Latvijas Nacionālais balets gatavojas pirmizrāžu sezonai
Foto: Publicitātes foto

Lai gan Latvijas Nacionālās operas (LNO) jaunā sezona oficiāli tiks atklāta septembrī, Latvijas Nacionālais balets jau augustā piedalīsies starptautiskajā festivālā "Baleta zvaigznes Jūrmalā", dosies viesizrādēs uz Somiju, bet ar "Žizeles" iestudējumu iepriecinās skatītājus Jēkabpilī. Līdztekus tam notiks gatavošanās jaunajai sezonai, kurā gaidāmas gan vairākas pasaules pirmizrādes, gan plašas viesturnejas, portālu "Delfi" informē LNO.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

No Jūrmalas līdz Krustpilij

Kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem augusts Jūrmalā bijis baleta mēnesis, un kopš 1999. gada skaisto tradīciju starptautiskā festivāla "Baleta zvaigznes Jūrmalā" veidolā Dzintaru koncertzālē atdzīvinājis Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis.

Arī šogad, 7. augustā, baleta cienītājiem sarūpēta aizraujoša baleta koncertprogramma izcilu dejotāju sniegumā. Uz Dzintaru koncertzāles skatuves redzēsim gan pieredzējušus māksliniekus, kas guvuši starptautisku atzinību, gan jaunus un talantīgus dejotājus, kuri savu meistarību apliecinājuši dažādu mērogu starptautiskajos konkursos.

Augustā balets dosies arī uz Jēkabpili, lai 10. augustā Krustpils brīvdabas estrādē (Krustpils saliņā) skatītājus iepriecinātu ar Ā. Adāna romantiski klasisko baletu "Žizele", sagādājot iespēju augstvērtīgu un profesionālu baleta mākslu baudīt arī ārpus Rīgas, attālākos Latvijas novados.


Pasaules pirmizrāžu sezona

2013./2014. gada sezonu Latvijas Nacionālais balets droši var dēvēt par pasaules pirmizrāžu sezonu. "Vēl jo lielāks gandarījums par to, ka jauniestudējumu muzikālās partitūras pieder latviešu komponistiem," uzsver A. Leimanis.

5. oktobrī pie skatītājiem nāks Jura Karlsona balets "Karlsons lido", ko Aivars Leimanis veido kopā ar scenogrāfu Mārtiņu Vilkārsi un tērpu mākslinieci Ilzi Vītoliņu. Atraktīvais meistardarbs sagādās daudz prieka gan lielajiem, gan mazajiem baleta draugiem. Starp citu, Astrīdas Lindgrēnes grāmatas populārā varoņa piedzīvojumi baleta izrādes formātā Latvijā tiks iedzīvināti pirmoreiz!

Savukārt Eiropas kultūras gadu 2014. gada aprīlī Latvijas Nacionālais balets bagātinās ar trīs izcilu starptautiski atzītu latviešu skaņražu darbiem ne mazāk slavenu rietumu horeogrāfu iestudējumā.

Pētera Vaska mūziku iestudēs argentīniešu izcelsmes vācu horeogrāfs Demiss Volpi, Riharda Dubras mūziku kustību partitūrā pārvērtīs Bratislavas Baleta vadītājs Mario Radačovskis, bet Georga Pelēča mūziku interpretēs amerikāņu horeogrāfe, bijusī Štutgartes baleta primabalerīna Bridžeta Breinere.

2013./2014. gada sezonā Latvijas Nacionālo baletu gaida arī neparasti daudz viesturneju ārpus mūsu valsts robežām, kas sāksies jau augustā.

Pēc veiksmīgās sadarbības ar Krievijas primabalerīnu Uļjanu Lopatkinu jauniestudējumā "5 tango" Latvijas Nacionālajā operā un ovācijām vainagotajos "Tango Gala" koncertos Maskavā, tango mūzikas programmu kopā ar pasaulslaveno baleta mākslinieci, sākot no augusta, visas sezonas garumā mūsu baleta trupa piedāvās Somijas, Pēterburgas, Odesas, Kijevas, Krasnodaras un Sibīrijas publikai.

Uz Somiju Latvijas Nacionālais balets dosies arī novembra beigās, aizsākot plašu viesizrāžu turneju, kas noslēgsies tikai janvārī.

Vispirms Somijas "Tampere Hall" tiks izrādīta "Apburtā princese", bet tad mūsu baleta trupu gaida plaša turneja Itālijā, kur līdz pat 22. decembrim Triestē ieplānota virkne baleta "Riekstkodis" izrāžu, bet Bergamo - "Korsārs" un "Apburtā princese".

Neiegriežoties Latvijā, no Itālijas baleta mākslinieki taisnā ceļā dosies uz Atēnām, lai grieķu publikai vestu sveicienus no Latvijas ziemas un līdz 5. janvārim skatītājus iepriecinātu ar baletu "Riekstkodis".

"Tik piesātināts braucienu grafiks mūsu baletam sen nav bijis," - tā Aivars Leimanis.

100 gulbju iznāciens

Tieši Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskajam vadītājam Aivaram Leimanim uzticēta Igaunijas operas un baleta teātra ēkas 100. jubilejas pasākuma iestudēšana.

"Teātra atklāšanās vēsturiskajā dienā - 11. septembrī - līdzās teātra ēkai tiks būvēta grandioza skatuve, uz kuras kāps 100 "gulbji" - baleta mākslinieki gan no Latvijas, gan Igaunijas," stāsta Aivars Leimanis.

Klasiskā un laikmetīgā baleta vakars "Iespējams", kas aizvadītajā sezonā notika jau trešo reizi, īpaši šogad atklājis vairākus ļoti spilgtus jaunos horeogrāfus. Jau tuvākajā laikā skatītāji varēs novērtēt viņu rokrakstus atsevišķos viencēlienos, turklāt kādam no viņiem noteikti tiks uzticēts veidot arī kādu lielformas darbu.

Protams, arī nākamsezon lielākās un mazākās lomās esošajās repertuāra izrādēs gaidāmas jaunas baleta solistu debijas.

Ieskicējot tālākas nākotnes plānus, A. Leimanis atklāj: 2014. gada septembrī mūsu baleta repertuāru papildinās visā pasaulē iemīļotais S. Prokofjeva balets "Romeo un Džuljeta". Laikmetīgo iestudējumu veidos Valentīna Turku (Valentina Turcu). Baletdejotāju ģimenē dzimusī šarmantā horeogrāfe savulaik pati dejojusi pie pasaulslavenā franču dejotāja un horeogrāfa Morisa Bežāra, un "Romeo un Džuljeta" iestudējums, ko redzēs skatītāji Latvijā, ir viens no viņas spilgtākajiem veikumiem.

Tags

Aivars Leimanis Balets Latvijas Nacionālā opera
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form