Vēsturiski foto: Aktierim un režisoram Gunāram Cilinskim – 85
Foto: Arhīva foto

23. maijā 85 gadu jubileja aprit leģendārajam latviešu aktierim un režisoram Gunāram Cilinskim (1931-1992). Viņš dzimis 1931. gada 23. maijā Rīgā. Pieminot latviešu ekrāna un skatuves zvaigzni, Latvijas Nacionālais arhīvs piedāvā ielūkoties vēsturiskos foto gan no aktiera bērnības, gan epizodēs no kino uzņemšanas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Gunārs Cilinskis mācījies Ogres mežsaimniecības tehnikumā, kur ieguvis mežizstrādes tehniķa-tehnologa diplomu. Pēc tam strādājis Tomes – Baldones mežos. Priekšstatu par aktiera profesiju guvis, piedaloties Ogres kultūras nama dramatiskajā pašdarbībā.

1951. gada vasarā nokārtojis iestājpārbaudījumus Latvijas Valsts konservatorijas Teātra fakultātē, kuru beidzis 1955. gadā un kļuvis par Drāmas teātra (tagad Latvijas Nacionālā teātra) aktieri.

Nozīmīgākās lomas teātrī: Leoņidiks (A. Arbuzova "Mans nabaga Marats",1966), Kaspars Velnakauls (E. Līva "Velnakaula dvīņi",1968), Stenlijs Kovaļskis (T. Viljamsa "Ilgu tramvajs", 1969), Pelegrīns (M. Friša "Santakrusa",1972) u.c.

Nozīmīgākās lomas kino: Nikolajs Kuzņecovs ("Garā stiprie", 1967), Nagainis ("Ceplis", 1972), Rūdolfs ("Ezera sonāte", 1976), Maikls Goslins ("Teātris", 1978) u.c.

Kino spēlējis kopā ar pasaules mēroga zvaigznēm: polieti Polu Raksu ("Noktirne", 1966), itālieti Sofiju Lorēnu ("Saulespuķes", 1970).

No 1975. gada Gunārs Cilinskis pievērsās režisora darbam Rīgas kinostudijā, debitēja ar filmu "Ezera sonāte" (1976, kopdarbs ar V. Braslu, bijis arī scenārija līdzautors un galvenās lomas atveidotājs). Režisors un scenārija autors filmām "Nakts bez putniem" (1979), "Agrā rūsa" (1979), "Tarāns" (1982), "Kad bremzes netur"(1984) u.c.

Cilinska dzīve aprāvās pēkšņi un negaidīti 1992. gada 25. jūlijā – braucot ar braucot ar ūdensslēpēm Lielajā Baltezerā. Aktieris apbedīts Rīgā, Meža kapos.

Bijis precējies ar aktrisi Veltu Līni (1923-2012), dēls Aigars Cilinskis (1958-2007).

Par godu aktiera jubilejai Nacionālā Kino centra portālā www.filmas.lv tiek ievietotas vairākas spēlfilmas, kurās Cilinskis novērtējams gan aktiera, gan režisora statusā.

Skatītājiem tiks piedāvāta viņa spožā debija kino režijā – filma "Ezera sonāte". Portālā ievietota filmas restaurētā kopija, kuras izgatavošanu Nacionālais Kino centrs finansēja 2008. gadā, izmantojot ES fondu līdzekļus; "Ezera sonāte" bija otrā filma NKC klasikas mantojuma restaurācijas programmā.

Gunāra Cilinska jubilejas pieminēšanai portālā filmas.lv ievietotas vēl divas spēlfilmas no Latvijas kinovēstures mazzināmākajām lappusēm – 90. gadiem. Divsēriju "Vilkaču mantiniece" (1990), kas ir 40. gados populārā Ilonas Leimanes romāna ekranizācija ar Zani Jančevsku temperamentīgās Alīdas lomā un pašu Gunāru Cilinski kā Dievlodziņu veco saimnieku, kas ir viņa pēdējā kinoloma.

Savukārt filma "Indrāni" (1991) uzskatāma par cēlu misiju Latvijas kultūrvēstures labā – Brīvdabas muzeja etnogrāfiskajā vidē pārcelts tobrīd populārais Rūdolfa Blaumaņa lugas iestudējums Nacionālajā teātrī ar Kārli Sebri kā Indrānu tēvu un Gunāra Cilinska dzīvesbiedri Veltu Līni kā Indrānu māti. Gunārs Cilinskis ir filmas režisors un scenārija autors.

Tags

Gunārs Cilinskis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form