Foto: Čehova 'Kaija' Seņkova versijā Nacionālajā teātrī
Foto: Kristaps Kalns

Latvijas Nacionālā teātra LMT Jaunajā zālē 5. janvārī pirmizrādi piedzīvos krievu dramaturģijas klasiķa Antona Čehova lugas "Kaija" iestudējums, ko veidojis režisors Elmārs Seņkovs.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Tu gribi kļūt mākslinieks, jo tava mamma ir māksliniece. Tu saņemies un drosmīgi nolem parādīt viņai savu pirmo darbu. Savam tuvākajam cilvēkam. Un viņa tevi nesaprot... Viņai vienalga. Viņa pat pasmejas. Kā dzīvot tālāk?" šīs iestudējuma versijas galveno tēmu ieskicē izrādes anotācija.
Seņkova iestudējums uzdod jautājums, kāpēc ir pasaulē cilvēki, kuri var un grib mākslai ziedot savu dzīvi, personisko laimi, mierīgu ikdienu? Un kāpēc šo cilvēku skaits nav sarucis arī mūsdienu pasaulē, kad ir daudz grūtāk atbildēt uz jautājumu, kas ir un kas nav māksla, jo "māksla ir viss"... Režisors uz šo jautājumu meklē atbildi ar zināmu pašironiju, kas atspoguļojas arī izrādē.

"Svarīgākā tēma "Kaijā" ir mīlestība, tikai Čehova lugās (tāpat kā Blaumaņa, starp citu) visi mīl nepareizos cilvēkus, un šķiet, ka dzīve būtu tik vienkārša, ja cilvēkiem būtu lemts iemīlēties īstajos, tajos, kas spēj dāvāt pretmīlestību.

Tomēr "Kaijā" ir vēl kāda būtiska tēma, proti, māksla. Arī tāpēc šo lugu autors pats nodēvējis par komēdiju. Kurš tad īsti var pateikt, kas ir un kas nav māksla, kādas ir jaunās un kādas vecās formas, par kurām tik izmisīgi spriež jaunais literāts Trepļevs? Jaunības cienīgi jautājumi, tāpēc "Kaiju" vērts iestudēt vairākas reizes mūžā, ja vien ir tāda iespēja. Gan tad, kamēr režisors pats vēl ir vai gandrīz vēl ir Trepļeva gados, kā šobrīd ir ar Elmāru Seņkovu, gan tad, kad uz pasauli var paskatīties no Trigorina jeb pusmūža cilvēka skatupunkta" – skaidro direktora palīdze repertuāra jautājumos Ieva Struka.

Lomās: Maija Doveika, Edmunds Freibergs, Agnese Cīrule vai Alise Danovska, Uldis Siliņš vai Igors Šelegovskis, Juris Lisners, Dace Bonāte, Sanita Pušpure, vai Liene Sebre, Ģirts Liuziniks, Ivars Puga un Arturs Krūzkops.

Izrādes mākslinieks Edgars Kļaviņš, Mārtiņa Zariņa muzikālais noformējums, Ievas Strukas tulkojums, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš.

Antona Čehova "Kaija" (1895) ir viena no 10 pasaules teātros iestudētākajām lugām. Latvijas Nacionālajā teātrī tā līdz šim gan ir iestudēta tikai vienu reizi, 1960.gadā to ir iestudējis Kārlis Pamše, lomās bijuši Lidija Freimane, Voldemārs Zandbergs, Jānis Osis, Velta Līne, Helena Romanova, Žanis Katlaps, Alfreds Videnieks, Haralds Topsis, Kārlis Ozols, Jānis Mētra, Anita Tamulēna. Pirmizrāde notikusi 2. janvārī.

Tags

Agnese Cīrule Edmunds Freibergs Elmārs Seņkovs Latvijas Nacionālais teātris Maija Doveika
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Sludinājumi