Simto jubileju svin latviešu aktrise Elvīra Baldiņa
Foto: F64

Svētdien, 11. augustā, apaļu 100 gadu jubileju svin latviešu aktrise Elvīra Baldiņa. Māksliniece visu radošo mūžu nostrādājusi Latvijas Jaunatnes teātrī, bet īpaši pazīstama ar savu bagātīgo latviešu tautasdziesmu krājumu, ko zina no galvas un, kaut reti, tomēr joprojām sirsnīgi un izjusti, skaita īpašos pasākumos.

Elvīra Baldiņa dzimusi 1919. gada 11. augustā Madonas rajona Kraukļu pagastā, bet aktrises profesiju apguvusi Latvju aktieru arodbiedrības teātra skolā un Latvju drāmas ansambļa studijā. Kopš 1945. strādājusi Jaunatnes teātrī un piedalījusies izrādēs līdz pat 1992. gadam, kad teātris tika likvidēts.

Elvīra Baldiņa spēlējusi gan Maiju Annas Brigaderes "Maijā un Paijā" (1949) , gan Saulcerīti Raiņa "Zelta zirgā" (1856), gan daudzas citas lomas bērniem un jauniešiem domātās izrādēs. Par Mirdzas lomu Annas Sakses romāna "Pret kalnu" dramatizējumā tikusi nominēta PSRS Valsts prēmijai. Jaunatnes teātrī spēlējusi vairākas puiku lomas, piemēram, bijusi Janka Jāņa Grīziņa "Vārnu ielas republikas" iestudējumā (1956), Tonis Zentas Ērgles "Mūsu sētas bērni" (1960) vai Gavrošs iestudējumā pēc Viktora Igo romāna "Nožēlojamie" (1960) un citus. Tāpat aktrises balss dzirdama daudzos radioteātra iestudējumos un radio lasījumos, īpaši bērniem un jauniešiem.

Lai gan aktrise filmējusies maz, kino skatītājiem viņa labi pazīstama kā Sprīdīša vecmāmiņa Gunāra Pieša 1985. gada filmā "Sprīdītis".

Elvīras Baldiņas sirdslieta un lepnums ir plašās latviešu tautasdziesmu zināšanas, turklāt ilgu laiku aktrise savu talantu likusi lietā kā aizgājēju izvadītāja, spējot katra mūžam atrast piemērotākās četrrindes.

Neskatoties uz cienījamo vecumu, Elvīra Baldiņa arī mēdz aciemot arī Latvijas Kultūras akadēmiju, lai tiktos ar topošajiem aktieriem.

Valsts Kultūrkapitāla fonds novērtējis Elvīras Baldiņas radošo darbu ar mūža stipendiju. Aktrise ir arī uzņemta Latvijas Teātra Zelta fondā, bet 2010. gadā par mūža ieguldījumu latviešu teātra mākslā, neatkārtojami spilgtām lomām Jaunatnes teātra iestudējumos bērniem un jauniešiem aktrisei piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis.

Jubilāres godināšana notiks 13. augustā Rīgas Latviešu biedrības namā.

Source

DELFI Kultūra
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form