'Arsenālā' varēs noskatīties izrādi par Jāni Pauļuku
Foto: F64

Šā gada 29. un 30. septembrī pulksten 15.00 ar divām izrādēm "Pauļuks. Rāmji" Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē "Arsenāls", Torņa ielā 1, Vecrīgā, varēs noskatīties stāstu par gleznotāju Jāni Pauļuku, portālu "Delfi" informē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pārstāvji.

Izrāde "Pauļuks. Rāmji" savulaik bija pirmā ciklā "Kolekcija. Viencēlieni. Klasiķi pirms klasikas", taču šoreiz tā kļūs par ieskaņas notikumu gaidāmajai izstādei "Portrets Latvijā. 20. gadsimts. Sejas izteiksme", kas 2018. gada 2. novembrī vērs durvis vienlaicīgi trīs vietās – LNMM galvenās ēkas Lielajā zālē, izstāžu zālē "Arsenāls" un Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā.

Uzvedums par izcilo latviešu gleznotāju Jāni Pauļuku (1906–1984) tapa konkrētā vietā – LNMM izstāžu zāles "Arsenāls" vestibilā, kur atrodas galvenais izrādes scenogrāfijas elements – lielās kāpnes. Tāpēc arī tagad, kad norisināsies vērienīgas ekspozīcijas sagatavošana atklāšanai, šīs kāpnes atkal nonāks uzmanības centrā, izvēršot vēstījumu par leģendāro personību Latvijas mākslā. Jāņa Pauļuka lomā – aktieris Kaspars Znotiņš.

Iestudējuma režisore Inese Mičule stāsta: "Visos laikos ir bijuši spēcīgi cilvēki, kuri ar saviem uzskatiem un darbībām atspoguļo laikmeta pretrunas, provocē sabiedrību, liek tai paskatīties no cita leņķa un izvērtēt autoritātes, valsts iekārtu, norises sabiedrībā, politikā u.tml. Tas ir bijis un būs "veselīgi" jebkurā periodā, ar jebkuru valsts iekārtu un sabiedrības sociāli politisko līmeni. Jānis Pauļuks bija šāds cilvēks pirms vairāk nekā 30 gadiem, bet stāsts par viņu būtībā būs stāsts par mūsdienām un iespēja šobrīd ieliet mazliet "eļļu ugunī" mūsu nereti kūtrajai attieksmei pret norisēm valstī un ar mums pašiem."

"Es gribētu jums tomēr pastāstīt, kādos es esmu ieskatos par glezniecību. Es uzskatu, ka tikko mēs dzimstam, katram mums ir tiesības elpot. Kas ir cilvēks? Cilvēks ir tas, kurš spēj otra dvēselē ieurbties tik dziļi, kā vien grib, un, jo dziļāk esmu ieurbies, jo man lielākas tiesības rādīt to, ko es redzu, bet, ja citi to neredz, tad viņi nostājas pret mani, pret katru portretējamo, ko es radu," teicis pats Jānis Pauļuks.

Turpinot sadarbību ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, Mūzikas un mākslas atbalsta fonds izstādes laikā līdz 2019. gada februārim plāno piedāvāt skatītājiem visas cikla "Kolekcija. Viencēlieni. Klasiķi pirms klasikas" izrādes kā savdabīgus Jāņa Pauļuka, Kārļa Padega, Elvīras un Rūdolfa Piņņu, Jaņa Rozentāla un Voldemāra Irbes "portretus". Šobrīd top cikla septītā izrāde par mākslinieci Aleksandru Beļcovu. Precīza informācija par izrāžu norises laikiem būs pieejama septembra beigās.

Tags

Inese Mičule Izstāžu zāle Arsenāls Jānis Pauļuks Kaspars Znotiņš Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Comment Form