Izmainīt skatītāja ērto pozīciju; Neatkarīgie teātri Latvijā
Foto: Publicitātes foto

Teātra brīnums jau sen vairs netiek piedzīvots tikai spožās zālēs, paveroties samta priekškaram un nodziestot lustrām. Arvien jauni meklējumi, jaunas spēles telpas un arvien tuvāks kontakts ar skatītāju – neatkarīgie teātri Latvijā pēdējo gadu laikā kļuvuši vēl pamanāmāki, atrodot gan jaunas, līdz šim skatuves mākslai neiedomājas telpas, gan savu uzticamo skatītāju.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Neatkarīgo teātru pirmsākumi mūsu valstī meklējami ap 1987. gadu, kad gružains pagrabs Peldu ielā, Vecrīgā tika piešķirtas sešiem jauniem, brīvību alkstošiem režisoriem un dzima pirmais neatkarīgais teātris bijušajā Latvijas PSR - "Kabata", šādu leģendu vēsta teātra mājaslapa, uzsverot, ka nav iespējams uzskaitīt visus aktierus un režisorus, kas tur strādājuši. Otrs neatkarīgā teātra pīlārs Latvijā - "Skatuve" ar tā vadītāju Annu Eižvertiņu priekšgalā jau gadiem ir zināms kā stabila atspēriena platforma jaunajiem skatuves māksliniekiem, kas "neatļaujas iestudēt zema līmeņa dramaturģiju, literatūru".

Abi šie teātri pastāv joprojām. Tomēr daudzi arī mūžīgajai cīņai par izdzīvošanu atmetuši ar roku. Viens no skaļākajiem un emocionālākajiem skandāliem pēdējo gadu laikā bijis ap Gaļinas Poļiščukas vadīto "Teātra Observatoriju", kuras repertuāra izrādes nu skatāmas muzikālajā teātrī "Ginger & Fred" un "Club Kino". Taču, daudz vairāk ir tādu, kam skaidri paredzamie finansiāli spiedīgie apstākļi nav bijis šķērslis radīt jaunus projektus un veidot izrādes ārpus ierastajām "lielo" teātru zālēm. Acīmredzot atslēgas vārdi ir "neatkarība" un "brīvība", kas radījuši visai interesantu piedāvājumu un plašāku izvēli teātra mākslas gardēžiem.

Līdzās jau iepriekš pieminētajiem "Kabata" un neatkarīgajam teātrim "Skatuve", veiksmīgi darbojas "Kabatas" atzars "Austrumu robeža", labi zināms arī Laura Gundara izveidotais "Teātris TT", Liepājā pagājušā gada rudenī dibināts jauns "Goda teātris", savu stabilu skatītāju loku izveidojis objektu teātris "umka.lv".

"Šobrīd pavisam noteikti var apgalvot, ka kvalitātes ziņā, tā sauktie, neatkarīgie teātri neatpaliek no daudz bagātākajiem un nodrošinātākajiem valsts teātriem," sarunā ar "Delfi Kultūra" saka māksliniece Krista Burāne no radošās apvienības "Nomadi". "To pierāda regulārās nominācijas un balvas "Spēlmaņu naktī", bet, ja valsts dibinājuma teātriem tās nes arī finansiālu atbalstu nākamā gada budžetā, neatkarīgie var priecāties tikai par statueti uz plaukta."

Viņas teiktais atspoguļo situāciju trīs portāla "Delfi" uzrunātajās nevalstiskajās teātra apvienībās - "Dirty Deal Teatro", Ģertrūdes ielas teātrī un Kristas pašas pārstāvētajā radošajā apvienībā "Nomadi". Atšķirībā no tām, neatkarīgā krievu aktieru trupa "Brīvo aktieru sabiedrība" par apbalvojumiem teātra jomā pagaidām necīnās, bet atradusi sev ievērojamu finansiālo sponsoru.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form