Rīgā būs pirmizrāde Vitālija Manska filmai par Ziemeļkoreju
Foto: Publicitātes foto. Režisors Vitālijs Manskis Ziemeļkorejā

Kinoteātrī "Splendid Palace" 12. aprīlī plkst. 19.00 notiks režisora Vitālija Manska dokumentālās filmas "Saules staros / В лучах Солнца / Under the Sun" pirmizrāde, portālu "Delfi" informē Nacionālā Kino centra pārstāve Kristīne Matīsa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Filma nesen saņēmusi žūrijas balvu Honkongas starptautiskajā kinofestivālā, un šī atzinība pievienojas jau gandrīz desmit citām, ko ironiskais stāsts par "ideālo Ziemeļkoreju" izpelnījies kopš pasaules pirmizrādes.

Filma "Saules staros" ir stāsts par to, kā astoņus gadus veca meitene Zin Mi jau kopš bērnības tiek gatavota dzīvei Korejas Tautas Demokrātiskajā Republikā, ko mūžīgi apspīd Saule kā varenā tautas līdera Kima Ir Sena simbols; valsts iedzīvotāji ikviens pašaizliedzīgi ziedo savu dzīvi, lai uzturētu ideālās valsts ideālo lietu kārtību.

Kā saka režisors, šo filmu viņš ir uzņēmis pēc Ziemeļkorejas biedru scenārija, jo filmēšanas grupu nemitīgi pavadīja dažādas amatpersonas, kas kontrolēja filmēšanas procesu. Taču saskaņā ar režisora koncepciju kamera netika izslēgta arī brīžos, kad kadrs nebija paredzēts filmēšanai. Līdz ar to iegūts unikāls materiāls dokumentālai filmai, kas stāsta vairāk, nekā amatpersonu piedāvātā oficiālā versija.

Filmas "Saules staros" pasaules pirmizrāde notika 2015. gada 15. oktobrī, bet vēl pirms filmas publiskās izrādīšanas Korejas Tautas Demokrātiskās Republikas Ārlietu ministrija nosūtīja notu Krievijas Ārlietu ministrijai, pieprasot aizliegt tās demonstrēšanu un iznīcināt, turklāt "ar atbilstošiem ietekmes līdzekļiem" vērsties pret filmas autoriem, nosodot viņus par Ziemeļkorejas reālās dzīves "kropļošanu".

Rīgā būs pirmizrāde Vitālija Manska filmai par Ziemeļkoreju
Foto: Kadrs no filmas "Saules staros"

Tūlīt pēc tam Krievijas prezidenta padomnieks, bijušais kultūras ministrs Mihails Švidkojs valdības medijā "Rossiyskaya Gazeta" publicēja paziņojumu, kurā nosodīja filmas režisoru un informēja, ka personīgi vērsies pie Tallinas starptautiskā kinofestivāla "Melnās naktis" administrācijas ar lūgumu atcelt filmas seansus. Tallinā filma tomēr tika parādīta, turklāt spēlfilmu konkursā, un žūrija piešķīra filmai otro svarīgāko festivāla balvu – par labāko režiju –, kā arī īpašo žūrijas balvu.

Kopš tā laika "Saules staros" atzīta par labāko filmu starptautiskos festivālos Triestē (Itālija), Jihlavā (Čehija), pabijusi 20 filmu festivālos, tostarp IDFA Amsterdamā, Leipcigā, Luksemburgā, Vašingtonā, Honkongā, Kijevā, Salonikos, Helsinkos un citur; seansi ir vienmēr izpirkti, tiem seko diskusijas un publikācijas plašsaziņas līdzekļos. Līdz 2016. gada beigām filmu plānots demonstrēt vēl 30 starptautiskos kinofestivālos.

Jaunakā balva, kā jau minēts, saņemta Honkongas festivālā, kas norisinājās no 21. marta līdz 4. aprīlim; žūrijas pamatojums, piešķirot balvu, ir: "Neraugoties uz Korejas Tautas Demokrātiskās Republikas valdības stingro kontroli, režisoram Vitālijam Manskim ir izdevies atmaskot safabricētā Ziemeļkorejas ideālā tēla absurdu. Filmā atainotā bērna tēls atklāj patiesas cilvēciskas emocijas, pretnostatot reālo un nereālo pasauli."

Rīgā būs pirmizrāde Vitālija Manska filmai par Ziemeļkoreju
Foto: Kadrs no filmas "Saules staros"

Kopš 2016. gada marta sākuma filma tiek demonstrēta arī kinoteātru repertuārā dažādās valstīs, pirmā no tām bija Vācija. Filma tika izplatīta 15 pilsētās, kur to noskatījās aptuveni 10 000 skatītāju, un tā ir liela auditorija pat spēlfilmai. Filmu plānots demonstrēt Čehijas, Polijas, Itālijas, Dienvidkorejas un ASV kinoteātros.

Pirmais filmas TV seanss notika Somijā, sabiedriskajā kanālā YLE 1, filma tika parādīta prime-time¬, kas dokumentālā kino praksē notiek diezgan reti. Krievijā filmu demonstrēt pagaidām nav iespējams, filmai netiek piešķirts izplatīšanas sertifikāts, ko izsniedz Krievijas Kultūras ministrija.

Filma "Saules staros" tika pabeigta 2015. gadā Latvijā, studijā "Vertov", kuras vadītāja ir producente Natālija Manska. Filmas kopproducentu valstis ir Čehija un Vācija. Pie filmas Latvijā strādājis izcilais latviešu skaņu režisors Anrijs Krenbergs un komponists Kārlis Auzāns. Studijai "Vertov" šī ir jau otrā sadarbība ar komponistu, pirmā bija darbs pie režisora Herca Franka filmas "Baiļu robeža" (2014), kas tapa sadarbībā ar studiju "Ego Media".

12. aprīlī filma "Saules staros" Latvijas kinoteātros tiks demonstrēta oriģinālvalodā – korejiešu – ar subtitriem latviešu valodā. Filmas pirmizrādē 12. aprīlī plkst. 19.00 kinoteātrī "Splendid Palace" tiks nodrošināts tulkojums arī krievu valodā. Filmai plānoti arī atsevišķi seansi krievu valodā, pirmais no tiem – trešdien, 13. aprīlī 18.30 kinoteātrī "Splendid Palace" ar režisora piedalīšanos.

Filmas režisors Vitālijs Manskis kopš 2014. gada dzīvo un strādā Latvijā – uzņem filmas un sadarbībā ar Rīgas starptautisko kinofestivālu RigaIFF īsteno dokumentālā kino programmu "Artdocfest Riga".

Kinoteātra "Splendid Palace" kasē var iegādāties biļetes gan uz filmas pirmizrādi, gan filmas seansiem kinoteātra repertuārā.

Tags

Filma Saules staros Ziemeļkoreja Vitālijs Manskis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form