Rīgas Starptautisko kino festivālu atklās ar filmu 'Dubultie svešinieki'
Foto: Kadrs no filmas "Dubultie svešinieki"

Ar "VFS FILMS" jaunāko filmu "Dubultie svešinieki" 16. ktobrī oficiāli tiks atklāts Rīgas Starptautiskais kino festivāls jeb Riga IFF.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Dubultie svešinieki" ir Uģa Oltes debija dokumentālajā kino, kas tapusi no režisoram tuvām sastāvdaļām. "Ceļojums, karte kā bezgalīgs stāsts, tukšums, gaismēna, mūzika kā gaiss, ko elpot," atklāj Olte. "Šaubas, meklējums, satikšanās un pārdomas doties tālāk. Šī filma ir ļoti personisks vēstījums valodā, ko joprojām mācot, bet ar kuru, es ticu, var uzrunāt ikvienu!"

"Apvidus karte ir bezgalīga lasāmviela, kurā var ierakstīt arī savu stāstu. Filmētājs no Ziemeļiem kopā ar fotogrāfi no Dienvidiem dodas uz svešu zemi, kur mīt vēstures nogurdināti ļaudis un laiks tiecas sastingt, bet jebkura tikšanās ir greizais spogulis, lai ieskatītos pazīstamās acīs," par filmas "Dubultie svešinieki" stāstu saka autori.

Režisors Uģis Olte: "Es ticu, ka dažas Zemes vietas, lai arī tālu viena no otras, ir savienotas ar kādu maģisku, zinātnei vēl nepazīstamu nervu tīklojumu. Kad pirmoreiz šķērsoju Džavakhetijas plato robežu Gruzijas dienvidos, sajutu, ka šo vietu jau pazīstu un esmu jau dzirdējis tās stāstu. Tur, tāpat kā manā dzimtajā Latvijā, ļaudis velk līnijas starp sevi un saviem kaimiņiem. Latvijā tie ir iedzimtie latvieši un krievvalodīgo minoritāte, bet Džavakhetijā - armēņi un gruzīnu skaitliskā minoritāte. Ļaudis dzīvo, pārlieku smagas vēstures nastas nogurdināti. Viņi neredz vienkāršo patiesību, ka dzīves vērtība visbiežāk ir paslēpta tur, kur tu atrodies.

Pēc pieciem ceļojumiem uz Džavakhetiju man kļuva nesvarīgi, kurš kuru ir iekarojis, nesapratis, neizmīlējis, pakļāvis un nogalinājis. Kurš ir upuris, kurš - varmāka, kurš pakļāva un kurš tika pakļauts. Vienīgā sajūta, kas palika nemainīga, bija sabiezējuša gaisa sajūta. It kā ap vulkānu spicajiem konusiem laiks tiektos apstāties. Mana filma mēģinās atrast šīs sajūtas iemeslus."

Filmas skaņu celiņu darinājusi grupa "Instrumenti". Šis ir grupas pirmais veikums filmu mūzikas žanrā. "Mūzikas radīšana šai filmai iezīmē pavisam jaunu ceļu mūsu mūzikas veidošanas paradumos," stāsta grupas balss Shipsi. "Tā ir daudz impulsīvāka un tiešāka kā ierasts, jo radusies divu nedēļu laikā, ceļojumā Gruzijā. Mijiedarbībā ar Gruzijas dabu un cilvēkiem tapa arī "Instrumentu" albums "Iekams", kas ir kā sniegotu priežu mežs, kas izaudzis tieši "Dubulto svešinieku" auglīgajā zemē. Pēc šīs pieredzes mēs vairs nekad nebijām tie, kas iepriekš."

