Portālā 'filmas.lv' bez maksas skatāmas Aivara Freimaņa filmas
Foto: Kadrs no filmas "Ābols upē"

Godinot mūžībā aizgājušo izcilo kinorežisoru Aivaru Freimani (8.02.1936.-24.01.2018.), Nacionālais Kino centrs (NKC) platformā "filmas.lv" tiešsaistē Latvijas skatītājiem piedāvā trīs viņa režisētās filmas. Katra no tām ir būtisks pagrieziena punkts Latvijas kino vēsturē. Pieminot Aivaru Freimani, izlasei pievienota arī divsēriju spēlfilma "Dzīvīte" (1989), portālu "Delfi" informē NKC pārstāve Kristīne Matīsa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Aivars Freimanis (1936) ir viens no pirmajiem jauna laikmeta vēstnešiem Latvijas dokumentālajā kino līdzās Uldim Braunam, Hercam Frankam, Ivaram Seleckim un citiem Rīgas poētiskā stila aizsācējiem. Portālā "filmas.lv" visā Latvijas teritorijā bez maksas var noskatīties Aivara Freimaņa dokumentālās filmas "Krasts" (1963) un "Kuldīgas freskas" (1966), spēlfilmas "Ābols upē" (1974) un "Dzīvīte" (1989).

"Krasts" ir Aivara Freimaņa kā režisora otrā dokumentālā īsfilma, viena no jaunā dokumentālisma pirmajām bezdelīgām, kas raksturo radikālas pārmaiņas autoru attieksmē pret filmas varoņiem un vidi. Lai izveidotu īso filmiņu par zvejnieku dzīvi, autori – režisors Freimanis un operators Ivars Seleckis – ciematā nodzīvoja visu vasaru, iepazīstot cilvēkus un pieradinot tos pie kameras. Tādējādi filmas materiāls ir daudz personiskāks, dziļāks un nemākslotāks; tas raksturo jaunā stila autoru patieso interesi par cilvēku, nevis tā sociālajām vai profesionālajām lomām.

Freimaņa un Selecka sadarbībā tapusi arī dokumentālā pilnmetrāžas filma "Kuldīgas freskas". Tā ir pirmā un gandrīz vienīgā dokumentālā filma Latvijas kino vēsturē, kuras ideja balstās uz formu – īsas, brīžiem humoristiskas noveles ar atsevišķiem nosaukumiem, savirknētas dažādas Kuldīgas dzīves ainiņas 1966. gada vasarā. Autori atceras, ka fresku forma darba procesā "atbrīvojusi rokas", ļaujot operatīvi reaģēt uz visu, ko dzīve piedāvā, un filmu "Kuldīgas freskas" var uzskatīt par īstenu kolektīvās daiļrades paraugu, jo idejas filmēšanai piedāvāja visi grupas dalībnieki, arī asistenti un gaismotāji.

Aivars Freimanis ir viens no retajiem Latvijas dokumentālistiem, kas epizodiski, bet veiksmīgi strādājis arī aktierkino – viņš režisējis četras pilnmetrāžas spēlfilmas, un divas no tām skatāmas portālā "filmas.lv". Kopā ar izcilo kinooperatoru Dāvi Sīmani uzņemtā spēlfilma "Ābols upē" ir Latvijas kultūras kanonā iekļauts darbs, neparasts gadījums Latvijas kinovēsturē – dokumentālā vidē uzņemta spēlfilma, iespējami maz iejaucoties īstās dzīves norisēs, vairumā gadījumu tās tikai provocējot, ne inscenējot.

Savukārt divsēriju spēfilma "Dzīvīte" veltīta Dainu tēva Krišjāņa Barona piemiņai un divu galveno lomu atveidošanā iesaistīti četri izcili aktieri – Krišjāni Baronu jaunībā atveido Leonīds Grabovskis, vecumdienās – Valdemārs Zandbergs, bet Barona sievu Dārtu spēlē Indra Briķe un Velta Līne.

Portālā "filmas.lv" atrodamā sadaļa "Latvijas filmas tiešsaistē" piedāvā legāli un bez maksas skatīties Latvijas filmas jebkurā laikā un visur Latvijā, kur vien pieejams internets, turklāt visās mobilajās ierīcēs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tags

Aivars Freimanis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form