Leimanis: baletā ienākusi fanātiska paaudze, kam galvenais ir dejot
Foto: LETA

Latvijas Nacionālajā baletā pašlaik ienākusi ļoti fanātiska mākslinieku paaudze, kam galvenais ir dejot, nevis izmantot šīs profesijas priekšrocības, otrdien Latvijas Nacionālā baleta 90 gadu jubilejai veltītajā preses konferencē sacīja baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis.

"[Operas nama] remonta laikā bija paaudze, kas vairāk skatījās uz materiālajiem labumiem, bija viens brauciens pēc otra – tas bija 90.gadu sākums. Tagad tiešām ir ienākusi tāda paaudze, kurai pirmais un galvenais ir – es gribu dejot," raksturoja Leimanis.

Runājot par baleta trupas attīstību, viņš norādīja, ka Latvijas dejotāji no spēcīgiem klasiskā baleta izpildītājiem pēdējo 10–15 gadu laikā ir izauguši par daudzpusīgākiem māksliniekiem, kas augstā līmenī var dejot arī neoklasiku un laikmetīgās izrādes.

Leimanis, kurš Latvijas Nacionālo baletu vada jau teju 20 gadu, atminējās, ka 90.gadu sākumā vairākām izrādēm bijusi "naftalīna smaka", vecas un reizēm neveiksmīgas scenogrāfijas, tomēr pašlaik situācija ir pilnībā mainījusies.

"Pašlaik man nav nevienas izrādes, par ko es vizuāli varētu kaunēties un nevarētu rādīt skatītājiem un baleta speciālistiem," viņš teica.

Latvijas baleta līmeni slavēja arī Latvijas Nacionālās operas (LNO) direktors Andrejs Žagars. "Visiem kultūrā strādājošajiem ir jālepojas, ka tik mazā valstī ar diviem miljoniem iedzīvotāju ir tāda līmeņa klasiskā baleta trupa, kura dejo arī laikmetīgo baletu un piedalās pat deju teātra projektos," viņš uzsvēra.

Kā Latvijas baleta stipro pusi viņš izcēla to, ka 99% dejotāju ir vietējie mākslinieki, kas beiguši vienu un to pašu skolu un dejo vienā stilistikā, tādēļ nav grūtību saskaņot ansambļa stilu, kā tas ir daudzviet citur pasaulē.

Pēc Leimaņa teiktā, baletskolā meitenēm joprojām ir ļoti liels konkurss, kam pateicoties arī pašlaik teātrī ir ienākušas ļoti spēcīgas balerīnas, bet puišu interese par baletu ir stipri mazāka, tāpēc nākotnē ar vietējiem spēkiem varētu būt par maz un varētu būt jāaicina viessolistus no citām valstīm, tomēr tāda tendence esot visā pasaulē.

"Bet es ļoti ceru, ka nenonāks līdz tam, ka mums būs jāiestudē [horeogrāfa Džordža] Balančina "Serenāde", kurā ir 24 dejotājas un viens dejotājs," ar smaidu piebilda horeogrāfs.

Latvijas Nacionālā baleta 90 gadu jubilejas koncertā sestdien, 15.decembrī, piedalīsies visa baleta trupa un solisti, trijos cēlienos izdejojot fragmentus no gandrīz visiem pēdējo 10 gadu iestudējumiem.

Koncertā līdzās LNO māksliniekiem uzstāsies arī Hamburgas baleta prīmas latvietes Annas Lauderes un premjera Edvīna Revazova duets, jaunās baleta zvaigznes no Lielā teātra Olga Smirnova un Vladislavs Lantratovs, kā arī neparastais baletdejotājs Sergejs Poluņins no Staņislavska un Ņemiroviča-Dančenko Maskavas akadēmiskā muzikālā teātra.

Source

BNS

Tags

Aivars Leimanis Andrejs Žagars Latvijas Nacionālā opera
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form