Turpina režisors Uģis Olte: "Filmas mūzika ir ieausta filmas audeklā ciešāk kā ierasts, jo tā tapa reizē ar filmas montāžu, vadoties nevis pēc gatavas samontētas filmas struktūras, bet klausot emocionāliem impulsiem, ko rada negatavas filmas attēli. Gruzijā mēs strādājām blakus istabās. Es ieklīdu mūziķu telpā, noķēru kādu skaņu pavedienu un ar to galvā devos atpakaļ pie montāžas. Un otrādi - mūziķiem parādīju kādas epizodes skici, kas jau nākamajā dienā bija dzemdējusi kādu muzikālu tēmu".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Uģis Olte ir "VFS Films" komandā kopš 2000. gada. Viņš veidojis gan godalgotos mūzikas video grupas "Instrumenti" dziesmām "Dont Hold Onto Me" un "King Of The Wild Things", gan arī vairākus TV autorraidījumus: ceļojumu seriālu "Ziemeļu puse", LV jaunatklāšanas raidījumu "TE!" un šobrīd aktuālo arhitektūras tēmām veltīto raidījumu "Adreses". Oltes spēles īsfilmu "KK2678" (2008) nominēja Lielajam Kristapam kategorijā "Labākā īsmetrāžas spēlfilma", viņš ir godalgotās Audriusa Stoņa filmas "Ramins" (2012) montāžas režisors un režisors koncertfilmai "Instrumenti. Procrastination Live" (2014).

Filmas "Dubultie svešinieki" producents ir Uldis Cekulis, kopproducente - Anna Dziapšipa no Gruzijas studijas "Sakdoc Film", scenārija autori: Uģis Olte, Daro Sulakauri, Givi Odišarija, operatori - Valdis Celmiņš un Uldis Cekulis, skaņu režisors - Artis Dukaļskis.

No 16. oktobra "Tinto" telpās būs aplūkojamas fotogrāfes Daro Sulakauri bildes. "Māte man mēdza stāstīt par kādu maģisku vietu, sauktu par Samche-Džavahetiju (Samtskhe Javakheti). Viņa teica, ka šīs zemes skaistums līdzinās noslēpumainai pasakai. Par Džavahetijas vēsturi es zināju ļoti maz - to, ka tur dzīvo 23 procenti gruzīnu un ka gruzīni savā zemē ir etniskā minoritāte, turpretim armēņi tur ir vairākumā. Tolaik es biju jaunu vietu un stāstu meklējumos, tādēļ nolēmu doties turp un pārliecināties savām acīm. Es nekad nebūtu domājusi, ka jutīšos kā svešiniece savā dzimtenē. Pirmo reizi esot reģiona centrā, man savādi šķita tas, ka veikalos, lai kaut ko nopirktu, bija jārunā krievu valodā, jo armēņu valodu es nepārzinu. Gruzīni tur bija liels retums; un radās sajūta, ka man kaut kas atņemts.

Es vēlējos dokumentēt slēpto konfliktu starp abām etniskajām grupām fotografējot, bet kā gan ir iespējams nofotografēt kaut ko slēptu un acīm nesaskatāmu? Konflikts bija tikai garīgs, ka nebija fizisku situāciju, ko es varētu iemūžināt fotogrāfijās. Tas bija kā fotografēt neredzamo - neiespējami. Ikreiz atgriežoties Samche-Džavahetijā, man ir sajūta, ka laiks neeksistē, ka tas ir sastindzis - gluži kā attiecības starp abām etniskajām grupām. Man šķiet, ka tas nekad nemainīsies. Mans foto stāsts ir par dzīvi - dokumentētu vienā zemē dzīvojošu etnisko grupu ikdienas dzīvi -, manu pieredzi un attiecībām ar cilvēkiem, kurus tur satiku, un atbilžu meklējumiem uz nebeidzamiem jautājumiem."

No 26. oktobra filmu "Dubultie svešinieki" demonstrēs kinoteātrī "Splendid Palace".

Rīgas Starptautiskais kino festivāls norisināsies no 15. līdz 25. oktobrim

Tags

Instrumenti (grupa) Latvijas jaunatklāšanas raidījums "TE!" Riga IFF Rīgas Starptautiskais kino festivāls Splendid Palace
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form