Riga IFF programmā rādīs restaurēto Aivara Freimaņa filmu 'Puika'
Foto: Kadrs no filmas "Puika"

Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) programma "Home Made" tiks atklāta ar režisora un rakstnieka Aivara Freimaņa 1977. gadā tapušo spēlfilmu "Puika", portālu "Delfi" informē festivāla rīkotāji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Skatītājiem pirmo reizi būs iespēja redzēt Latvijas kino vēsturē nozīmīgās filmas restaurēto versiju. Filmu izrādīs kinoteātrī "Splendid Palace" 19. oktobrī pulksten 20.30.

Filma, ko šogad restaurējusi studija "Lokomotīve", veidota pēc rakstnieka Jāņa Jaunsudrabiņa stāstu krājuma "Baltā grāmata". Tās darbība notiek 19. gadsimta beigās Latvijā. Mazais kalpa dēlēns dzīvo kopā ar māti, vectēvu un vecomāti, un viņa pasaule nesniedzas tālāk par apvārsni. Dzīve rit saskaņā ar dabas cikliem – no ziemas caur pavasari, vasaru un rudeni līdz jauniem Jurģiem.

Šogad mūžībā aizgājušais režisors Aivars Freimanis (8.02.1936. - 24.01.2018.) bija Latvijas poētiskā kino klasiķis un vairāku nacionālajai kinovēsturei būtisku filmu autors. Režisors ir arī viens no varoņiem dokumentālajā filmā "Laika tilti", kas arī tiks rādīta šajā programmā. 2012. gadā Freimanis saņēma Nacionālā filmu festivāla "Lielais Kristaps" balvu par mūža ieguldījumu kinomākslā, savukārt viņa spēlfilma "Ābols upē" (1974) iekļauta Latvijas Kultūras kanonā. "Puika" ir pirmais darbs valsts vēsturē, kam tika piešķirta Latvijas Kinematogrāfistu savienības jaundibinātā balva "Lielais Kristaps" kā gada labākajai filmai.

Kā uzsvērusi žurnāla "Kino Raksti' galvenā redaktore Kristīne Matīsa: "Dokumentālista Aivara Freimaņa pirmā spēlfilma "Puika" ir atgādinājums par to, ka īstajā dzīvē viss notiek daudz pamatīgāk un nesteidzīgāk, nekā mūsu šodienas klipu stilistikā. Jāpriecājas, ka restaurāciju piedzīvojusi arī šī filma, kas pati pirmā saņēma Latvijas Nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps", – lielais ekrāns un 21. gadsimta kvalitāte atkal ļaus adekvāti novērtēt operatora Dāvja Sīmaņa jutīgo darbu, kas savulaik ļāva filmai nopelnīt balvu par gleznieciskumu."

Riga IFF programma "Home Made", kas šoruden izceļ tieši Latvijas filmas, ik gadu izrāda Baltijas kino ainavu raksturojošus darbus – kā spēlfilmas, tā dokumentālās filmas, kas tiecas uzrunāt skatītāju, pārvarot valsts un valodas robežas, tomēr apzinās savu izcelsmi un lepojas ar to.

Biļetes uz filmas "Puika" seansu pieejamas festivāla mājaslapā.

Rīgas Starptautiskais kino festivāls norisināsies no 18. līdz 31. oktobrim kinoteātros "Splendid Palace", "K.Suns", "Kino Bize", kā arī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un Kaņepes Kultūras centrā. Festivāla laikā tiks izrādītas vairāk nekā 180 filmas 12 programmās, ko papildinās lekcijas, diskusijas un citi pasākumi.

Tags

Aivars Freimanis Jānis Jaunsudrabiņš Lielais Kristaps Riga IFF Splendid Palace
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form