'Riga IFF' - Latvijas kino programma 'Lielais Kristaps. Izlase'
Foto: Kadrs no filmas "Dubultie svešinieki"

Līdzās spilgtiem pasaules kino meistardarbiem "Riga IFF" piedāvās ne mazāk iespaidīgu jauno Latvijas veikumu spēlfilmu, dokumentālajā un animācijas žanrā – programmu "Lielais Kristaps. Izlase".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Latviešu dokumentālo filmu piedāvājumā būs skatāmi četri spoži darbi - "Riga IFF" atklās režisora Uģa Oltes filmas "Dubultie svešinieki" pirmizrāde, tāpat "Riga IFF" piedāvās noskatīties arī pasaulē zināmākās latviešu režisores Lailas Pakalniņas un viņas igauņu kolēģu jauno kopdarbu ar ironisko nosaukumu "Čau, Rasma!".

Pakalniņas filma ziemeļnieciskā apcerē saista mūsdienas ar II Pasaules kara beigām, kad pie Igaunijas salām avarēja Latvijas tvaikonis "Rasma", kura kravā bija Rīgas šūšanas fabrikas aprīkojums, "Husqvarna" velosipēdi, graudi un milti, stāsta festivāla rīkotāji.

'Riga IFF' - Latvijas kino programma 'Lielais Kristaps. Izlase'
Foto: Kadrs no filmas "Čau, Rasma!"

"Riga IFF" ietvaros izrādīs arī Ināras Kolmanes aizkustinoši sirsnīgo filmu par suitu sievas un japāņu studentes ciešo draudzību "Ručs un Norie", kā arī Ievas Ozoliņas apdullinoši iespaidīgo ģimenes sāgu "Mans tēvs baņķieris".

Kolmanes filmu LKA Rīgas Kinomuzeja vadītāja, kinopētniece Zane Balčus dēvē par "vienu no šā gada atmiņā paliekošākajiem latviešu dokumentālā kino notikumiem", savukārt žurnāla "Kino raksti" galvenā redaktore Kristīne Matīsa uzskata, ka filma "paceļas pāri eksotiski etnogrāfiskai atrakcijai un rāda, kā materializējas netveramas saites starp divām radikāli atšķirīgām pasaulēm".

'Riga IFF' - Latvijas kino programma 'Lielais Kristaps. Izlase'
Foto: Kadrs no filmas "Ručs un Norie"

Savukārt Ievas Ozoliņas debijas filma "Mans tēvs baņķieris" izraisījusi gluži vai sensāciju, kļūstot par pēdējos gados skatītāko latviešu dokumentālā kino darbu. Autobiogrāfiska detektīva manierē režisore seko līdzi sava tēva (TOP Bankas prezidenta) gaitām deviņdesmitajos gados, līdz 1994. gadā viņš ar 6 miljoniem noguldītāju naudas pazūd bez vēsts.

Tikai pirms dažiem gadiem režisore saņem Interpola ziņu, ka, viņas tēvs, iespējams, atrodas Malaizijā. "Astoņedsmito beigu un deviņdesmito gadu sākuma Latvija uzgleznota ļoti piesātināti un taustāmi, ar krāšņām detaļām un bagātīgu faktūru, balstoties plašā arhīvu materiālā, " vērtē kinokritiķe Matīsa, piebilstot, ka gaužām neticamais un tomēr patiesais stāsts "ir pamats kases grāvējam jau sižeta līmenī".

Piektdienas, 16. oktobra vakarā demonstrēs Aika Karapetjana "M.O.Ž.". Šī filma pirmizrādi piedzīvojusi Monreālas Starptautiskajā Fantāzijas filmu festivālā un izrādīta gan "BFI" Londonas filmu festivālā, kā arī filmu festivālos ASV, Kanādā, Francijā, Itālijā un Spānijā. Kā atzīst pats režisors, veidojot "M.O.Ž." viņš ietekmējies no korejiešu kino un galu galā filma sanākusi par cilvēku, "kurš vēlas to, ko viņam nevajag".

'Riga IFF' - Latvijas kino programma 'Lielais Kristaps. Izlase'
Foto: Kadrs no filmas "M.O.Ž."

Atsevišķā seansā varēs baudīt bērnu un vecāku iemīļotās studijas "Atom Art" īsfilmu sērijas "Lupatiņi" jaunāko daļu pirmizrādes, kā arī režisora Edmunda Jansona darbu "Roņu sala" - vienīgo Latvijas filmu, kas jebkad iekļauta pasaulē nozīmīgākajā animācijas konkursā Anesī festivālā (Francija).

'Riga IFF' - Latvijas kino programma 'Lielais Kristaps. Izlase'
Foto: Kadrs no filmas "Roņu sala"

Pazīstamais filmu mākslinieks Jurģis Krāsons, kurš strādājis ar tādiem pasaules kino smagsvariem kā Verners Hercogs (Werner Herzog) un Mika Kaurismeki (Mika Kaurismäki), demonstrēs savu trešo autoranimāciju "Sejas". Krāsona animācija "Norīt Krupi" 2010. gadā bija nominēta kā labākā īsfilma Kannu kinofestivālā!

"Riga IFF" piedāvās arī Ivo Brieža režijas debiju animācijā "Laiks iet" - filmu par laiku, no kura nav iespējams aizmukt. Filmas galveno varoni - no sudraba un mamuta ilkņa, ar zelta zobu un kristāla acīm - veidojis ar izsmalcināto mākslinieka rokrakstu pazīstamais rotkalis Valdis Brože.

Tāpat filmas veidošanā piedalījies arī gleznotājs un ilustrators Reinis Virtmanis, igauņu mākslinieces Anu Laura Tutelberga (Anu-Laura Tuttelberg) un Olga Bulgakova (no Ziemeļeiropā senākās un lielākās animācijas studijas Nukufilm), bet mūziku radījis kanādiešu komponists Kolins Stetsons (Colin Stetson), kurš sadarbojies ar tādiem milžiem kā Toms Veits (Tom Waits), Lorija Andersone (Laurie Anderson) un citiem.

"Riga IFF" visām latviešu filmām nodrošinās tulkojumu angļu valodā.

Rīgas Starptautiskais kino festivāls norisināsies no 15. līdz 25. oktobrim.

Tags

Laila Pakalniņa Lielais Kristaps Riga IFF Rīgas Starptautiskais kino festivāls
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form