Valmieras teātrī jaunajā sezonā vairākas debijas; repertuārā uzsvars uz stiprajām sievietēm
Foto: Gatis Priednieks-Melnacis

Valmieras teātra 2017./2018. gada sezona skatītājus sagaidīs ar daudzpusīgu repertuāru un klasikas darbu iestudējumiem, ar kuriem debitēs gan viesmākslinieki, gan nominācijas un atzinības guvušie Latvijas režisori. Kā preses konferencē 7. augustā uzsvēra teātra direktore Evita Sniedze, repertuāra izvēle šogad, pat īpaši to neplānojot, akcentēs stiprās sievietes un viņu stāstus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Nākamā sezona vairākās nozīmēs ir debijas sezona – gan daudziem režisoriem un aktieriem, gan man – tandēmā ar jauno māksliniecisko vadītāju Indru Rogu, ar kuru kopā veidojās jaunā sezona. Indras ienākšana teātrī ir likumsakarīga, tāpat kā jaunā kursa uzņemšana Latvijas Kultūras akadēmijā un sezonas plānojums, kurā tradicionāli dominē pasaules klasika un latviešu literatūras pērles. Šosezon pat nedomāti sanākuši uzsvari uz sieviešu lomām – gan pasaules redzējumā un domāšanā, gan citu likteņu veidošanā. Tie būs stāsti par cilvēkiem dažādos laikos, viņu kaislībām un lomu dažādu nāciju tapšanā. Tās būs lielas lomas Valmieras teātra brīnišķīgajiem aktieriem, kuriem piepulcējusies fantastiska enerģija piecu jaunu aktieru veidolā. Tikko notikušais Valmieras teātra festivāls ar izcilām izrādēm un novitātēm teātra redzēšanā un saprašanā ir devis mums vēl vienu impulsu lēcienam augšup," jauno sezonu preses konferencē komentēja teātra direktore Evita Sniedze.

Jaunā, 95.sezona Valmieras teātrī sākusies ar sen gaidītām un nozīmīgām pārmaiņām – par teātra māksliniecisko vadītāju kļuvusi Indra Roga, Latvijas Kultūras akadēmijā uzņemts aktieru kurss, kuri Indras Rogas vadībā gatavosies darbam Valmierā, un teātra kolektīvā uzņemti pieci jaunie aktieri – Elīna Dambe, Klinta Leja, Pauls Iklāvs, Kārlis Arnolds Avots un Uldis Sniķers, no kuriem vairāki jau kopš pagājušās sezonas spēlē Valmieras teātra izrādēs.

Turpinot ilggadējo tradīciju, arī šīs sezonas sākumā – no 16. līdz 22. augustam – teātra kolektīvs ar diviem skatītāju iemīļotiem iestudējumiem – Reiņa Suhanova "Džeina Eira" un Māras Ķimeles "Emmijas laime" viesosies Rīgā – Dailes teātrī un JRT Muzeja zālē, Talsu ielā 1.

Kopumā jaunajā sezonā plānoti 12 jauniestudējumi.

Jau iepriekš ziņots, ka pirmais jauniestudējums, kas ir arī iekļauts Latvijas simtgades programmā, ir režisores Elīnas Cērpas dokumentālais meklējums "Lūcis". Izrāde vēsta par leģendārā latviešu teātra režisora un aktiera Pētera Lūča personību un radošo darbību. Iestudējuma pirmizrāde 18. augustā. Pētera Lūča lomā – Imants Strads.

Sezonas turpinājumā Apaļajā zālē iestudēs viesrežisors no Sanktpēterburgas Sergejs Ščipicins. Viņš piedāvās versiju par Aleksandra Puškina klasisko darbu par cilvēku kaislību dabu "Mazās traģēdijas". Pirmizrāde plānota 22. septembrī.

Režisore Māra Ķimele arī šosezon iestudēs Valmieras teātrī. 20. oktobrī Lielajā zālē gaidāma viņas izrāde spilgtajam franču dramaturga Žana Anuija darbam "Eiridīke", kas būs no antīkās traģēdijas aizgūts notikums par nespēju piedot pagātni. Māra Ķimele sola aizraujošu un mūsdienīgu stāstu jauniešiem par mūziku un mīlestību.

3. novembrī gaidāma pirmizrāde Tenesija Viljamsa ģimenes drāmai "Kaķis uz nokaitēta skārda jumta" Ineses Mičules režijā. Šī ir no lugām, kas teātrī top, kad ir aktrise, kurai veltīt galveno lomu – Valmieras teātrī Margaretas lomā būs Ieva Puķe.

