Dārgāko Latvijā uzvesto izrāžu plejāde
Foto: Publicitātes foto

Ierasts teātra izrādes vērtēt pēc to mākslinieciskās kvalitātes, tomēr šoreiz piedāvājam iepazīties ar tām, kuru tapšana bijusi visdārgākā un līdz ar to arī vērienīgākā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Teātru pārstāvji portālam "Delfi" norāda, ka finansiāli visdārgākās izrādes ierasti esot mūzikli, jo tajos bez aktieriem iesaistās komponisti, mūziķi, libreta autori, dzejnieki un horeogrāfi. Šī iemesla dēļ visdārgākā izrāžu uzvešana ir Latvijas Nacionālajā operā.

Piemēram, jau 2001. gadā par tolaik visu laiku dārgāko izrādi Latvijā tika pasludināta režisora Viestura Kairiša iestudētā V. A. Mocarta "Burvju flauta" (LNO). Tajā tolaik piedalījušies ārkārtīgi daudz solistu, tostarp vairāki no Krievijas, Lietuvas un Igaunijas, bet galvenais gaismotājs bijis no Kanādas. Rezultātā tā izmaksājusi vairāk nekā 100 tūkstošus latu.

Tikmēr Latvijas teātru vidējās izrāžu uzvešanas izmaksas ir daudz zemākas. Piemēram, Latvijas Nacionālā teātra pārstāve Līga Rimšēviča stāsta, ka pēdējo piecu sezonu laikā vidējā izrāžu veidošanas tāme bijusi 13 500 lati. Tajā ietilpst vienreizējie radošās grupas honorāri (režisoram, komponistam, tulkam un citiem), kā arī rekvizītu, kostīmu un izrādes reklāmas izmaksas.

Tāpat katrai izrādei jārēķinās arī ar ekspluatēšanas izmaksām - autoratlīdzībām, ārštata mākslinieku, piemēram, koru dalībnieku algām, pirotehnikas, uz skatuves patērēto ēdienu un dzērienu izmaksām, kā arī dažādas specifiskas tehnikas īri. Kopumā divas trešdaļas no visiem tēriņiem veidojot tieši radošās grupas izmaksas, bet tikai vienu trešo daļu - tehniskās izmaksas.

Pēc portāla lūguma Latvijas lielākie teātri norādīja visu laiku finansiāli visvērienīgākās tajos uzvestās izrādes. Tiesa, šajā apkopojumā trūkst Jaunā Rīgas teātra izrāžu izmaksas, jo tā pārstāve norādīja, ka tādas detaļas teātris neatklājot.

Tags

Aija Vītoliņa Ance Krauze Andris Ērglis Burvju flauta Elīna Zālīte Igaunija Ilze Ķuzule Liepāja Lietuva Māra Zālīte Parīzes Dievmātes katedrāle Pūt, vējiņi! Sarakstu karuselis Uģis Roze
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form