Norisināsies tradicionālais 4. maija bezmaksas Latvijas filmu maratons
Foto: Publicitātes foto

Valsts svētkos, Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienā, norisināsies tradicionālais Latvijas filmu maratons kinoteātrī "Splendid Palace" – bezmaksas seansi abās kinozālēs visas dienas garumā un brīvdabas seanss kinoteātra priekšpagalmā vakara noslēgumā, portālu "Delfi" informē Nacionālā Kino centra pārstāve Kristīne Matīsa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

2019. gadā Latvijas filmu maratons kinoteātrī "Splendid Palace" notiek jau 15. reizi, un šāgada maratons iesāksies ar kino bērniem un ģimenēm – rīta programmā iekļautas Simtgades filmas "Jēkabs, Mimmī un runājošie suņi" (Lielajā zālē pulksten 12.00) un "Saule brauca debesīs" (Mazajā zālē pulksten 11.00), bet rītu iesāks animācijas seanss pašiem mazākajiem (Lielajā zālē pulksten 10.30) – divas jaunas leļļu filmas no studijas "Animācijas Brigāde" un viena jauna zīmētā filma no studijas "Rija", turklāt komplektā arī trīs filmiņas par slavenās "Avārijas Brigādes" piedzīvojumiem Eiropā, svinot faktu, ka nu jau 15 gadus Latvijas ir Eiropas Savienības valsts.

Vairākas filmas 4. maija maratonā tiks demonstrētas ar subtitriem angļu un/vai krievu valodā, lai tās būtu pieejamas arī plašākai auditorijai un citu tautību skatītājiem (atzīmes par subtitru valodu norādītas programmiņā).

Pirmizrāžu maratons kinoteātra "Splendid Palace" Lielajā zālē sāksies ar seansu pulksten 16.00, kad tiks pirmizrādīta režisores Brigitas Eglītes dokumentālā filma "Sestā diena" (studija "Mistrus Media") – vasarīgs stāsts par Skultes pagasta centru, kas sestdienās atdzīvojas un pārvēršas par raibu tirdziņu, iezīmējot dažādus vietējo iedzīvotāju raksturus un dzīvesstāstus.

Nākamā pirmizrāde Lielajā zālē – seanss pulksten 18.00, režisores Dzintras Gekas un līdzautores Gundegas Repšes dokumentālā filma "Ilmārs Blumbergs"; darbs pie tās sākās jau 2013. gadā, kad izcilais mākslinieks veidoja izstādi Es nemiršu. Tagad Ilmārs Blumbergs (1943-2016) turpina dzīvot filmā – kā hrestomātiska parādība un netverama matērija.

Norisināsies tradicionālais 4. maija bezmaksas Latvijas filmu maratons
Foto: Publicitātes foto

Lielās zāles pirmizrāžu virkni ar seansu pulksten 20.00 noslēdz dokumentālā filma "2018", studijas "VFS Films" 2018. gada Simtgades multimediju projekta vainagojums – šo poētisko pilnmetrāžas dokumentālo filmu režisors Dainis Kļava un scenārists Matīss Gricmanis veidojuši, izmantojot 15 filmēšanas grupu uzņemto materiālu TV īsfilmām, kas LTV1 ēterā tika demonstrētas kopīgā ciklā "2018. Latvijas hronika". Dažādos simtgades cilvēkstāstus dokumentālā filma "2018" apvieno citā redzējumā (bez teksta!), iedvesmojoties no leģendārās Ulda Brauna un Herca Franka filmas "235 000 000" (1966) un pārbaudot, vai poētiskā kino kodi darbojas arī šodien.

Viena pirmizrāde ieplānota arī kinoteātra "Splendid Palace" Mazajā zālē, turklāt starptautiska – Latvijas pirmizrādē viesosies lietuviešu kinematogrāfisti, kas veidojuši Lietuvas un Latvijas kopražojumu, vienu no Lietuvas Simtgades filmām – dokumentālo stāstu "Zoodārzs Delta" (seanss pulksten 15.00, filma lietuviešu valodā ar LV subtitriem). Datorspēļu stilistikā dizainētā filma aizved skatītāju uz 90. gadiem, kad neatkarību atjaunoja gan Latvija, gan Lietuva, un kaimiņvalstī nacionālās armijas paspārnē tika izveidota slepena speciālo uzdevumu vienība "Delta". Vienības kareivju atmiņās atklājas dīvains kokteilis no patriotiskas degsmes un puiciskas pārgalvības, kuru iedvesmo VHS kasetēs skatītie Rembo un Brūsa Lī kinopiedzīvojumi.

