Juris Strenga un Olga Dreģe saņems balvu par mūža ieguldījumu teātra mākslā
Foto: LETA/F64

Aktrisei Olgai Dreģei un aktierim, režisoram Jurim Strengam tiks pasniegta "Spēlmaņu nakts" balva "Par mūža ieguldījumu teātra mākslā", Eduarda Smiļģa Teātra muzejā šodien, 26. oktobrī, paziņoja Latvijas Teātra darbinieku savienības pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Balva par mūža ieguldījumu abiem māksliniekiem pasniegta "par talantīgu, spilgtu un ilggadēju darbu, arī šodien iedzīvinot nerimstošo Smiļģa garu uz Dailes teātra skatuves," rakstīts "Spēlmaņu nakts" mājas lapā.

Pasākumu vadīja Latvijas Teātra darbinieku savienības priekšsēdētāja Daiga Šiliņa-Gaismiņa un Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzeja vadītājs Jānis Siliņš kopā ar "Spēlmaņu nakts 2015 / 2016" nominantiem kategorijā "Gada jaunais skatuves mākslinieks" – Agnesi Cīruli, Alisi Danovsku, Anci Strazdu, Raimondu Celmu, Klāvu Melli un Uldi Siliņu.

Klātesošajiem tika demonstrēti video fragmenti no mūža balvu ieguvēju lomām, kā arī par godu Olgai Dreģei Eduarda Smiļģa Teātra muzeja dārzā ar Zaļenieku kokaudzētavas draudzīgu atbalstu tika stādīta paradīzes ābele, kas pēcāk nestu krāšņus ziedus un augļus kā simbolu aktrises bagātīgajai radošajai darbībai.

Juris Strenga un Olga Dreģe saņems balvu par mūža ieguldījumu teātra mākslā
Foto: Publicitātes attēls
"Olga ir pamatkrāsa no Smiļģa paletes. Tā – tumši sarkanā, kas mūsu karogā. Balts ir viņas dzīves ceļš cauri nedienām, kas citiem nav jāzina, un viņas baltums mirdz košāk par sarkano, jo no tā staro cilvēkmīlestība un ticība Dievam," par Olgu Dreģi rakstījis režisors Jānis Streičs.

Savukārt aktieris Uldis Dumpis raksta, ka Olga Dreģe "kā aktrise vienmēr ir gatava visdažādākajiem izaicinājumiem, viņa nebaidās riskēt un nebaidās kādreiz arī zaudēt. Bet tieši tāpēc režisoriem patīk ar viņu strādāt, un publika nebeidz priecāties par Olgas lomām."

"Ir aktieri, bez kuriem nav iedomājams Dailes teātris, viņu nav daudz, bet viens no viņiem pilnīgi noteikti ir Juris Strenga. Inteliģences, galanta angļu humora un pasaulīga miera iemiesojums," par Juri Strengu rakstījis aktieris Lauris Dzelzītis.

Juris Strenga un Olga Dreģe saņems balvu par mūža ieguldījumu teātra mākslā
Foto: Publicitātes attēls

Teātra zinātniece Guna Zeltiņa Juri Strengu raksturojusi kā staltu aktieri ar apbrīnojamu intelektuālo potenciālu, reti izteiksmīgu ārieni un plastiku. "Juris Strenga ir īsts teātra profesors, lai arī bez oficiāla grāda. Apveltīts arī ar muzikālu un literāru talantu, viņš ir radījis neaizmirstamu Ibsena Brandu, Hermaņa Heses "vientuļo vilku" Hariju Halleru, Servantesa Donu Kihotu, profesoru Borgu Ingmara Bergmana Zemeņu lauka uzvedumā, atklājis Raini – domātāju Rodrigo Rikarda filmu ciklā par dzejnieku un daudzus citus tēlus. Ibsena dižais askēts un vientulis Brands aktiera garīgi spriegajā, ekspresīvajā tēlojumā pieder pie latviešu aktiermākslas augstākajām virsotnēm, bet pēc sava talanta mēroga Strenga var droši nostāties līdzās Eiropas teātra vadošajām personībām," raksta Zeltiņa, uzsverot, ka "aktieris ir uz "tu" ar pasaules literatūras dižgariem, uz kuru darbiem viņš prot paskatīties ar svaigu aci – tā savulaik tapa viens no pirmajiem performances un interaktīvas izrādes piemēriem mūsu teātrī – mākslinieka monouzvedums Karalis Līrs pēc Šekspīra lugas motīviem. Ar izrādēm un filmējoties apceļojis tuvas un tālas ārzemes, savulaik izmalies pa daudzām bijušās padomju impērijas kinostudijām, mākslinieks tomēr ir palicis uzticīgs savam Dailes teātrim, kuram viņš kalpo jau gandrīz sešdesmit gadus gan kā aktieris, gan kā režisors. Savu oriģinālo humora izjūtu, aso uztveri un neatkarīgo garīgo stāju Juris Strenga ir saglabājis joprojām, un viņa ironiskais, bieži vien dzēlīgais prāts allaž ir radošs, ne ārdošs. Pēdējos gados aktiera radošais dullums izpaužas viņa Klapkalnciemā rīkotajos "operas festivālos" – asprātīgos, humora pilnos hepeningos, kur mākslinieks pats raksta scenārijus, režisē un spēlē. Un šāds dullums, kā zināms, ir vislabākās zāles pret garīgo novecošanos."

Teātra muzejā noritēja arī teātra balvas "Spēlmaņu nakts" skatītāju balsojuma atklāšana.

Turpinot tradīciju, gadskārtējā teātra balvu pasniegšanas ceremonija notiks Dailes teātrī 23. novembrī, režisora un aktiera Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā. Apbalvošanas ceremonijas režisors būs Andrejs Žagars.

Sezonas jauniestudējumus noskatījās, izvērtēja un nominantus izvirzīja žūrijas komisija piecu cilvēku sastāvā. Žūrijas priekšsēdētājas teātra kritiķes Maijas Uzulas-Petrovskas vadībā darbojās teātra kritiķe Mārīte Gulbe, Silvija Radzobe, Līga Ulberte un teātra kritiķis, laikraksta "Diena" žurnālists Atis Rozentāls.

Tags

Andrejs Žagars Juris Strenga Olga Dreģe Spēlmaņu nakts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form