Foto: JRT pirmizrādi piedzīvojis Gata Šmita iestudējums 'Tumsas vara'
Foto: Didzis Grodzs

3. septembrī Jaunā Rīgas teātra Lielajā zālē pirmizrādi piedzīvoja režisora Gata Šmita iestudējumsĻeva Tolstoja lugai "Tumsas vara" jeb "Nadziņš ieķēries – putniņš pagalam".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā vēsta JRT pārstāvji, "Nadziņš ieķēries – putniņš pagalam" ir Ļeva Tolstoja 1886. gadā sarakstītās lugas "Tumsas vara" sākotnējais nosaukums. Tās pamatā ir patiesi notikumi – luga balstīta uz Tulas guberņas tiesas krimināllietu par kāda zemnieka izdarīto noziegumu. Rakstot lugu, Tolstojs apmeklēja notiesāto katorgā. Autoru ne tik daudz interesējusi baisā nozieguma norise, bet gan tas, kā visi tajā iesaistītie varējuši nonākt aiz galējās cilvēcības robežas, un vai ir iespējams ceļš atpakaļ.

Neilgi pēc lugas sarakstīšanas Krievijas cenzūras komiteja "Tumsas varu" aizliedza. Pat neraugoties uz paša cara Aleksandra III atbalstu, lugas iestudēšana nebija atļauta līdz 1895. gadam.

Režisors Gatis Šmits stāsta: "Izrāde ir mūsu mēģinājums ieskatīties cilvēka dvēseles vistumšākajos nostūros. Tā ir par elli zemes virsū, kuru rada cilvēku tumsonība un nespēja valdīt pār saviem instinktiem. Izrāde ir par to, cik trausla un viegli zaudējama ir cilvēcība. Šodien, 128 gadus pēc lugas sarakstīšanas, tumsas vara nav zudusi, un cīņa ar to turpinās katrā no mums."

Jauniestudējumā piedalīsies aktieri: Ivars Krasts, Guna Zariņa, Gundars Āboliņš, Inga Tropa, Alise Danovska, Ģirts Krūmiņš, Baiba Broka, Vilis Daudziņš, Jana Čivžele un Sandra Kļaviņa.

Izrādes scenogrāfs ir Rūdolfs Bekičs, kostīmu māksliniece – Keita.

Bērniem līdz 16 gadu vecumam izrādi apmeklēt nav ieteicams.

Tuvākās izrādes: 4., 5. un 6. septembrī, 21. un 22. oktobrī. Biļetes nopērkamas JRT kasē (Lāčplēša iela 25) un internetā www.biletes.jrt.lv.

Tags

Baiba Broka (aktrise) Ģirts Krūmiņš Gundars Āboliņš Jana Čivžele Sandra Kļaviņa Vilis Daudziņš
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form