Dailes teātrī top izrāde ar Džonu Malkoviču un Ingeborgu Dapkunaiti
Foto: Vida Press

Dailes teātrī šobrīd strādā pasaules mēroga zvaigznes – krievu režisors Timofejs Kuļabins iestudē franču dramaturga Bernāra Marī Koltesa darbu "Kokvilnas lauku vientulībā" ar Džonu Malkoviču un Ingeborgu Dapkunati galvenajās lomās. Iestudējuma pirmizrāde plānota šī gada maija beigās, portālam "Delfi" apstiprināja Dailes teātra mākslinieciskais vadītājs Viesturs Kairišs.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Mēģinājumi jau šobrīd notiek Dailes teātrī. Ir vērā ņemams aktieru ansamblis un starptautiski pazīstams režisors Timofejs Kuļabins. Dailes teātris šajā starptautiskajā projektā ir izrādes ražotājs un producētājs," stāsta Kairišs.

Režisors Timofejs Kuļabins par gaidāmo izrādi saka: "2022. gadā tēma par aizliegto, neizteikto un neatvairāmo pievilcību ir jārisina citādi. Mēs veidojam izrādi par slepenu iekāri, kas ir sodāma un kuru jebkura sabiedrība atzīst par noziedzīgu – pēc spēkā esošās likumdošanas.

Šajā lugā ir divi aktieri, bet tikai viens tēls. Lielāko daļu laika mēs pavadām zemapziņā, murgainās vīzijās par varoni, kuru mēs tā arī neieraugām. Viņa vietā uz skatuves ir divas savstarpēji pretnostatītas figūras – tās iesaistās saspringtā, niknā un sarežģītā dialogā. Šis ir cilvēka dialogs ar savām slepenajām vēlmēm un bailēm. Ar to, ko viņš neuzdrošinās pateikt pat pats sev un no kā viņš nevar atbrīvoties, neatņemot sev dzīvību. Šis ir stāsts par cilvēka sarežģītību pasaulē, kurā sarežģītība kļūst par kaut ko nevēlamu, nevietā, nepiedienīgu. Šī pasaule rada iekšējas nesaskaņas, disonansi, kas nogalina cilvēku no iekšpuses kā nāvējoša slimība."

Dailes teātrī top izrāde ar Džonu Malkoviču un Ingeborgu Dapkunaiti
Foto: Marko Rass

"Mēs kā Dailes teātris esam sev nosprauduši, ka mēs būsim Eiropas teātris, kas atrodas starp divām teātra impērijām – vācu un krievu. Turklāt mums ir arī izcilākā zāle Baltijā. Ar mūsu stratēģiju un iespējām esam pievilcīgi šāda veida sadarbībām. Mums ir prieks, ka spējam gan to uzbūvēt, gan nodrošināt," sarunā ar "Delfi" saka Kairišs. Viņš atklāj, ka minimāli izrādē ir iesaistīti arī Dailes teātra aktieri, kuri būs redzami īpaši izrādei tapušos video materiālos. Tomēr pamatā tā būs divu aktieru izrāde.

"Kas bieži ir pierādījies – šāda mēroga cilvēki ir pazemīgi, pieticīgi, neuzkrītoši un īsti darbaholiķi. Mūsu mazās popkultūras zvaigznes noteikti varētu ļoti daudz uzzināt par to, kā uzvedas patiešām īstas zvaigznes. Būtu ļoti liels pārsteigums. Tie ir vienkārši cilvēki, kas strādā un dara savu darbu pasaules augstākajā līmenī," par Malkoviču un Dapkunaiti Dailes teātri saka Kairišs.

Mēs kā Dailes teātris esam sev nosprauduši, ka mēs būsim Eiropas teātris, kas atrodas starp divām teātra impērijām – vācu un krievu. Turklāt mums ir arī izcilākā zāle Baltijā. Viesturs Kairišs

Izrāde būs angļu valodā ar titriem latviešu un krievu valodā. Vairākas jaunā iestudējuma izrādes varēs noskatīties pavasarī un arī jaunajā sezonā, šī gada rudenī. Pēc pirmizrādes Dailes teātrī komanda dosies pasaules turnejā.

Šī nav pirmā reize, kad Ingeborga Dapkunaite un Džons Malkovičs tiekas uz teātra skatuves, viņiem ir ap desmit kopīgu projektu teātrī un kino. No 2009. līdz 2011. gadam viņi spēlēja Maikla Stērmingera muzikālajā izrādē "Džakomo variācijas", kas guva lielus panākumus daudzās pasaules valstīs. 2017. gadā aktieri kopā filmējās krievu filmā "Par mīlestību".

Jaunajai izrādei režisors Timofejs Kuļabins un dramaturgs Romāns Dolžanskis radījuši lugas skatuvisko versiju, kurā liela nozīme ir skaņas dizainam un video partitūrai. Izrādes mākslinieks ir Oļegs Golovko. Izrādes laikā jaunās paaudzes videokameras sekos aktieriem un radīs ne tikai "tuvplāna" efektu, bet arī paralēlu mediju darbību, sava veida dzīvu videomākslu.

Bernārs Marī Koltess (1948–1989, Francija) ir autors pusotram ducim lugu, no kurām slavenākās ir "Roberto Zuko", "Rietumu krastmala" un "Kokvilnas lauku vientulībā". Lugas tulkotas gandrīz četrdesmit valodās un iekļautas teātru repertuāros visā pasaulē. Lielākie Eiropas režisori, tostarp Patriss Šero, Pīters Šteins, Kšištofs Varlikovskis, Mihaels Talheimers, Kama Ginkass, Luiss Paskāls un citi, vairākkārt pievērsušies Koltesa daiļradei.

