Teātra muzejā notiks aktierim Luijam Šmitam veltīts pasākums
Foto: Eduarda Smiļģa Teātra muzejs

Nākamnedēļ, 3. februārī, pulksten 17. Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejā notiks aktiera Luija Šmita 110. dzimšanas dienai veltīts sarīkojums, informēja muzeja vadītājs Jānis Siliņš.

Lieliskā aktiera Luija Šmita debija teātrī (1926) bija epizodiskais Otrais melnais kungs G. Kaizera lugas "Gāze" uzvedumā toreizējā Strādnieku teātrī, bet pēdējā nospēlētā loma, arī epizodiska, bija gruzīnu zemnieks Georgijs Nodara Dumbadzes "Mūžības likums" uzvedumā Latvijas televīzijā (1983), kuru teātra zinātniece Līvija Akurātere raksturoja kā lielisku, jo "tā bija augsta līmeņa māksla, kas spēj atklāt atainotā brīža dziļāko jēgsakarību. Vecais vīrs runāja, un aiz katra vārda bija sajūtama viņa nodzīvotā dzīve un izdomās domas. Brīnišķīgas intonācijas – un kādi smiekli!".

Par Luija Šmita spilgto radošo veikumu teātrī, kino un televīzijā, par viņa dzimtu un personības savdabību runās viņa meita, mākslas zinātniece Edvarda Šmite, mazdēli režisors Gatis Šmits un Uldis Šmits, aktieri Venta Vecumniece un Āris Rozentāls, kā arī žurnāliste Inga Jēruma.

Raksturojot un atceroties viņa daudzveidīgās lomas Strādnieku, Nacionālajā un Dailes teātrī, spilgtās lomas kino, (īpaši Leonīda Leimaņa filmās "Nauris", "Šķēps un roze", "Pie bagātās kundzes") var apgalvot, ka Luijs Šmits bija viens no latviešu izcilākajiem aktieriem, kura mākslinieciskais mantojums ir vērtība vēl šodien, raksta LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzeja vadības pārstāvji.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Gatis Šmits Latvijas Kultūras akadēmija Pie bagātās kundzes
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form