Foto: Pirmizrādi piedzīvo krāšņais kostīmu balets 'Pie zilās Donavas'
Foto: Andris Tone

Trešdien, 12. aprīlī, Latvijas Nacionālajā baletā notiek kostīmu baleta "Pie zilās Donavas" pirmizrāde. Jauniestudējums, kurā skan Johana Štrausa mūzika, top par godu tā horeogrāfes, leģendārās baletmeistares Helēnas Tangijevas-Birznieces 110. jubilejai, kas tiks svinēta 13. aprīlī.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Pie zilās Donavas" jauniestudējumu veido horeogrāfs inscenētājs Aivars Leimanis, muzikālais vadītājs un diriģents Mārtiņš Ozoliņš, diriģents Farhads Stade, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Ināra Gauja un video māksliniece Ineta Sipunova.

Galvenajās lomās – Elza Leimane, Baiba Kokina, Sabīne Guravska un Alise Prudāne (Franciska), Arturs Sokolovs, Raimonds Martinovs, Viktors Seiko un Zigmārs Kirilko (Francis), Jolanta Lubēja, Jūlija Brauere, Laine Paiķe un Annija Kopštāle (Annele).

Baletam "Pie zilās Donavas" aprit sešdesmitā jubileja – pirmo reizi Rīgā tas iestudēts 1957. gadā, atjaunojumus piedzīvoja 1987. un 1994. gadā. Kopumā tika nodejotas 310 "Pie zilās Donavas" izrādes.

""Pie zilās Donavas" ir mūsu baleta zelta fonds. Tā ir izrāde, kas nemainīgā veidolā uz skatuves dzīvojusi visilgāk – vairāk nekā 40 gadu. Tā ir ārkārtīgi spilgta, ar daudziem sulīgiem tēliem, ļoti sarežģīta solistēm," stāsta horeogrāfs Aivars Leimanis. "Jaunajai dejotāju paaudzei šī būs pirmā tikšanās ar šo horeogrāfiju, savā ziņā laika mašīna, kas ved mūs atpakaļ pagātnē. Mūsu jauniestudējumu sarakstā jau ilgāku laiku nav bijis krāšņa kostīmu baleta, un klasisko vērtību piekritēji pēc tāda ir noilgojušies. Cenšamies būt daudzveidīgi, lai mūsu repertuārs sagādātu prieku visdažādākajām gaumēm un estētiskajām prasībām. Ļoti lielu darbu šī iestudējuma tapšanā ieguldījuši mani asistenti – Inese Dumpe, kas strādāja ar solistiem, kā arī Aiša Sila un Regīna Kaupuža, kuras slīpēja kordebaletu. Un, protams, jauniestudējums nav iedomājams bez scenogrāfes un kostīmu mākslinieces Ināras Gaujas."

"Johana Štrausa mūzika vienmēr saistās ar Vīni – vienu no Eiropas kultūras centriem, valšu lielpilsētu," saka jauniestudējuma muzikālais vadītājs Mārtiņš Ozoliņš.

"Šajā iestudējumā dzirdēsiet daudz pazīstamu Johana Štrausa melodiju. Partitūrā ir gan viņa slavenākie valši "Vīnes meža stāsti", "Dienvidu rozes" un "Pie skaistās, zilās Donavas", gan lendleri, polkas un galopi – "Trič trač", "Picikato polka", "Zibens un pērkons" un daudzi citi. Atšķirībā no koncertiem, šeit šī dejiskā mūzika patiešām tiks dejota, kas skatītājiem sagādās divkāršu baudījumu. Viegla un dzirkstoša klausoties, ne tik viegli spēlējama, man tā ir ļoti mīļa mūzika, kuru iestudēju ar lielu prieku."

Nākamās izrādes gaidāmas 13. un 30. aprīlī, 5. maijā un 3. jūnijā.

Tags

Aivars Leimanis diriģents Mārtiņš Ozoliņš Elza Leimane Latvijas Nacionālā opera un balets
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form