'Spēlmaņu naktī' triumfē Liepājas teātra kustību izrāde 'Precības'
Foto: Ziedonis Safronovs/Delfi

Īstu triumfu "Spēlmaņu naktī" 23. novembra vakarā piedzīvojusi Liepājas teātrī iestudētā kustību izrāde "Precības", kas pēc pazīstamās Nikolaja Gogoļa komēdijas motīviem tapusi Krievijas režisora un horeogrāfa Sergeja Zemļanska vadībā. Kopumā iestudējums saņēmis "Spēlmaņu nakts" balvas astoņās kategorijās.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Zemļanska veidotais darbs titulēts kā Gada izrāde Latvijā, tāpat "Precības" tikusi pie balvas kategorijā Gada lielās formas izrāde, bet pats iestudējuma veidotājs uzvarējis gan kategorijā Labākais režisors, gan Labākais horeogrāfs.

Tāpat izrāde "Precības" apbalvota par scenogrāfiju un kostīmiem – autors Maksims Obrezkovs (Krievija), kā arī godalgots gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis, kurš balvu saņēma arī par darbu izrādē "Karalis Līrs" Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī.

Izrāde "Precības" guvusi ne tikai kritiķu atzinību, bet arī saņēmusi skatītāju simpātijas balvu.

Kā labākā Gada mazās formas izrāde apbalvota "Jubileja '98" Daugavpils teātrī, režisore – Paula Pļavniece, kategorijā Labākā izrāde bērniem vai pusaudžiem uzvarējusi "Šausmu autobuss" Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors – Kārlis Krūmiņš, bet kategorijā Gada sasniegums laikmetīgajā dejā balvu guvusi "Bērnības sapnis" – horeogrāfe Agnese Bordjukova, producents "Pigeon-bridge", līdzproducenti – "Dejas anatomija" un "Cita abra".

Profesionālajās katgeorijās šogad kā gada aktrise nosaukta Indra Briķe par Pegijas lomu izrādē "Pielūdzēja nr.1" Dailes teātrī. Gada aktieris: Rihards Jakovels – Krustiņš izrādē "Pazudušais dēls" Valmieras drāmas teātrī.

'Spēlmaņu naktī' triumfē Liepājas teātra kustību izrāde 'Precības'
Foto: DELFI

Gada aktrise otrā plāna lomā – Kristīne Veinšteina – Līga izrādē "Jubileja '98" Daugavpils teātrī, bet kategorijā Gada aktieris otrā plāna lomā otro gadu pēc kārtas uzvarējis Arturs Krūzkops – Brencis izrādē "Trīne" un Larss izrādē "Tuvā pilsēta" Latvijas Nacionālajā teātrī.

Gada jaunie skatuves mākslinieki: Alise Danovska – Līziņa un Matilde izrādē "Pazudušais dēls" Valmieras drāmas teātrī un Ņina Zarečnaja izrādē "Kaija" Latvijas Nacionālajā teātrī, kā arī Zanda Mankopa – Džuljeta izrādē "Iemīlējās muļķis muļķītē" un Kristīne izrādē "Purva bridējs (-i)" Daugavpils teātrī.

Jau ziņots, ka balvu par mūža ieguldījumu saņēma Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra aktrise Ņina Ņeznamova un Latvijas Nacionālā teātra režisors Mihails Kublinskis.

Atgādinām, ka 23. novembrī Dailes teātrī, Eduarda Smiļģa 131. dzimšans dienā tika apbalvoti aizvadītās teātra sezonas labākie iestudējumi un individuālie sniegumi.

Šogad "Spēlmaņu nakts" notika jau 24. reizi. Kopā ar ceremonijas veidotājiem – režisoru Mārtiņu Meieru, mākslinieku Jāni Noviku un video mākslinieci Zani Zelmeni, klātesošie un LTV1 tiešraides skatītāji meklēja atbildes uz jautājumu kas mums ir teātris? Tas ir aktuāls jautājums gan skatītājiem, kuri ar savu klātbūtni apliecina skatuves mākslas nepieciešamību, gan teātra māksliniekiem un darbiniekiem, kuri ik dienu piepilda teātra telpu ar dzīvību, gan kritiķiem, kuri, iespējams, visbiežāk no visiem iepriekš nosauktajiem mēdz vārdiski atbildēt uz šo jautājumu: kas ir teātris?

Sezonas jauniestudējumus noskatījās, izvērtēja un laureātus izvirzīja žūrijas komisija piecu cilvēku sastāvā: Silvija Radzobe – teātra kritiķe, Henrieta Verhoustinska – teātra kritiķe; Valda Čakare – teātra kritiķe; Edīte Tišheizere – teātra kritiķe; Atis Rozentāls – teātra kritiķis.

