Ģertrūdes ielas teātrī radīta sajūtu audio izrāde 'Jums ir apdegušas ausis'
Foto: Ieva Sedola

Ģertrūdes ielas teātris aicina skatītājus tiešsaistē ļauties sajūtu teātra audio piedzīvojumam – "Jums ir apdegušas ausis". No 2. decembra izrāde jebkurā laikā pieejama ĢIT mājaslapā pēc biļetes iegādes.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā "Delfi" informē izrādes veidotāji, sajūtu teātra pamatā ir skatītāja iztēles un maņu – dzirdes, taustes, garšas, ožas un redzes – darbināšana. Audio izrāde "Jums ir apdegušas ausis" fokusējas uz dzirdi kā galveno maņu sajūtu pārraidīšanai. Izmantojot ASMR* metodi un binaurālās** skaņas iespējas, laikā, kad fiziska ceļošana ir liegta, skatītājs tiek aicināts ļauties audiālam piedzīvojam.

Sajūtu teātra pamatprincips balstās atziņā, ka ķermenis ir pirmais, kas uztver sensoru kairinājumu, emocionālās atmiņas un asociatīvās pieredzes stimulus; tikai pēc tam tos apstrādā smadzenes. Šim teātra žanram režisore Liena Šmukste pievērsās, studējot Latvijas Kultūras akadēmijā. 2019. gadā tapa pirmā sajūtu teātra izrāde "Grāmata Zīme", kas bija Ģertrūdes ielas teātra programmā.

Izrādes veidotāji iesaka to klausīties vakarā, atrodot klusu, mierīgu vietu, kas nav spilgti apgaismota. Lai pilnvērtīgi izbaudītu mākslinieku radīto skaņu pasauli, jāizmanto audio austiņas (būtiski austiņas ielikt pareizi – uz katras austiņas norādīts "labā" un "kreisā")! Tāpat tiek rekomendēts izslēgt telefonu, ērti iekārtoties un aizvērt acis.

Izrāde veidojusi režisore Liena Šmukste, atskaņo – Ieva Džindža, Jana Ļisova, Andis Strods, Liena Šmukste. Mikrofona operators, skaņas ieraksts: Normunds Balodis. Audio vides foni: Gustavs Lociks, "Dirty Deal Audio". Stāsta autore – Anete Konste. Producents – Ģertrūdes ielas teātris.

* ASMR (Autonomous sensory meridian response) efekts ir nomierinoša, patīkama sajūta, kas bieži izpaužas kā viegla tirpšana galvas pamatnes/kakla augšdaļas rajonā. Reaģējot uz maņu stimulāciju, tirpšana rodas cilvēka galvā un izplatās mugurkaulā, dažreiz arī ekstremitātēs. Efektu var panākt ar skaņas vai vizuālas stimulācijas palīdzību. Izplatītākie audio ASMR paņēmieni ir dažādas dabas skaņas (lietus, vējš), čuksti, šķidrumu, tekstūru radītas skaņas, u.c. ASMR nomierina un atslābina, nereti palīdz atbrīvoties no trauksmes un bezmiega.

** 3D jeb binaurālās skaņas ierakstīšanai tiek izmantoti divi mikrofoni, kas novietoti tā, lai akustiski sajūtams skaņas dziļums, augstums un plašums, klausītājam radot klātbūtnes efektu – it kā viņš būtu skaņas vidū, nevis skaņas avota priekšā.

Tags

Ģertrūdes ielas teātris
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form