kas šogad triumfēja pasaules nozīmīgākajā animācijas filmu festivālā Ansī, Francija, un uz "Lielo Kristapu" izvirzīta sešās kategorijās, tostarp arī kategorijās "Labākā animācijas filma", "Labākais scenārijs", "Labākā animācijas filmas režija". Seansu pieteiks pati režisore.
Pulksten 15.00 gaidāma pirmizrāde Lienas Lindes un Armanda Zača dokumentālajai filmai "Klātbūtne", ko pieteiks režisori, filmas varones un radošā grupa. "Klātbūtne" ir stāsts par četru Latvijas sieviešu pieredzi un pārdomām grūtniecības laikā. Tā nominēta "Lielajam Kristapam" kategorijās "Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma" un "Labākā dokumentālās filmas režija".

Pulksten 17.00 demonstrēs Reiņa Kalviņa mākslas filmu "Maiņa", kuras galvenais varonis Mareks strādā naktīs par taksistu, lai uzturētu savu dēlu. Filma četrās kategorijās nominēta "Lielajam Kristapa" - arī kā labākā debija un par labākā aktiera sniegumu (Edgars Ozoliņš).

Pulksten 19.00 – Latvijas kino vecmeistara Jevgeņija Paškēviča jaunākā filma "Ko zina klusā Gerda", kas uz "Lielā Kristapa" balvām nominēta deviņās kategorijās, arī kategorijās "Labākā pilnmetrāžas spēlfilma" un "Labākais spēlfilmas režija".

14. novembrī pulksten 12.00 "Splendid Palace" Mazajā zālē "Lielā Kristapa" programma sāksies ar Matīsa Kažas starpdisciplināro projektu "Kino un mēs", kam plkst. 14:00 sekos Viestura Kariša filma "Pilsēta pie upes". Pulksten 16.30 – nominēto īsfilmu seanss, kurā iekļautas piecas filmas: Latvijas pirmizrādi piedzīvos Kanādā dzīvojošā latviešu režisora Paula Dombrovska filma "Mans mīļais Don", kas bija iekļauta prestižajā Kanādas starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā "HotDocs"; seansā iekļautas animācijas filmas "Visi mani draugi ir miruši" (režisori Nils Skapāns un Anna Zača) un "Gulbju jaunava" (režisors Kārlis Vītols), kā arī Lailas Pakalniņas "Pirmais tilts" un Ivara Zviedra "Afigenna".

Pulksten 18.00 demonstrēs pirmizrādes programmas "Latvijas kods" 1. daļu, kurā iekļauti divi darbi – Paula Ķestera "Pārceltuve" un Viestura Meikšāna "Pa vidu", un 19.30 – seansa otrā daļa ar filmām: "Nesaprastie" (rež. Ivars Zviedris), "Melnā stārķa kungs" (rež. Māris Maskalāns) un "Dinārs" (rež. Mārtiņš Grauds).

Pulksten 18.00 Tallinas ielas kvartālā "Lielais Kristaps" piedāvā noskatīties Studentu filmu konkursa darbus. Šogad šajā programmā iekļautas filmas "Divas strīpiņas" (rež. Alise Zariņa), "Novirze" (rež. Kate Rasa Ozola), "Sapņu pavasaris" (rež. Rūta Znotiņa), "Suspensija Prima" (rež. Georgs Harijs Āva), "Šambala" (rež. Kristaps Opincāns). Programmu pieteiks tās autori un varoņi: A. Zariņa, K. R. Ozola, R. Znotiņa un Gerds Lapoška, G. H. Āva un Darja Vertova, K. Opincāns. Žūrijas vērtējumā labākās studentu filmas autors saņems Lielā Kristapa lukturi.

Divas diennaktis – 14. un 15. novembrī – interneta vietnē www.filmas.lv būs skatāma "Lielajam Kristapam" nominēto dokumentālo filmu programma, un visas filmas, izņemot Ivara Zviedra "Valkātāju", būs skatāmas arī ārpus Latvijas.

Programmā iekļautās filmas: "Valkātājs" (rež. Ivars Zviedris), "Klejotāji" (rež. Matīss Kaža), "Skaistai būt" (rež. Andra Doršs), "Pārgājiens `44" (rež. Lauris un Mārcis Ābeles), "Dainu kamermistērija" un "Es karā aiziedams" (rež. Aleksandrs Okonovs, pirms filmas – saruna ar Latvijas eksprezidenti Vairu Vīķi Freibergu), kā arī Dzintras Gekas veidotais četru filmu cikls "Katra diena simtgadē". Portālā www.filmas.lv skatāma arī šī gada Mūža balvas ieguvēja Kalvja Zalcmaņa filmu retrospektīva.

Galvenais "Lielā Kristapa" notikums – balvu pasniegšanas ceremonija – notiks svētdien, 15. novembrī un tiks translēta LTV, "lsm.lv" un "REplay.lv". Svinīgajā ceremonijā, kas šogad norisināsies jaunā formātā, tiks pasniegtas balvas labākajām filmām un profesionāļiem, kā arī īpašās balvas, tajā skaitā "Latvijas Mobilā telefona" balva labākajai pilnmetrāžas spēlfilmai, Sabiedrisko mediju portāla "lsm.lv" skatītāju balva, "Kino Rakstu", "Rīgas namu", "Dienas" un citas balvas.

Šogad žūrijā darbojas Aija Bērziņa (Latvijas Kinoproducentu asociācija), Kaspars Braķis (Latvijas Kinooperatoru ģilde), Elita Kļaviņa (aktrise, režisore), Rolandas Kvietkauskas (bijušais Lietuvas Kinocentra vadītājs), Arūnas Matelis (Lietuva, režisors), Juris Poškus (režisors), Ieva Viese-Vigula (Fipresci).

2016. gadā "Lielais Kristaps" ieguvis Nacionālās balvas statusu, un šogad balvas pasniegs 32. reizi. Nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps" rīko Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Nacionālo kino centru un LR Kultūras ministriju.

Tags

Matīss Kaža Anna Ķirse Lielais Kristaps Mārtiņš Grauds Splendid Palace
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form