Pēc Ņekrošus došanās mūžībā vēl nav izlemts, vai JRT iestudēs Ibsena lugu 'Brands'
Foto: LETA

Jaunā Rīgas teātra (JRT) vadība vēl nav izlēmusi, vai nākamgad tiks uzvesta norvēģu dramaturga Henrika Ibsena luga "Brands", ko bija plānots iestudēt otrdien mūžībā aizgājušā lietuviešu režisora Eimunta Ņekrošus vadībā, pauda JRT reklāmas un sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Liepiņa.

Viņa norādīja, ka lēmums par lugas iestudēšanu vai neiestudēšanu tiks pieņemts, iespējams, tuvākās nedēļas laikā. Saskaņā ar plānoto programmu, lugu skatītājiem bija paredzēts pirmizrādīt nākamā gada martā.

JRT mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis sociālajā tīklā "Facebook" publicējis ierakstu Ņekrošus piemiņai, norādot, ka sākotnēji JRT kopā ar Lietuvas kolēģi bija plānots uzvest eposu "Gilgamešs", bet pēcāk jauno aktieru trūkuma dēļ nolemts uzvest Ibsena "Brandu".

Hermanis raksta, ka, pēc viņa domām, lugas galvenā varoņa vientulīgums un radikālisms perfekti saskaņotos ar Ņekrošus dzīves gājumu un pieeju mākslai. Režisors šim piedāvājumam entuziastiski piekrita, un tika pieņemts lēmums sākt izrādes mēģinājumu pēc jaunā gada svinībām.

"Eimunts Ņekrošus bija cilvēks, kurš spēja apvienot teātri ar garīgumu. Viņš bija patiess teātra mūks," raksta Hermanis.

Izvēlētās norvēģu dramaturga 1865. gadā sarakstītās lugas centrā ir luterāņu mācītājs, kurš apmeties uz dzīvi kādā Dieva aizmirstā zvejnieku ciematā, un stāsta gaitā galvenā varoņa Branda rīcība aizvien vairāk nonāk pretrunās ar pārējo ciemata iedzīvotāju interesēm.

Kā ziņots, dienu pirms savas 66. dzimšanas dienas otrdien miris lietuviešu teātra režisors Ņekrošus, ziņu aģentūrai BNS pavēstīja viņa radinieks, Seima vicespīkers Arvīds Ņekrošus.

Pēc viņa teiktā, pēc brauciena režisors juties slikti un nogādāts slimnīcā, kur trijos naktī miris.

Ņekrošus dzimis 1952. gada 22. novembrī Raseiņu rajona Pažobres ciemā. Savas karjeras laikā kļuva viņš kļuva par vienu no slavenākajiem lietuviešu teātra režisoriem. Ņekrošum piešķirta Lietuvas nacionālā kultūras un mākslas prēmija un citi apbalvojumi.

1978. gadā beidzis Krievijas Valsts Teātra mākslas institūtu (GITIS). Strādājis Lietuvas Valsts Jaunatnes teātrī, no 1993. līdz 1997. gadam bijis starptautiskā teātra mākslas festivāla LIFE režisors. 1998. gadā Viļņā dibinājis teātra studiju "Meno fortas" un bijis tās vadītājs.

Ņekrošus kļuva slavens ar Lietuvas Jaunatnes teātrī iestudētajām izrādēm "Kvadrāts", "Pirosmani, Pirosmani", "Mīla un nāve Veronā", "Un garāka par mūžu diena ilgst", "Tēvocis Vaņa". Par vēsturiski nozīmīgu Lietuvas teātrim tiek uzskatīte izrāde "Hamlets", ko Ņekrošus iestudējis festivālam LIFE.

Režisors strādājis arī ārzemēs – Itālijā, Krievijā un Argentīnā. Pērn pēc 26 gadu pārtraukuma Ņekrošus atgriezās Lietuvas Jaunatnes teātrī, iestudējot izrādi "Cinks" pēc baltkrievu rakstnieces, Nobela prēmijas literatūrā laureātes Svetlanas Aleksijevičas grāmatas.

Savukārt Lietuvas Operas un baleta teātrī Ņekrošus režisējis vairākas operas.

Source

LETA

Tags

Alvis Hermanis Jaunais Rīgas teātris
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form