Laikmetīgo izrāžu ciklā 'Pārmija' rādīs iestudējumus 'Vecmāmiņu valsts' un 'Vērpete'
Foto: Alex Ribowski

Šā gada 19. aprīlī kultūrvietā "Hanzas perons" norisināsies laikmetīgās skatuves mākslu notikumu sērijas "Pārmija" otrā epizode. Tajā būs skatāma izrāde "Vērpete", kuru veidojuši horeogrāfi Krišjānis Sants un Ēriks Ēriksons un kas saņēmusi "Spēlmaņu nakts" balvu par gada sasniegumu laikmetīgajā dejā. Tāpat pirmo reizi Rīgā būs iespēja noskatīties dramaturgu Justīnes Kļavas un Evarta Melnalkšņa, režisores Paulas Pļavnieces un teātra trupas "Kvadrifrons" gandrīz dokumentālo izrādi "Vecmāmiņu valsts", portālu "Delfi" informē "Hanzas perona" pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Abi iestudējumi "Pārmijas" otrās epizodes laikā tiks izrādīti divas reizes – izrāde "Vecmāmiņu valsts" būs skatāma pulksten 16.00 un 20.00, savukārt deju izrāde "Vērpete" tiks izrādīta pulksten 14.00 un 18.00. Izrāžu starpbrīžos būs iespēja piedalīties sarunās ar izrāžu veidotāju radošajām komandām.

Izrāde "Vecmāmiņu valsts" līdz šim rādīta vien sešas reizes – Valmierā, Kuldīgā, Liepājā, Rēzeknē, Daugavpilī un Cēsīs, sarunu festivālā "Lampa". "Pārmijas" otrajā epizodē kultūrvietā "Hanzas perons" šī būs pirmā iespēja iestudējumu vērot Rīgā. Līdzās "Kvadrifrona" aktieriem izrādēs piedalīsies arī Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas meiteņu koris "Vivace".

Daļēji dokumentālajā izrādē "Vecmāmiņu valsts" "Kvadrifrona" aktieri ar domubiedriem reflektē par Latvijas un Rietumeiropas sabiedrības novecošanās problēmu, šo tēmu apskatot ne tikai sociālpolitiskā, bet galvenokārt – personīgā un intīmā kontekstā caur savu vecmāmiņu skatupunktu. Izrādē dokumentālas intervijas un to radoši pārstāsti mijas ar dziesmām, sadzīviskiem dialogiem un televīzijas raidījumu estētikā izspēlētām ainām, kurās iejūtas gan aktieri, gan bērnu koris. Visus izrādē iesaistītos māksliniekus vieno īpašas un emocionāli komplicētas attiecības ar saviem vecvecākiem, īpaši – vecmāmiņām.

Savukārt latvieša Krišjāņa Santa un zviedra Ērika Ēriksona kopdarba "Vērpete" pamatā ir interese par ķermenisku pieredzi un tautas melodiju ritmiskajām struktūrām, ar kuru palīdzību mākslinieki izveidojuši deju partitūru tikai no vienas griešanās kustības. Neatlaižot satvērienu, bet nemitīgi attīstot un mainot kustību telpā, dejotāji pamazām kļūst par spēku, kas virzās uz priekšu ar neapturamu inerci. Tāpat kā vērojot dabas stihiju, var fiziski sajust tās spēku, šī izrāde iedarbojas ar fascinējošu dinamiku, ko pirmais uztver ķermenis, nevis prāts.

Izrādē "Vērpete" piedalās mūziķi Mārtiņš Miļevskis un Rihards Lībietis. Pirmizrādi "Vērpete" piedzīvoja Starptautiskajā Jaunā teātra festivālā "Homo Novus" 2015. gadā, par ko saņēma "Spēlmaņu nakts" balvu kā gada sasniegums laikmetīgajā dejā. Šoreiz, izceļot spilgtus notikumus par godu savai 25. dzimšanas dienai, "Homo Novus" to piedāvā noskatīties "Pārmijas" otrajā epizodē.

Atgādinām, ka ciklā "Pārmija" pirmā epizode norisināsies 22. martā. Tajā varēs noskatīties Lauras Dišleres, Madaras Dišleres, Lienes Gravas un Mārča Auziņa iestudējumu "Intervija ar Frānsisu Bēkonu" un Igaunijas pazīstamākā horeogrāfa Marta Kangro izrādi "Pirmspagātne" (Past Perfect).

Biļetes uz "Pārmijas" epizodēm pieejamas "Biļešu paradīzes" tirdzniecības vietās un internetā.

Jau ziņots, ka turpmāk reizi mēnesī, svētdienās, kutūrvietā "Hanzas perons" tiks izrādīta viena "Pārmijas" laikmetīgo izrāžu epizode, kuras ietvaros ikvienam būs iespēja baudīt augstvērtīgus mākslas darbus teātra, mūzikas, mākslas vai dejas žanrā. Tās būs izrādes vai performances, kas līdz šim Latvijā rādītas tikai dažas reizes šaurā skatītāju lokā un guvušas sajūsminātas skatītāju atsauksmes, kā arī ārvalstīs tapuši darbi. Pirmās festivāla epizodes plānotas martā, aprīlī un maijā, pēc tam "Pārmija" ar jaunām epizodēm atgriezīsies rudenī, piedāvājot arī vairākas pirmizrādes. Laikmetīgo izrāžu epizodes "Pārmija" rīko nodibinājums "Tuvplāns".

Tags

Pārmija Hanzas perons Kvadrifrons
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form