Norisināsies tradicionālais 4. maija bezmaksas Latvijas filmu maratons
Foto: Publicitātes foto

Filmas veidošanas komandā Latviju pārstāv komponists Andris Indāns un producente Marta Bite, studija "Tanka", kurā producēta arī režisora Mārtiņa Grauda dokumentālā filma "Kondoru kalve" (seanss Mazajā zālē pulksten 13.00). Uz eksotisku un elpu aizraujošu ainavu fona Dienvidamerikas kalnos titulētais gleznotājs Miķelis Fišers iedvesmojas savai mākslai, bet viņa draugs Mārtiņš Grauds meklē Miķeļa pēdas Meksikā, Peru, Bolīvijā un citur.

Latvijas simt pirmajā gadā arī 4. maija Latvijas filmu maratons vēl atgādina jubilejas noskaņas, demonstrējot vairākas no jaunākajām Simtgades filmām. Lielajā zālē pulksten 13.30 varēs (vēlreiz) noskatīties 2018. gada vispopulārāko Latvijas filmu – režisores Annas Vidulejas 30. gadu stilizāciju, Anšlava Eglīša romāna ekranizāciju "Homo novus" (līdz šim jau gandrīz 92 500 apmeklētāju), kas kinoteātros skatāma jau 30 nedēļas, bet joprojām pulcina interesentus. Mazajā zālē Simtgades spēlfilmas būs atrodamas dienas noslēguma seansos – pulksten 17.30 režisora Dāvja Sīmaņa "Tēvs Nakts", kas nupat startējusi Maskavas kinofestivāla galvenajā konkursā, un pulksten 19.30 režisora Gata Šmita krimināldrāma "1906", programmas "Latvijas filmas Latvijas simtgadei" noslēdzošā filma.

Norisināsies tradicionālais 4. maija bezmaksas Latvijas filmu maratons
Foto: Publicitātes foto

Tradicionāli 4. maija Latvijas filmu maratona noslēgums iziet ārpus kinozālēm, uz "Splendid Palace" priekšpagalmu, kur līdz ar tumsas iestāšanos sākas brīvdabas seanss. Šogad arī nakts seansa ieskaņas koncerts atgādinās par Simtgades kino – no pulksten 21.00 pie kinoteātra ieejas muzicēs "Jauno Jāņu orķestris" un Juris Kaukulis, kurš komponējis skaņu celiņu Simtgades filmai "Saule brauca debesīs". No pulksten 21.45 turpat uz sienas varēs arī noskatīties Latvijas zīmētās animācijas klasiķes Rozes Stiebras jaunāko pilnmetrāžas filmu, kas pirmizrādi piedzīvoja tieši Latvijas jubilejas dienās – 2018. gada novembrī.

Šogad Nacionālais Kino centrs 4. maija Latvijas filmu maratona ietvaros sadarbojas ar apvienību "Kinopunkts", kura jau vairāk nekā gadu izrāda visā Latvijā Simtgades filmas, un arī šajos svētkos notiek četri īpašie Simtgades seansu cikli, katrs savā novadā – Kurzemē, Vidzemē, Latgalē un Zemgalē. Liepājas muzeja dārzā 4. maijā no pulksten 13.00 varēs noskatīties filmas "Jēkabs, Mimmī un runājošie suņi", "Paradīze '89", "Homo novus" un "1906", Ogres muzejs no pulksren 12.00 demonstrēs filmas "Jēkabs, Mimmī un runājošie suņi", "Ievainotais jātnieks", "Dziesmuvara" un "Turpinājums", Latgales seansi notiks Daugavpilī, Marka Rotko mākslas centrā, kur no pulksten 11.00 demonstrēs Simtgades spēlfilmas "Bille", "Homo novus" un "1906", bet Zemgales seansi plānoti Dobeles kultūras namā, kur no pulksten 14.00 varēs noskatīties filmas "Saule brauca debesīs", "Jēkabs, Mimmī un runājošie suņi", "Lustrum" un "1906".

Ar "Kinopunkta" palīdzību 4. maijā daudzviet Latvijā tiks demonstrētas arī citas filmas – aizkustinoši patriotiskā un vienlaikus mākslinieciski izcilā dokumentālā īsfilma "Lidija" (režisors Andrejs Verhoustinskis, VFS Films), izsmeļošais Dziesmu svētku vēstures pētījums "Dziesmuvara" (režisors Askolds Saulītis) un arī Rīgas maratonā plānotā leļļu animācijas programma no studijas "Animācijas Brigāde". Šādi seansi tieši 4. maijā notiks Gulbenē, Vidrižos, Lielvircavā, Subatē, Penkulē, Suntažos, Durbē, Zaļeniekos, Valgundē, Carnikavā, Baltinavā, Rēzeknes novada Lendžos un citur, bet "Kinopunkts" palīdz reģionu iedzīvotājiem tikt pie Latvijas kino arī citos datumos, un nākamais lielākais filmu izrādīšanas vilnis sagaidāms 18. maijā, Muzeju naktī.

Informācija par Latvijas filmu maratona programmu un atsevišķām filmām pieejama Nacionālā Kino centra mājaslapā.

Tags

Latvijas filmas Latvijas simtgadei Nacionālais kino centrs Splendid Palace
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form