Sākas Berlīnes kinofestivāls; no Latvijas konkursā piedalās animācijas filma 'Čuči, čuči'
Foto: Kadrs no video

Ceturtdien, 10. februārī, sākas ikgadējais starptautiskais Berlīnes kinofestivāls, un Latvijas vārds šogad atrodams gan konkursā, gan filmu tirgus skatēs. Festivāla konkursam "Generation K plus" izvēlēta Māras Liniņas animācijas īsfilma "Čuči, čuči", bet tirgus skatēs potenciālajiem izplatītājiem un partneriem tiks piedāvāts pārskats par Latvijas filmu nozari un vairāku gandrīz gatavu filmu seansi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā atgādina Latvijas Nacionālā kino centra pārstāve Kristīne Matīsa, Berlīnes kinofestivāls ir viens no vecākajiem un lielākajiem kinofestivāliem Eiropā, un pēc pagājušā gada izmaiņām, ko ietekmēja pandēmija, atkal notiek ierastajā laikā, februāra sākumā, un gandrīz ierastajā formātā – filmu seansi atkal paredzēti klātienē, stingri ievērojot epidemioloģiskās drošības noteikumus un katrā seansā aizpildot tikai pusi no kinozāles ietilpības.

Berlināles konkursā "Generation K plus", kurā tiek atlasītas filmas bērniem, šogad starp vairākiem tūkstošiem pieteikumu izvēlēta režisores Māras Liniņas un mākslinieces Ūnas Laukmanes īsfilma "Čuči, čuči", kas balstīta populārākajā latviešu šūpuļdziesmā "Aijā, žūžū, lāča bērni" un veidota īpašā tehnikā – filca animācijā.

Studijā "Atom Art" veidotā filmiņa, kuras skaņu celiņā dzied Kristīne Zadovska un Andris Keišs, kopā ar piecām citām mazajiem skatītājiem domātām īsfilmām tiks demonstrēta piecos seansos no 12. februāra, biļetes klātienes apmeklējumam pieejamas trīs dienas pirms konkrētā seansa.

Savukārt Berlīnes kinofestivāla industrijas pasākumi – sadaļas "European Film Market" (10.-17.02.), "Berlinale Co-Production Market" (12.-16.02.), "Berlinale Talents" (12.-17.02.) un citas šogad tomēr vēl notiek tiešsaistes formātā, virtuālos kinoteātros un ar digitāli veidotiem tirgus stendiem katrai dalībvalstij, arī Latvijai. Filmu tirgus stendā būs pieejama plašāka informācija par Latvijas filmu nozari un jaunākajām filmām, arī Baltijas valstu statistikas apkopojums "Facts & Figures", ko regulāri izdod Nacionālais Kino centrs.

Sākas Berlīnes kinofestivāls; no Latvijas konkursā piedalās animācijas filma 'Čuči, čuči'
Foto: Kadrs no filmas "Upurga"

"European Film Market" seansiem šogad pieteiktas četras filmas, kuru veidošanā strādājuši Latvijas kinoprofesionāļi. Divi tirgus seansi (10. un 16. februārī) ieplānoti režisora Uģa Oltes debijas spēlfilmai "Upurga" (studija VFS Films), kas starptautisko pirmizrādi piedzīvoja 2021. gada novembrī Tallinā, bet Latvijas kinoteātros nonāks 21. martā; starptautiskajā arēnā ar šo filmu strādā izplatīšanas kompānija "East West Filmdistribution", vēsta NKC pārstāve.

Divi seansi paredzēti arī studijā "Lokomotīve" veidotajai un Indonēzijā filmētajai ģimenes filmai "Ziemassvētki džungļos" (režisors – igaunis Jāks Kilmi), Latvijā šīs filmas pirmizrāde jau divus gadus tiek plānota decembrī un pandēmijas dēļ tikusi pārcelta. Vēl viena Berlināles filmu tirgum pieteikta Jāka Kilmi spēlfilma ir "Snaudošais zvērs" (The Sleeping Beast), kur Latvijas studija "Lokomotīve" piedalās kā mazākuma kopproducents, tāpat kā mazākuma kopražojuma partneri strādājusi studija "Film Angels Productions" igauņu vēsturiskajā lielfilmā "Aptiekārs Melhiors" (Apteeker Melchior) (režisors Elmo Nīganens), kas daļēji filmēta Latvijā, kinopilsētā "Cinevilla"; šī vērienīgā viduslaiku stāsta pirmizrāde Igaunijā arī jau divas reizes tikusi atlikta.

Sākas Berlīnes kinofestivāls; no Latvijas konkursā piedalās animācijas filma 'Čuči, čuči'
Foto: Kadrs no filmas "Aptiekārs Melhiors"

Latvijas šāgada klātbūtni Berlinālē jau 9. februārī ievadīja režisores Lailas Pakalniņas dalība diskusijā par progresīvu kino – ar sarunu, kurā piedalās desmit kinoprofesionāļi (producenti, režisori, filozofi, kuratori, festivālu direktori u.c.) tiks atklāta tradicionālā Berlināles Kritiķu nedēļa.

Jau ziņots, ka Berlīnes kinofestivāla atklāšana notiks 10. februārī, bet balvas tiks pasniegtas 16. februārī - nedaudz agrāk, nekā sākotnēji plānots.

Festivāls tiks atklāts ar franču režisora Fransuā Ozona filmu "Peter von Kant" ("Pēters fon Kants"). Šis darbs ir Rainera Vernera Fasbindera lentes "Die bitteren Tränen der Petra von Kant" ("Petras fon Kantas rūgtās asaras") brīva interpretācija.

Tags

Ziemassvētki džungļos Andris Keišs Berlīnes starptautiskais kinofestivāls Kristīne Zadovska Uģis Olte
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form