Noskaties! Publicēts Viestura Kairiša jaunās filmas 'Piļsāta pi upis' treileris
Foto: Agnese Zeltiņa

Drīzumā tiks pabeigts vairāk kā trīs gadu ilgais darbs pie vēsturiskās drāmas, Viestura Kairiša jaunās filmas "Piļsāta pi upis" (Pilsēta pie upes). Filmu skatītāji kinoteātros visā Latvijā varēs redzēt no 2020. gada 17. janvāra. Gaidot filmas pirmizrādi, publicēts tās treileris, kurā var iepazīties ar filmas galvenajiem varoņiem un notikumu intonācijām.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā sola filmas veidotāji, lai arī vēsturiskais fons ir dramatisks, šajā laikā netrūkst jaunu cilvēku attiecību vieglums un cerība.

"Piļsāta pi upis" pamatā ir attiecību stāsts uz pagājušā gadsimta 30.–40. gadu vēsturisko pārmaiņu fona. Scenārija pamatā ir latviešu trimdas autora Gunara Janovska tāda paša nosaukuma romāns. Filmas galvenajam varonim Ansim ir nevainīga profesija — daiļkrāsotājs, un viņš ir pieprasīts pie visām varām, kas piecu gadu laikā nomainās vairākkārt. Patosa pilno ulmaņlaiku vietā nāk skarbie komunistu, tad nacistu režīmi. Viņa iecerētā ir ebreju meitene Zisla, taču jaunās sievietes tēvs liek mīlai šķēršļus. Sagadās tā, ka šajā laikā Anša dzīvē uzrodas arī glītā latviete Naiga. Starp trīs varām, kas sabradā Anša pilsētu, divām sievietēm, kas plosa viņa sirdi, iespējama tikai viena izvēle.

Filmā būs dzirdamas vairākas valodas: latviešu, krievu, vācu, jidišs, jo valodu mikslis bija dabiska parādība laikā, kad multikulturālā vidē cieši blakus dzīvoja dažādu tautību cilvēki un īsā posmā nomainījās vairākas varas. Valodu dažādība atspoguļojas arī vidē — vienu dienu ielu nosaukumi lasāmi vienā valodā, bet pavisam drīz tie jau jānomaina uz citu. Pamatā gan filmas varoņi runās latgaliski (filma arī uzņemta Latgalē: Krāslavā, Ludzā, Rēzeknē, Varakļānos, Daugavpilī, Subatē), un šiem tekstiem filmā paredzēti titri latviešu valodā.

No Latgales nācis un latgaliski runā galvenās — Anša lomas aktieris Dāvis Suharevskis; šī ir viņa pirmā loma. Pārējās lomās filmā aktieri: Agnese Cīrule, Gundars Āboliņš, lietuviešu kino leģenda Jozs Budraitis un čehu aktrise Brigita Cmuntova.

Viesturs Kairišs filmu veido kopā ar saviem ilggadējiem radošajiem partneriem – mākslinieci Ievu Jurjāni un operatoru Gintu Bērziņu.

Studijā "Ego Media" producēto filmu finansē Nacionālais kino centrs, arī Lietuvas un Čehijas kino institūcijas, atbalsta Krāslavas, Ludzas, Rēzeknes un citu Latgales pilsētu pašvaldības.

Tags

Agnese Cīrule Gundars Āboliņš Ieva Jurjāne Pilsēta pie upes Viesturs Kairišs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form