Valmierā pirmizrādi piedzīvos Blaumaņa 'Raudupiete' Seņkova režijā
Foto: Publicitātes foto

Valmieras teātra Lielajā zālē 7. februārī notiks pirmizrāde iestudējumam "Raudupiete", ko pēc Rūdolfa Blaumaņa noveles motīviem iestudē režisors Elmārs Seņkovs, portālu "Delfi" informē Valmieras teātra pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pie šī uzveduma Seņkovs strādā ar savu pārbaudīto "Blaumaņa komandu" – dramatizējuma autori Rasu Bugavičuti, scenogrāfu Reini Dzudzilo un kostīmu mākslinieci Kristu Dzudzilo, komponistu Goran Gora un gaismu mākslinieku Oskaru Pauliņu.

Galvenās lomas izrādē spēlē aktieri Elīna Vāne (Raudupiete), Inga Siliņa (Marija), Mārtiņš Lūsis (Kārlis), Rihards Rudāks (Mālnieks), kā arī Elvijs Škoba vai Krišs Briedis (Matīsiņš).

Izrāde top, meklējot lakoniskajā Blaumaņa tekstā slēpto darbību un varoņu rīcības motīvus. Noveli par māti, kas aklas kaislības vadīta ļauj aiziet bojā savam bērnam, režisors iestudē kā savdabīgu stundu, kuras traģiskajai mācībai jāpaliek atmiņā.

"Noveles mani uzrunā spēcīgāk. Blaumaņa lugas jau pēc savas uzbūves ir pareizas un saprotamas. Noveles ir impulsīvas, var fantazēt, kas notiek starp diviem skaistiem teikumiem, ko Blaumanis uzrakstījis. Un "Raudupiete" ir īpaši spēcīga. Novele nav gara, bet, katru reizi lasot, es atrodu kaut ko jaunu. Tas ir pirmais vai viens no pirmajiem darbiem latviešu literatūrā, kurā netiek noklusēta cilvēka iekšējās pasaules ļaunā puse. Varbūt tas ir stāsts par to daļu, kas katrā no mums akli cīnās par mīlestību un līdzcilvēka plecu. Kaislei, noklusētai patiesībai un nepiepildītām alkām var būt graujošas sekas," skaidro režisors.

Nozīmīga vieta izrādes struktūrā būs diviem kolektīvajiem tēliem – sievām, ko spēlēs pieredzējušas aktrises: Astra Baumane, Ruta Birgere, Ligita Dēvica, Lelde Kalēja, Vizma Kalme, Baiba Valante, un puišiem, kurus tēlos jaunieši no Valmieras skolām: Kārlis Artejevs, Matīss Brenneris, Elvis Čukurs, Ģirts Dubults, Artis Jančevskis, Kārlis Kļaviņš, Klāvs Kļaviņš, Tomass Tulinskis. Tie būs gan divi savdabīgi sengrieķu teātra kori – vērotāji, komentētāji un līdzjutēji, gan Raudupu māju saimes ļaudis, gan palīgi visās izrādes norisēs. Divu paaudžu atšķirīgais skatījums uz dzīvi, veco pieredze un jauno spēja mācīties no Raudupietes traģiskā likteņa ir svarīgs izrādes motīvs.

"Raudupiete" kļūs par Seņkova savdabīgas Blaumaņa triloģijas noslēgumu. Jau pagājušajā gadā viņa režijā tapuši "Indrāni" Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī un "Purva bridējs" Latvijas Nacionālajā teātrī. Visas trīs izrādes apvieno režisora interese par Blaumaņa radītājiem spēcīgajiem un sarežģītajiem sieviešu raksturiem. Arī Raudupietē un Marijā sastopamas iezīmes gan no citiem Blaumaņa noveļu un lugu tēliem, gan arī no pasaules literatūras klasikas.

Tags

Valmieras teātris
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form