Ģertrūdes ielas teātrī iestudēta izrāde-eksperiments 'Nu kurš mani beigās atcerēsies?'
Foto: Kate Gecēviča

Ģertrūdes ielas teātrī ceturtdien, 21. aprīlī, pirmizrādi piedzīvos Barbaras Lehtnas izrāde "Nu kurš mani beigās atcerēsies?", piedaloties skatuves mākslas neprofesionāļiem, kas iepriekš pieteikušies teātra eksperimentam.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Izrādes nosaukumā uzdotais jautājums radās, kad es sāku domāt par savu nāvi. Patiesībā vairāk par to, kas pēc manis paliks. Galu galā mums visiem ir cilvēki, kuri vairs nav starp mums. Vai varbūt viņi joprojām ir – mūsu atmiņās? Ja nu mēs viņus atceramies citādākus nekā viņi bija? Kādas bija viņu balsis? Kā smaržoja viņu āda? Kas viņiem lika smieties? Manuprāt tas, kā mēs izvēlamies kādu atcerēties, ir tikpat politiska atbildība kā intīms labsirdības žests. Tāpēc es meklēju cilvēkus, kuri būtu gatavi mani atcerēties ar sirsnību. Varbūt tas varētu būt tu?" raksta izrādes veidotāji.

Izrādē "Nu kurš mani beigās atcerēsies?" Barbara Lehtna pēta, kā kolektīvā rīcībspēja var tikt dalīta starp nepazīstamiem cilvēkiem, uzņemoties atbildību par kāda cita identitāti. Pirms izrādes Barbarai bijusi stundu ilga tikšanās ar katru no trīs brīvprātīgiem izrādes dalībniekiem, lai viņi kļūtu par Barbaras identitātes glabātājiem. Šīs stundas laikā dalībnieki var Barbarai izstāstīt, kas viņai būtu jādara, lai viņi Barbaru atcerētos pēc iespējas ilgāk. Pēc tam dalībnieki tiek aicināti uz skatuves, un viņiem tiek uzdoti dažādi jautājumi par Barbaru skatītāju priekšā, kuri nav satikuši Barbaru un kuriem nav priekšstata par viņu. Izrādei attīstoties, likmes kļūst augstākas un jautājumi – personiskāki un intīmāki, izrādes-eksperimenta norisi ieskicē teātra pārstāvji.

Barbara Lehtna (Igaunija) kā māksliniece strādā jau astoņus gadus, no kuriem pēdējos piecus veltījusi savu darbu veidošanai. 2021. gadā viņa ieguvusi maģistra grādu performatīvās prakses specialitātē "ArtEZ" Mākslas universitātē Nīderlandē, kur pētīja ētikas, rīcībspējas un kvīru jautājumus līdzdalīgās performances kontekstā. Barbara interesējas par skatuves mākslas žanru sapludināšanu un iespējām veicināt izmaiņas apkārtējā sabiedrībā un jau ilgstoši pēta personīgās atmiņas un pieredzes stāstus, radošo praksi balstot stāstu stāstīšanas tehnikā. Latvijā Barbara Lehtna un Katrīna Dūka jau veidojušas izrādi "Mīlestības vārdā" festivālā "Homo Novus" (2019), savukārt "Dirty Deal Teatro" kopā ar Jāni Balodi un Kristīnu Hudenko tapa interaktīvie "Piederības vingrinājumi", kuru pamatā ir cilvēku stāsti par ceļu pie līdzcilvēkiem.

Izrāde top, Ģertrūdes ielas teātrim sadarbojoties ar Paides teātri Igaunijā. Izrādes Rīgā notiks 21., 22., 23. aprīlī. Plašāka informācija un biļetes Ģertrūdes ielas teātra mājaslapā.

Tags

Ģertrūdes ielas teātris
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form