Izrādes "Kokvilnas lauku vientulībā" pirmizrāde notika 1987. gadā Parīzes Nantēras-Amandjē teātrī Patrisa Šero režijā.

Iestudējums top Dailes teātrī sadarbībā ar Laikmetīgās mākslas atbalsta un attīstības fondu "Teritorija", piedaloties fondiem "M-ART" un "Blavatņik Family Foundation".

Izrādes režisors Timofejs Kuļabins strādā gan dramatiskajā teātrī, gan operā. Viņš ir viens no slavenākajiem jaunākās paaudzes krievu režisoriem Eiropā. Kā režisors uz profesionālās skatuves debitēja 22 gadu vecumā 2006. gadā, kopš tā laika iestudējis aptuveni 30 izrādes Krievijas un Eiropas teātros, tostarp Maskavas Lielajā teātrī, Nāciju teātrī (Maskava), Deutsches Theater (Berlīne), Schauspielhaus (Cīrihe), Residenztheater (Minhene). Kopš 2015. gada viņš ir "Sarkanās lāpas" teātra (Novosibirska) galvenais režisors. Pazīstams ar savām radikāli modernajām klasisko autoru – Čehova, Ibsena, Puškina, Gogoļa, Strindberga u.c. – interpretācijām. Viņa iestudējumi regulāri tiek izrādīti starptautiskos teātra festivālos, un izrāde "Trīs māsas" pēc Antona Čehova motīviem tika apbalvota ar Krievijas teātra balvu "Zelta maska" un devās turnejā pa desmitiem valstu.

Iestudējuma mākslinieks Oļegs Golovko beidzis Sanktpēterburgas Iļjas Repina glezniecības, tēlniecības un arhitektūras institūtu (Eduāra Kočergina darbnīca). Mācījies Parīzē Beaux-Arts institūtā. No 2000. līdz 2003. gadam bijis V. M. Šukšina Altajas reģiona drāmas teātra (Barnaula) galvenais mākslinieks. No 2004. līdz 2006. gadam – teātra "Sarkanā lāpa" galvenais mākslinieks, uz šī teātra skatuves veidojis vairāk nekā 20 izrādes. Viņš veidojis scenogrāfiju vairāk nekā 100 izrādēm, tostarp Maskavas Lielajā teātrī un Nāciju teātrī (Maskava), Marijas teātrī, A. Brjanceva Jaunatnes teātrī, "Baltijas namā" (Sanktpēterburga), F. Volkova Jaroslavļas teātrī, Omskas Akadēmiskajā drāmas teātrī, Residenztheater (Minhene), Opernhaus (Vupertāle, Vācija), Deutsches Theater (Berlīne, Vācija) un citur. Jau vairāk nekā desmit gadus viņš sadarbojas ar režisoru Timofeju Kuļabinu, un bijis visu viņa šī laika izrāžu scenogrāfijas autors.

Ingeborga Dapkunaite ir teātra un kino aktrise, TV raidījumu vadītāja. Aktrises karjeru viņa sāka Lietuvas teātros, tostarp leģendārā režisora Eimunta Nekrošus izrādēs. Kopš 90. gadiem viņa veiksmīgi strādā Krievijas teātros un Krievijas televīzijā, un šajā laikā ir kļuvusi par vienu no atpazīstamākajām aktrisēm Krievijā. Šobrīd viņas teātra darbība Krievijā galvenokārt saistīta ar Maskava Nāciju teātri, kur viņa veiksmīgi spēlē galvenās lomas gan klasiskajos darbos, gan mūsdienu dramaturgu lugās. Paralēli viņa piedalās starptautiskos teātra un kino projektos, pastāvīgi sadarbojas ar angļu un amerikāņu producentiem, spēlējusi filmās "Neiespējamā misija" (1996), "Septiņi gadi Tibetā" (1997), kā arī daudzos BBC seriālos. Atveidojusi galveno lomu arī Rīgas kinostudijas 1987. gada filmā "Apstākļu sakritība".

Džons Malkovičs ir pasaulē pazīstams aktieris, režisors, producents un scenārists. Darbs kino, demonstrējot viņa plašo aktiermākslu, izcilo šarmu un tehniku, atnesa viņam pasaules slavu, desmitiem balvu un vairākas nominācijas "Oskara" balvai. Viņš ir atveidojis vairāk nekā 70 lomu, tostarp Stīvena Spīlberga ("Saules impērija", 1987), Bernardo Bertoluči ("Sargājošās debesis", 1990), Stīvena Frīrsa ("Bīstamie sakari", 1988), brāļu Koenu ("Sadedzināt pēc izlasīšanas", 2008), Luka Besona ("Žanna D'Arka", 1999) un citās filmās. Papildu aktiera darbam Džons Malkovičs darbojas arī kā režisors, scenārists un producents, piedalās televīzijas iestudējumos. Kopš 70. gadu vidus pastāvīgi strādā kā aktieris un režisors uz Brodvejas, Londonas, Parīzes un citu teātra metropoļu skatuvēm, kur viņa partneri ir pasaules teātra zvaigznes. Par režijas darbu teātros viņam piešķirta Francijas Moljēra balva un Miltona Šulmana balva Lielbritānijā.

Tags

Džons Malkovičs Dailes teātris
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form