Noskaidroti 'Lielā Kristapa 2015' laureāti; laurus plūc filma 'Ručs un Norie'
Foto: DELFI

25. oktobra vakarā svinīgā ceremonijā kinoteātrī "Kino Citadele" pasniegtas nacionālā filmu festivāla "Lielais Kristaps" balvas. Par labāko dokumentālo darbu atzīta Ināras Kolmanes režisētā filma "Ručs un Norie".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Festivālā vislielāko "Lielā Kristapa" statuešu skaitu - četras - ieguva režisores Ināras Kolmanes pilnmetrāžas dokumentālā filma "Ručs un Norie", kas stāsta par japāņu antropoloģijas studentes Norie un suitu sievas, dziedātājas un tradīciju kopējas, dēvētas par Ruču, sirsnīgo draudzību.

Portāla "Delfi" publikas balsojumā uzvarējusi īsmetrāžas spēlfilma "Pazust Latgalē".

Filma ieguva balvu kategorijā "Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma", kurā to pasniedza Latvijas Republikas Kultūras ministre, pieminot, ka "savienot divas dažādas pasaules ir liela māksla, bet vēl lielāka ir to atbilstoši parādīt citiem". Ināra Kolmane tika atzīta par labāko pilnmetrāžas dokumentālās filmas režisori un labāko scenārija autori, savukārt Andrejs Verhoustinskis - par labāko operatoru šajā filmu kategorijā.

Šogad pirmo reizi festivāla vēsturē žūrijas lomu pildīja paši kino profesionāļi, tostarp arī balvai nominētie režisori, scenāristi, operatori un citi audiovizuālās nozares darbinieki - vairāk kā 400 cilvēku mēneša ietvaros apmeklēja filmu seansus gan kinoteātrī "Kino Citadele", gan pēdējā balsojuma nedēļā skatoties 94 filmu apkopojumu speciāli izveidotā tīmekļa platformā, kurā notika arī pats balsojums, stāsta festivāla rīkotāji.

Kopumā tika piešķirtas 22 "Lielā Kristapa" balvas sešās filmu un 15 individuālā snieguma kategorijās.

Trīs jaunā dizaina "Lielā Kristapa" statuetes saņēma jaunā režisora Valērija Oļehno īsmetrāžas spēlfilma "Pa Pa" - to plašā festivāla žūrija, dēvēta par "Lielā Kristapa Forumu", atzina par labāko filmu šajā kategorijā, titulējot tās aktieri Andri Keišu par labāko aktieri un režisoru Valēriju Oļehno par labāko šai kategorijā, stāsta festivāla rīkotāji.

Divas balvas saņēma Ievas Ozoliņas autobiogrāfiskais detektīvstāsts "Mans tēvs baņķieris", šī dokumentālā filma, kas var lepoties ar plašu skatītāju interesi, ieguva balvu "Labākā debija", kuru ar 1000 eiro lielu naudas prēmiju apsveica "Valmiermuižas alus". 0.40 eirocenti no katras festivālam veltītās alus šķirnes "The Royal Vio" pudeles tika novirzīti šīs balvas fondam. Filma tika apbalvota arī kategorijā "Labākā montāža", kuru saņēma Linda Olte.

Balvu par Mūža ieguldījumu Latvijas filmu mākslā kinooperatoram Mikam Zvirbulim pasniedza Rīgas Tūrisma attīstības biroja valdes priekšsēdētāja Vita Jermoloviča. Novērtējot grandiozas stāvovācijas, Miks Zvirbulis atzina: "Pēdējā mēneša laikā esmu iztērējis visu vienam operatoram pienākošos runāšanas daudzumu, tā kā tagad jau vajadzētu piebremzēt. Tomēr gribu pateikt paldies kolēģiem un festivālam - šogad "Lielais Kristaps" atkal ir kino svētki, tāpēc liels paldies visiem, kuri pie tā vainīgi!"

Kā labākie aktieri šogad apbalvoti Andris Keišs un Guna Zariņa, bet nominācijā "Labākā animācijas filma" triumfēja filma "Tornis", taču par labāko īsmetrāžas dokumentālo filmu tika atzīta filma "Kurši".

Nacionālā filmu festivāla "Lielais Kristaps" laureāti:

Labākā animācijas filma

"Tornis", režisors Jānis Cimmermanis

Labākā īsmetrāžas spēlfilma

"Pa Pa", režisors Valērijs Oļehno

Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma

"Ručs un Norie", režisore Ināra Kolmane

Labākā televīzijas dokumentālā filma

"Arhitektes kaislība. Zaiga Gaile", režisors Andrejs Verhoustinskis

Labākais scenārija autors

Ināra Kolmane, "Ručs un Norie"

Labākā aktrise

Guna Zariņa, spēles īsfilma "Normāli cilvēki", režisore Alise Zariņa

Labākais aktieris

Andris Keišs, "Pa Pa"

Labākais īsmetrāžas spēlfilmas operators

Valdis Celmiņš, "Spoguļvīrs", režisore Agnese Laizāne

Labākais dokumentālās filmas operators

Andrejs Verhoustinskis, "Ručs un Norie"

Labākais īsmetrāžas spēlfilmas režisors

Valērijs Oļehno, "Pa Pa"

Labākais dokumentālās filmas režisors

Ināra Kolmane, "Ručs un Norie"

Labākais animācijas filmas režisors

Edmunds Jansons, "Roņu sala"

Labākais animācijas filmas mākslinieks

Anu-Laura Tuttelberg, Valdis Brože, "Laiks iet"

Labākais komponists

Pēteris Vasks, "Dieva putniņi", režisore Dzintra Geka

Labākais montāžas režisors

Linda Olte, "Mans tēvs baņķieris"

Labākais skaņu režisors

Andris Barons, "Segvārds Vientulis", režisors Normunds Pucis

Labākais grima mākslinieks

Baiba Grīna, "Dāmu paradīze", režisore Ilona Brūvere

Labākais kostīmu mākslinieks

Līga Krāsone, "Plenči", režisors Gatis Ungurs

Labākais filmas mākslinieks

Kristjans Suits, Elīna Milta, "Rīga 2041", režisori Adina Istrate, Trīns Rūmets, Didzis Eglītis, Kārlis Vītols

Skatītāju balva

"Pazust Latgalē", režisors Kaspars Kursišs.

"Lielais Kristaps" ir nacionālais filmu festivāls, kas apkopo, demonstrē un vērtē gada laikā paveikto Latvijas kino - pilnmetrāžas spēlfilmas, dokumentālās un spēles īsfilmas, animācijas un TV dokumentālās filmas. Tiek apbalvoti arī labākie kinoprofesiju pārstāvju veikumi - labākais operatora darbs, mūzika, kostīmu mākslinieks un citi.

Festivālu rīko Latvijas Kinomatogrāfistu savienība kopš 1977. gada un šobrīd ir atjaunota tradīcija to rīkot katru gadu.

Latvijas kino augstāko apbalvojumu saņēmušas tādas filmas kā "Teātris", "Emīla nedarbi", "Limuzīns Jāņu nakts krāsā", "Cilvēka bērns", "Pa ceļam aizejot", "Vogelfrei", "Mammu, es tevi mīlu" un daudzas citas.

Šogad festivālā bija skatāmas 87 filmas - viena spēlfilma, 11 dokumentālās filmas, 21 spēles īsfilma, desmit animācijas filmas un 18 dokumentālās īsfilmas, kā arī 26 dokumentālās televīzijas filmas.

Tags

Kino Lielais Kristaps
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form