Kairišs: Dailes teātrim atkal jākļūst par sabiedriski, politiski, mākslinieciski ietekmīgu vienību
Foto: LETA

Jāpanāk, ka Dailes teātris atkal nonāk uz Latvijas kartes kā sabiedriski, politiski un mākslinieciski ietekmīga kultūras vienība, sacīja teātra jaunā valdes locekļa Jura Žagara izvēlētais Dailes teātra mākslinieciskais direktors Viesturs Kairišs.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Runājot par pirmajiem darāmajiem darbiem, Kairišs norādīja, ka uzmanības centrā ir nākamās sezonas repertuārs. "Diemžēl pēdējais brīdis, kad vajadzēja koncentrēties uz jubilejas sezonas repertuāru, ir krietni iekavēts. Bet pie tā mēs esam strādājuši, sagatavojot projektu. Ja dos zaļo gaismu, pie tā izpildes uzreiz būs jāķeras klāt," sacīja režisors.

Šogad Dailes teātrim aprit 100 gadu kopš tā dibināšanas – 1920.gadā režisors – inscenētājs, jauna teātra virziena radītājs Latvijā Eduards Smiļģis kopā ar domubiedriem izveidoja Dailes teātri.

Kā pastāstīja Kairišs, teātra jubilejas gadā jāatgriežas pie Dailes teātra pamata, pie "smiļģiskā" pamata, jo Dailes teātris ir Latvijas kulta teātris. "Tas tā ir bijis vienmēr, Dailes teātris ir bijusi augstākā un spožākā virsotne mūsu teātra mākslā. Mūsu mērķis ir panākt, ka jaunā sezona būs simboliska atjaunošanās sezona, akcentējot Smiļģa vēsturisko mantojumu. Tas noteikti būs ļoti manāms," sacīja Kairišs.

Tāpat Dailes teātra jaunais mākslinieciskais direktors norādīja, ka viņam ir grūti spriest, kā viņu vērtē Dailes teātra kolektīvs. Viņam būtiskāks šķiet darbs, kas motivē uz izaugsmi gan kolektīvu, gan katru individuāli. "Man nav nepieciešams uzticības kredīts, esmu gatavs strādāt un strādāt ar pilnīgi citādāku perspektīvas izjūtu," teica Kairišs.

Gan aktieri, gan režisori nereti ir pieminējuši grūtības, kādas sagādā iestudējumu veidošana Dailes teātra Lielajā zāle, kurā ir līdz 980 sēdvietām, kā arī nepieciešamība pelnīt līdzekļus nereti ar komercizrādēm.

Kairišs apstiprināja, ka viņš kā mākslinieks ir ieinteresēts iestudēt komēdijas, bet ne klasiskā izpratnē. Savukārt, runājot par Lielo zāli, režisors akcentēja, ka tā ir labākā skatuve Latvijā, kas paģērē vērienīgus inscenējumus un spilgtu režiju. "Zināmā mērā tas ir liels izaicinājums. Mūsu mērķis ir izveidot sabalansētu repertuāru un padarīt teātri skatītājiem draudzīgu. Dailes teātri apmeklē brīnišķīga publika un mēs gribam attīstīt, padziļināt šīs attiecības," sacīja režisors.

Kairišs arī pieminēja, ka nākamajai sezonai viņam ir nopietni mērķi, tomēr plašāk par tiem paziņos laikam ejot.

Kā ziņots, konkursā uz Dailes teātra valdes locekļa amatu 13 pretendentu konkurencē uzvarējis šī teātra aktieris un uzņēmējs Juris Žagars, kurš par teātra māksliniecisko direktoru ir izvēlējies režisoru Viesturu Kairišu.

Žagars atzīmēja, ka Kairišs būs mākslinieciskais direktors, nevis vadītājs, jo Kairiša pienākumos ietilps ne tikai atbildība par māksliniecisko saturu, bet arī par finansiālo situāciju. Žagars arī norādīja, ka kopā ar Kairišu jau sācis strādāt pie nākotnes repertuāra.

Amata pienākumu pildīšanu Žagars no līdzšinējā teātra direktora Andra Vītola pārņems 2. martā.

Tags

Dailes teātris Juris Žagars Viesturs Kairišs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form