Teātra balvas "Spēlmaņu nakts" 2016./2017. gada sezonas laureāti:

Balva par mūža ieguldījumu:

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra aktrise Ņina Ņeznamova un Latvijas Nacionālā teātra režisors Mihails Kublinskis.

Gada izrāde:

"Precības" Liepājas teātrī, režisors – Sergejs Zemļanskis.

Gada lielās formas izrāde:

"Precības" Liepājas teātrī, režisors – Sergejs Zemļanskis.

Gada mazās formas izrāde:

"Jubileja '98" Daugavpils teātrī, režisore – Paula Pļavniece.

Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem:

"Šausmu autobuss" Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors – Kārlis Krūmiņš.

Gada sasniegums laikmetīgajā dejā:

"Bērnības sapnis" – horeogrāfe Agnese Bordjukova, producents Pigeon-bridge, līdzproducenti – Dejas anatomija un Cita abra. (Laureātu izvirza Laikmetīgās dejas horeogrāfu asociācija Latvijā un apstiprina Spēlmaņu nakts žūrijas komisija.)

Labākie individuālie sniegumi:

Gada režisors:

Sergejs Zemļanskis – "Precības" Liepājas teātrī.

Gada aktrise:

Indra Briķe – Pegija izrādē "Pielūdzēja nr.1" Dailes teātrī.

Gada aktieris:

Rihards Jakovels – Krustiņš izrādē "Pazudušais dēls" Valmieras drāmas teātrī.

Gada aktrise otrā plāna lomā:

Kristīne Veinšteina – Līga izrādē "Jubileja '98" Daugavpils teātrī.

Gada aktieris otrā plāna lomā:

Arturs Krūzkops – Brencis izrādē Trīne un Larss izrādē "Tuvā pilsēta" Latvijas Nacionālajā teātrī.

Gada jaunie skatuves mākslinieki:

Alise Danovska – Līziņa un Matilde izrādē "Pazudušais dēls" Valmieras drāmas teātrī un Ņina Zarečnaja izrādē "Kaija" Latvijas Nacionālajā teātrī;

Zanda Mankopa – Džuljeta izrādē "Iemīlējās muļķis muļķītē" un Kristīne izrādē "Purva bridējs (-i)" Daugavpils teātrī.

Gada scenogrāfs:

Maksims Obrezkovs – "Precības" Liepājas teātrī.

Gada kostīmu mākslinieks:

Maksims Obrezkovs – "Precības" Liepājas teātrī.

Gada gaismu mākslinieks:

Mārtiņš Feldmanis – "Karalis Līrs" Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī un "Precības" Liepājas teātrī.

Gada video mākslinieks:

Artis Dzērve – "Fausts" Latvijas Nacionālajā Operā un baletā.

Gada kustību mākslinieks:

Sergejs Zemļanskis – "Precības" Liepājas teātrī.

Gada sasniegums baleta mākslā:

Elza Leimane – Sibilla Veina izrādē "Doriana Greja portretrs" Dailes teātrī un Vārna izrādē "Vārna", Franciska izrādē "Pie zilās Donavas", Anitra izrādē "Pērs Gints" Latvijas Nacionālajā operā un baletā. (Laureātu izvirza Latvijas Profesionālā baleta asociācija un apstiprina Spēlmaņu nakts žūrijas komisija.)

Gada muzikālās partitūras autors:

Kristaps Pētersons un Jēkabs Nīmanis – "Pazudušais dēls" Valmieras drāmas teātrī.

Gada sasniegums oriģināldramaturģijā (teksts, luga vai scenārijs)

Justīne Kļava "Jubileja '98" Daugavpils teātrī. (Laureātu nosaka Spēlmaņu nakts žūrijas komisija sadarbībā ar Laikmetīgo lugu autoru, scenāristu un dramaturgu apvienību.)

Žūrijas specbalva:

Kristai Burānei par verbatim tradīcijas inovatīvu attīstīšanu izrādē "Robežas".

Bērnu žūrijas specbalva:

"Savādais atgadījums ar suni naktī" Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Valters Sīlis.

Skatītāju simpātijas balvas:

Gada izrāde – "Precības" Liepājas teātrī, režisors Sergejs Zemļanskis
Gada aktieris – Egons Dombrovskis
Gada aktrise – Ilze Ķuzule-Skrastiņa

Par savu mīļāko izrādi, aktieri un aktrisi teātros nobalsojuši 2659 cilvēki, bet internetā, Latvijas sabiedrisko mediju portālā lsm.lv un spelmanunakts.lv, kopā 4000 balsojumu reizes.

Tags

Liepājas teātris Spēlmaņu nakts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form