Izdota jauna grāmata par populāriem latviešu aktieriem
Foto: F64

Apgāds "Zvaigzne ABC" laidis klajā jaunu grāmatu par populāriem latviešu aktieriem – "Iemiesošanās". Grāmatas autors – žurnālists Ivars Kleins.

Grāmatas "Iemiesošanās" atvēršanas svētki notiks 15. martā plkst. 15.00 Dailes teātra otrā stāva foajē. Pasākumu vadīs viens no grāmatas varoņiem – aktieris Intars Rešetins (attēlā), piedalīsies arī citi – Nacionālā, Dailes un Jaunā Rīgas teātra aktieri.

Starp grāmatas nosaukumu "Iemiesošanās" un apakšvirsrakstu "Starp mākslu un privāto dzīvi" sarindojušies divdesmit divu populāru un iemīļotu latviešu aktieru vārdi: Jānis Āmanis, Maija Apine, Marija Bērziņa, Indra Briķe, Baiba Broka, Olga Dreģe, Uldis Dumpis, Lauris Dzelzītis, Gundars Grasbergs, Dainis Grūbe, Baiba Indriksone, Ģirts Ķesteris, Līga Liepiņa, Juris Lisners, Dita Lūriņa, Rūdolfs Plēpis, Intars Rešetins, Indra Roga, Juris Strenga, Vita Vārpiņa, Guna Zariņa un Juris Žagars. Žurnālists Ivars Kleins viņus visus intervējis un iztaujājis, lai radītu pavisam citādu grāmatu par teātri – izvērstu analīzi par tēmām, kas interesē lielāko daļu uzcītīgu teātra apmeklētāju, bet ne vienmēr rod atspoguļojumu grāmatās.

Kurš kurā īsti iemiesojas maģiskajā brīdī, kad zālē dziest gaisma un veras priekškars – loma aktierī vai aktieris lomā? Cik šajā procesā ir no noslēpumainā iedvesmas gara un cik – no apzinātā, racionālā, vārdos izsakāmā? Kas notiek ar aktieri brīdī, kad uz skatuves jāiedzīvojas tēlā, kurš mīl, ienīst, cieš, mirst? Un kā atkal no šīm emocijām pēc izrādes atbrīvoties, nenodarot pāri ne lomai un režisora iecerei, ne sev pašam?

Kā raksta grāmatas autors Ivars Kleins: "Dramaturģiskā materiālā dzīvojošie tēli un aktieru personiskā pieredze iestudējuma radīšanā satiekas bezgala intīmā procesā, par kuru skatuves mākslinieki šajā grāmatā stāsta atklāti, neslēpjot arī vilšanos, mokas un bailes. Visam, kas viņu dzīvē noticis, ir nozīme, jo aktiera darba instruments ir paša ķermenis, intelekts un emocionālā pasaule. Pārdomu, piedzīvojumu un pārdzīvojumu bagāta dzīve ir avots, no kura smelt iedvesmu smalkam darbam. Mīlestība, bērna piedzimšana, attiecības ar sev tuvajiem – tas viss ietekmē mākslinieka iekšējās vibrācijas, starojumu, pat balss tembru, tādēļ grāmatā liela uzmanība veltīta sakarībām starp cilvēcisko pieredzi un darbu lomās."

Ivars Kleins savas gaita žurnālista profesijā uzsācis 20. gadsimta 80. gadu beigās, pamazām piedzīvojot visas latviešu žurnālistikas metamorfozes pēc valsts neatkarības atgūšanas. Galvenokārt pievēršoties dažādām kultūras un mākslas tēmām, Ivars Kleins bijis vairāku laikrakstu un žurnālu, tostarp "Rīgas Balss", "Neatkarīgā Rīta Avīze", "Mēs" un "Leģendas" redaktors.

Izdevums pieejams arī e-grāmatas formātā.

Izdota jauna grāmata par populāriem latviešu aktieriem
Foto: Zvaigzne ABC

Tags

Dailes teātris Intars Rešetins Jaunais Rīgas teātris Jaunākās grāmatas Latvijas Nacionālais teātris Zvaigzne ABC

Comment Form