Portālā 'Filmas.lv' īpaši izceltas Latvijas stāstus vēstošas filmas
Foto: Publicitātes foto

Tuvojoties valsts svētkiem, Nacionālā kino centra (NKC) virtuālā platforma "www.filmas.lv" īpaši izcēlusi gandrīz desmit pilnmetrāžas spēlfilmas, kas stāsta Latvijas stāstus, informēja NKC vecākā referente informācijas jautājumos Kristīne Matīsa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Starp 63 Latvijas filmām, kas portālā "filmas.lv" sabiedrībai pieejamas legāli un bez maksas, atrodamas gandrīz desmit pilnmetrāžas spēlfilmas, kas kopā veido daudzslāņainu cilvēkstāstu spektru.

Dažas no šīm filmām balstītas latviešu oriģināldramaturģijā, piemēram, producenta Andreja Ēķa izveidotais televīzijas filmu cikls, kurā režisors Jānis Streičs ekranizēja vairākas Latvijas dramaturgu lugas - Paula Putniņa "Naktssargs un veļasmazgātāja", Leldes Stumbres "Ipolits", Elīnas Zālītes "Rudens rozes".

Oriģinālmateriālā Laura Gundara romānā "Pēdas stikla kalnā" balstīts arī režisora Jāņa Putniņa 2001.gada mistiskais trilleris "Paslēpes" ar spožiem Oļģerta Krodera un Vigo Rogas aktierdarbiem.

Konkrētai Latvijas vietai, režisora bērnības zemei Latgalei un tās cilvēkiem veltīta Viestura Kairiša pirmā pilnmetrāžas spēlfilma "pa ceļam aizejot...", kas savulaik nacionālajā filmu festivālā "Lielais Kristaps" tika atzīta par labāko spēlfilmu. Tādu pašu apbalvojumu un vēl vairākas profesionālās balvas sešus gadus vēlāk saņēma filma "Vogelfrei" - rets gadījums pasaules kino vēsturē un nebijis gadījums Latvijā, ka vienu pilnmetrāžas spēlfilmu kopā veido četri režisori, katrs uzņemot savu noveli par atšķirīgiem galvenā varoņa Teodora dzīves periodiem. Filmu "Vogelfrei" veidoja Gatis Šmits, Jānis Kalējs, Jānis Putniņš un Anna Viduleja.

"Lielā Kristapa" labākās spēlfilmas tituls 2003. gadā ticis piešķirts arī Lailas Pakalniņas spēlfilmai "Pitons", kas turklāt bija arī pēc ilgiem gadiem pirmā Latvijas filma, kas piedalījās prestižajā Venēcijas kinofestivālā. Savukārt aktrise Kristīne Nevarauska par lomu Unas Celmas filmā "Sauja ložu" 2002.gadā saņēma "Lielā Kristapa" balvu kā labākā aktrise.

Visas šajā tematiskajā blokā apvienotās filmas rāda Latviju un tās cilvēkus kā daudzveidīgu un dzīvu pasauli šodien un nesenā pagātnē - šie latviešu stāsti ir par cerību un bezcerību, par mīlestību un kaislību, par noslēpumu un viedu gudrību, par jaunību un vecumu, par visu, kas svarīgs cilvēkam Latvijā un visur pasaulē, akcentēja Matīsa.

Kā ziņots, lai palīdzētu Latvijas filmām nokļūt pie skatītājiem un apgūtu jaunus ceļus filmu izplatīšanā, NKC sadarbībā ar Latvijas filmu producentiem radījis projektu "Latvijas filmas tiešsaistē" - iespēju visā Latvijas teritorijā, kur vien pieejams internets, jebkurā diennakts laikā skatīties portālā "filmas.lv" ievietotās Latvijas filmas.

Portāls "filmas.lv" ir arī Latvijas filmu nozares plašākā datubāze - tur pieejama kataloga informācija par gandrīz 2600 Latvijā uzņemtām filmām, sākot ar 1920. gadu.

Tags

Elīna Zālīte Jānis Streičs Kristīne Nevarauska Laila Pakalniņa Lelde Stumbre Lielais Kristaps Naktssargs un veļasmazgātāja Rudens rozes Sauja ložu Vogelfrei
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form