Ar vērienīgu operas un baleta viesizrāžu apmaiņas programmu svinēs Baltijas valstu simtgades
Foto: Publicitātes foto

2018. gadā visas trīs Baltijas valstis – Latvija, Lietuva un Igaunija – svinēs simts gadu jubileju, un simtgades svinību ietvaros Baltijas valstu nacionālie operas un baleta teātri sniegs viesizrādes kaimiņvalstīs, portālu "Delfi" informē Latvijas Nacionālās operas un baleta pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

24. februārī savu simtgadi svinēs Igaunija, un jau dažas dienas vēlāk – no 27. februāra līdz 1. martam – Latvijas Nacionālajā operā viesosies Igaunijas Nacionālā opera. 27. februārī varēs noskatīties pirmo igauņu baletu "Naudas gars" (Kratt). 1943. gadā pirmizrādītā baleta komponists ir Eduards Tubins. Rīgā būs skatāms baleta jaunākais – 2015. gada – iestudējums, kas horeogrāfes un režisores Marinas Kesleres interpretācijā meklē attaisnojumus, kāpēc naudas nekad nav gana.

Ar vērienīgu operas un baleta viesizrāžu apmaiņas programmu svinēs Baltijas valstu simtgades
Foto: Publicitātes foto

28. februārī Igaunijas Nacionālās operas un baleta trupu mākslinieki uzstāsies ar Galā koncertā, kurā viņiem pievienosies viens vai vairāki Latvijas mākslinieki. Savukārt Tallinā Latvijas Nacionālās operas Galā koncertā varēs dzirdēt LNO vadošos solistus gan ar klasiskās opermūzikas, gan ar latviešu operu repertuāru.

Savukārt 1. martā Rīgā varēs dzirdēt igauņu mākslinieku sniegumu operā "Kardijaks" (Cardillac), kas ir pirmā daļa no komponista Paula Hindemita triloģijas par mākslinieka un sabiedrības attiecībām. Iestudējuma režisors ir soms Vilpu Kiljunens, kura rokrakstu mūsu publika jau iepazinusi operas "Tanheizers" iestudējumā Latvijas Nacionālajā operā.

27. februārī pulksten 11.00 Beletāžas zālē notiks "Koncerts mazuļiem", kurā Igaunijas operas stīgu kvartets spēlēs pašiem mazākajiem klausītājiem (0-3 gadi) piemērotu mūziku īpaši pielāgotos apstākļos.

Tajā pašā laikā Latvijas Nacionālā opera un balets viesosies Igaunijas Nacionālajā operā. 27. februārī skatītāji Tallinā varēs izbaudīt Latvijas Nacionālā baleta iestudējumu "Šeherezāde un viņas stāsti" Leo Mujica horeogrāfijā. Savukārt 28. februārī Latvijas Nacionālās operas solistu un kora balsis ieskandinās Igaunijas opernamu svinīgā Galā koncertā, kam sekos Džuzepes Verdi operas "Nabuko" viesizrāde 1. martā. Viesizrādēs Tallinā pie diriģenta pults būs Latvijas Nacionālās operas galvenais diriģents Mārtiņš Ozoliņš un Jānis Liepiņš.

Ar vērienīgu operas un baleta viesizrāžu apmaiņas programmu svinēs Baltijas valstu simtgades
Foto: Publicitātes foto

Viens no 2018./2019. gada sezonas atklāšanas nozīmīgākajiem notikumiem būs Latvijas Nacionālās operas un baleta viesošanās Lietuvas Nacionālajā operas un baleta teātrī. Uz Viļņu tiks vesti trīs iestudējumi: režisora Aika Karapetjana vēlīnās gotikas estētikā veidotā Šarla Guno opera "Fausts", "Lielās Mūzikas balvas 2016" ieguvēja kategorijā "Gada uzvedums"; slovēņu horeogrāfa Edvarda Kluga laikmetīgais balets "Pērs Gints" ar Edvarda Grīga mūziku, kā arī komponista Jura Karlsona balets "Karlsons lido..." Aivara Leimaņa horeogrāfijā – "Lielās Mūzikas balvas 2013" laureāts kategorijā "Gada uzvedums". Viesizrādes 5., 6. un 7. oktobrī Lietuvas Nacionālajā operas un baleta teātrī uzstāsies gan LNOB mākslinieki, gan viessolisti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Īsi pirms tam - oktobra sākumā - Lietuvas Nacionālais operas un baleta teātris uz Latvijas Nacionālo operu vedīs ievērojamā vācu režisora Gintera Krēmera iestudēto Džuzepes Verdi operu "Dons Karloss" – skatuves darbu, kas bagāts negaidītiem teatrāliem risinājumiem. Baleta cienītāus priecēs divi intriģējoši Lietuvas Nacionālā baleta iestudējumi. Baleta "Čurļonis" (Čiurlionis) autori – komponists Ģiedrs Kuprevičs un poļu horeogrāfs Roberts Bondara – mēģinājuši pietuvoties ievērojamā lietuviešu komponista, mākslinieka Mikalojus Konstantīna Čurļoņa cilvēciskajai būtībai. Savukārt itāļu horeogrāfa Mauro Bigonceti iestudētais balets "Piafa" (La Piaf) pieskaras leģendārās franču dīvas Edītes Piafas personībai. Lietuvas Nacionālā operas un baleta teātra viesizrādes Rīgā notiks 3., 4. un 5. oktobrī.

2018. gada maijā un jūnijā Tallinā un Viļņā notiks Igaunijas Nacionālās operas un Lietuvas Nacionālā operas un baleta teātra apmaiņas viesizrādes.

Biļetes uz Igaunijas Nacionālās operas viesizrādēm Rīgā var iegādāties LNO un "Biļešu paradīzes" kasēs, kā arī internetā.

Tags

Aiks Karapetjans Latvijas Nacionālā opera Latvijas Nacionālā opera un balets Latvijas simtgade
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form