Saeimas komisija pieņem lēmumu turpināt atbalstīt filmas 'Dvēseļu putenis' tapšanu
Foto: Shutterstock

Norādot uz sākotnēji nekorekto filmas "Dvēseļu putenis" finansējuma piešķiršanas ceļu, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija ar sešām balsīm par, vienu pret un vienu atturoties šodien pieņēma lēmumu turpināt atbalstīt filmas tapšanu. Tālāk priekšlikums par atbalstu filmai tiks gatavots otrajam lasījumam.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Nepieciešamais finansējuma apjoms no valsts ir 935 000 eiro, kas varētu tikt sadalīts divās samērīgās daļās un piešķirts attiecīgi 2016. gadā un 2017. gadā.

Kultūras ministrijas (KM) parlamentārais sekretārs Einārs Cilinskis (VL-TB/LNNK) norādīja, ka šo finansējumu nav iespējams pieprasīt parastajā procedūrā, jo filma jau sākotnēji gājusi pretī visām procedūrām, un tagad jādomā, kā filmu optimāli pabeigt. "Nepastāv iespēja, ka naudu var iedot, samazinot finansējumu kultūras jomai vai citām filmām, tā būtu negodīga un nepareiza procedūra. Naudu nepieciešams meklēt papildus," norādīja Cilinskis.

Juris Viļums (LRA) sacīja, ka idejiski viņš šādas filmas nepieciešamību atbalsta, bet viņam ir nepieņemams finansējuma piešķiršanas ceļš. "Tas izskatās pēc mazas šantāžas - ja finansējums iedots no sākuma, tad tāpēc turpmāk to nevar liegt," izteicās Viļums.

Cilinskis norādīja, ka tas ir atsevišķs gadījums un šādu praksi sākt nevajadzētu. "Pieņemtiem lēmumiem ir zināma pēctecība, kaut arī tie sākotnēji nav bijuši pareizi. Ja tagad filmas finansēšanai pieliksim punktu, ļaunums, iespējams, būs lielāks nekā tad, ja turpināsim sniegt atbalstu," sacīja KM parlamentārais sekretārs, piebilstot, ka nākotnē no šī gadījuma vajadzētu mācīties.

Savukārt Ilze Viņķele ieteica projektu finansēt no tā saucamajām deputātu kvotām. Izsakot dažādas replikas, Viņķele lika saprast, ka, pēc viņas domām, Saeima finansējumu filmai piešķirs neatkarīgi no apstākļiem. "Šis ir tas gadījums, kad Saeima "pārrulēs" pāri, līdzīgi kā tas notika iepriekšējā reizē," sacīja Viņķele.

Toties Inguna Rībena (VL-TB/LNNK) bilda, ka viņa neredz iemeslu neturpināt filmas atbalstīšanu.

Kā komisijas sēdē norādīja filmas režisors Dzintars Dreibergs, filmas veidotāji vēlas, lai "Dvēseļu putenis" pirmizrādi piedzīvotu 2018. gada 18. novembrī, Latvijas simtgadē, un tā būtu kā pateicība latviešu strēlniekiem. "Protams, sliktākā scenārija gadījumā filmas pirmizrāde būs 2019. gada 11. septembrī, 100 gadus pēc datuma, kad noslēdzas romāns. Taču tas ir atkāpšanās ceļš, ko nevajadzētu pieļaut," sacīja Dreibergs. Viņš uzsvēra, ka filmēšana noteikti jāsāk 2016. gada ziemā - novembrī vai decembrī.

Dreibergs norādīja, ka filmas veidotāji strādā pie sadarbības partneru un atbalstītāju meklēšanas, taču, lai tos piesaistītu, ir nepieciešams zināt, ka nauda filmas veidošanai būs.

Savukārt, sniedzot atskaiti par līdz šim saņemto un izlietoto finansējumu, Dreibergs pastāstīja, ka patlaban filmas veidošanai piešķirti 200 000 eiro, no kuriem iztērēti 56 000, un vēl 200 000 nav apgūti no Nacionālā kino centra (NKC), bet šī nauda jāapgūstot līdz gada beigām.

Kā šo situāciju ar filmas finansēm komentēja NKC vadītāja Dita Rietuma, filmas veidotāji patlaban visu naudu nav iztērējuši, jo, veidojot filmas, sākotnēji vajag salīdzinoši nelielu daļu finansējuma, pēcāk, sākoties filmēšanai, ir nepieciešamas lielākas naudas summas, taču pieprasītais finansējums ir vajadzīgs, jo filmas veidošanā iesaistītajiem ir jāzina, ka projekts tiks pabeigts.

Kopumā Aleksandra Grīna romāna "Dvēseļu putenis" ekranizācija izmaksās 2,1 miljonu eiro.

Tags

Dita Rietuma Dzintars Dreibergs Dvēseļu putenis Einārs Cilinskis Ilze Viņķele Inguna Rībena Kultūras ministrija Saeima
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form