Pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma par Dohiaras klosteri Grieķijā
Foto: Kadrs no filmas "Kur tu esi, Ādam?"

Kinoteātrī "Splendid Palace" 17. septembrī pulksten 19 uz lielā ekrāna Latvijā nonāks režisora Aleksandra Zaporoščenko un producenta Aleksandra Pliskas dokumentālais stāsts "Kur tu esi, Ādam?" par Dohiaras klostera Grieķijā mūka ikdienas gaitām.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā "Delfi" informē kinoteātra pārstāvji, filmas "Kur tu esi, Ādam?" sižets risinās senajā Dohiaras klosterī Atonas svētā kalna rietumu nomalē. Šis kalns atrodas vienā no Egejas jūras pussalām, un tas nodots lietošanā pareizticīgajiem mūkiem. Dabas tēli savijas nepārtrauktā virknē ar darbu un lūgšanām, veidojas ritmiska cilvēka un dabas savstarpējā saskarsme, vienlaikus it kā neviļus norādot uz paradīzi, pēc kuras mēs visi dvēseles dziļumā ilgojamies, par filmu vēsta tās veidotāji.

"Filmas centrālais tēls ir klostera mūks un tā priekšnieks Grigorijs, kuram ilggadējās klostera dzīves dēļ ir izveidojusies dziļa izpratne par cilvēka dvēseli un tās cenšanos atgriezties tajā stāvoklī, kāds bija raksturīgs Ādama cilvēciskajai dabai pirms grēkā krišanas. No ekrāna uz mūsu zemapziņu, kas ir pārpilna ar pasaulīgajām lietām, runā mūka dzīve, kurā ir daudz autentisku personāžu un "ikdienas svēto". Skatītāja acu priekšā parādās stāsts par nevainojamu dzīvesveidu dzīvīgā mūku kopienā 21. gadsimta vidū," par filmu raksta "Splendid Palace" pārstāvji.

Dokumentālās filmas izveidošanas ideja radusies jau 2005. gada decembra sākumā, kad filmas "Kur tu esi, Ādam?" producents un idejas autors, protodiakons Aleksandrs Pliska iepazinās ar nākamās kinolentes (šobrīd mirušo) Atonas kalna Dohiaras klostera priekšnieku Grigoriju Gerondu (Zimusu). Desmit gadus Aleksandrs Pliska katru gadu kopienā pavadīja trīs mēnešus, piedaloties mūku sadzīvē un darbā. Tā viņš ieguva mūku uzticību un iespēju no iekšpuses parādīt viena Atona svētā kalna klostera dzīvi, saglabājot tā atmosfēru un autentiskumu.

Autors šai filmai veltījis četrus darba gadus, kā arī veikts vairāk nekā 10 filmēšanas ekspedīciju, kuru laikā režisors un producents izdzīvoja savu varoņu stāstus.

"Filma fascinē ar savu delikāto pietuvinājumu mūku dzīves veidam, kas ārpasaulei ir slēgta vide. Izmantojot novērojošo dokumentālā kino paņēmienu, skatītāji tiek ielaisti aiz klostera sienām aizvedot satraucošā un neparasti skaistā ceļojumā. Izcils operatora darbs liek domāt par sakrālajām vērtībām un rituāliem, kas atklāj kristīgās pasaules jēgu." vērtē kinokritiķe Daira Āboliņa.

Filma ieguvusi Grand Prix balvu Kijevas kinofestivālā "Pokrova-2019", kā arī bijusi Tallinas (PÖFF), Krakovas un Viborgas kinofestivālu programmās.

Kino apmeklētājam jābūt derīgam Covid-19 vakcināciju vai izslimošanu apliecinošam sertifikātam.

Tags

Splendid Palace
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form