Svētku koncertā, ko šogad iestudēs Indra Roga, piedalīsies teātra dziedošie aktieri un Nacionālo Bruņoto spēku orķestris Daiņa Vuškāna vadībā. Pirmizrāde 21. decembrī.

Debiju režijā Valmieras teātrī piedzīvos jaunais režisors Georgijs Surkovs, kurš izvēlējies iestudēt slavenā krievu rakstnieka, vēsturnieka un dramaturga Edvarda Radzinska lugu "104 lappuses par mīlestību" – romantisku drāmu par padomju laika attiecībām. Iestudējuma pirmizrāde paredzēta 2018. gada 12. janvārī.

Šajā sezonā režisors Mārtiņš Eihe iestudēs pētnieces Sanitas Reinsones "Meža meitas", kas vēstīs par sieviešu piedzīvoto mežos un purvos nacionālo partizānu kara laikā. Otrā pasaules kara beigas Latvijā mieru neatnesa - gluži pretēji, te sākās jauns karš, kas dramatiski pārmainīja dzīvi daudziem cilvēkiem un viņu ikdienā ienesa teroru un bailes. Meži un purvi kļuva par militārās pretošanās vietu un reizē pajumti tūkstošiem cilvēku. Mežs kļuva par politisku jēdzienu, nepakļaušanās un pretstāves apzīmējumu.. Pirmizrāde 2018. gada 19. janvārī, iestudējums norises vieta – teātra aizskatuve.

Par vienu no pēdējiem modernistiem uzskatītā Semjuela Beketa absurda drāmu "Laimīgās dienas" iestudēs režisore Inese Pudža un šis solās būt jautrs un paradoksāls viencēliens par cilvēka dzīvi. Pirmizrāde 2018. gada 2. februārī.

23. februārī pirmizrādi Lielajā zālē piedzīvos Latvijas simtgadei veltīts režisores Indras Rogas lieldarbs "Vidzemes stāsti un noveles". Iestudējums balstīsies uz Rūdolfa Blaumaņa mazāk zināmām novelēm un stāstiem, kas visiem tik labi zināmo rakstnieku atklās no jauna skatpunkta. Iestudējuma svarīgākās tēmas – jaunu cilvēku galvenie dzīves pagriezieni: precības, ģimene, zaldātos iešana, attiecības ar vecākiem, likteni, izdzīvošanas gudrības un viltības, bēdas un prieki; stāsti un dažādu tēmu sasaukšanās tajos veidos savdabīgu kopskatu uz visu latviešu tautu.

7. aprīlī priekškars vērsies čehu dramaturga Pāvela Kohouta lugai "Erots", ko iestudēs teātra vecmeistars Varis Brasla.

11. maijā vērienīgu pirmizrādi uz Lielās zāles skatuves debitēs Viesturs Kairišs, kurš nu jau ar savu ierasto komandu iestudēs poļu kulta figūras, dzejnieka un dramaturga Juliuša Slovacka slavenāko darbu "Baladīna" – romantisku drāmu par valsts tapšanu.

Darbu pie bērniem un jauniešiem veltītām izrādēm turpina režisors Jānis Znotiņš, šoreiz izvēloties iestudēt viens no rakstnieces Annas Brigaderes spēcīgākajiem reālistiskajiem prozas darbiem, kas ir arī viņas bērnības atmiņu tēlojumu "Dievs. Daba. Darbs". Pirmizrāde plānota nākamā gada 25. maijā.

Pagājušajā, 2016./2017. gada sezonā pirmizrādes piedzīvojuši 11 jauniestudējumi. Nospēlēta 321 izrāde, no kurām izbraukumā 70. Skatītāju skaits bijis līdzīgs kā iepriekšējās sezonās – gandrīz 55 tūkstoši. Apmeklētākā izrāde Lielajā zālē bija Aleksandra Ostrovska "Muiža kaņepēs" (rež. Indra Roga), ko noskatījās gandrīz 10 tūkstoši skatītāju. Skatītākā izrāde Apaļajā zālē bija pēc Rainera Vernera Fasbindera "Bailes saēd dvēseli" scenārija motīviem Māras Ķimeles iestudētā "Emmijas laime" un LMT Mansardā – Žila Verna "80 dienās apkārt zemeslodei" (rež. Viesturs Roziņš), kas saņēmusi četras "Spēlmaņu nakts 2017" nominācijas.

Tags

Evita Sniedze Indra Roga Māra Ķimele Reinis Suhanovs Valmieras teātris
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form