Latvijā šobrīd ir slikta gaisa kvalitāte, brīdina sinoptiķi
Foto: LETA

Latvijā esošie laika apstākļi neveicina gaisa masu vertikālo sajaukšanos un palēnina gaisa piesārņojuma izkliedes ātrumu, ziņo Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Iemels tam ir gaisa temperatūras inversija, kad siltā gaisa "kupols" pārklāj samērā lielu teritoriju un neļauj apakšējiem gaisa slāņiem pacelties uz augšu, un dominē lēns vējš līdz bezvējš. Parasti šādas gaisa temperatūras inversijas ilgst tikai dažas stundas, bet tad, kad virs teritorijas nostabilizējas augsta spiediena gaisa masas, inversija var turpināties ilgāku laika periodu.

Šāda situācija nav nekas unikāls, parasti notiek vairākas reizes gadā, norāda sinoptiķi.

Šī brīža RigaAirText, Copernicus Atmosfēras Monitoringa servisa un ECMWF prognozes liecina, ka paaugstināts PM2,5 piesārņojums Latvijā saglabāsies pirmdien un otrdien, līdz ar to gaidāms slikts gaisa kvalitātes indekss (GKI). Ja krasi nemainīsies meteoroloģiskā situācija, slikts GKI sagaidāms arī trešdien.

Sinoptiķi aicina iedzīvotājiem sekot līdzi gaisa kvalitātes indeksa (GKI) ietekmei uz veselību https://videscentrs.lvgmc.lv/lapas/gaisa_kvalitates_indekss. Ja rodas tādi simptomi kā iekaisušas acis, klepus vai iekaisis kakls, apsveriet samazināt intensīvas āra aktivitātes. Jutīgo iedzīvotāju grupām jāapsver iespēja samazināt fiziskās aktivitātes, sevišķi brīvā dabā, īpaši, ja rodas simptomi.

Kā liecina Copernicus Atmosfēras Monitoringa servisa prognoze, tad šodien līdz Latvijai atnākuši arī Sahāras tuksneša putekļi, taču šobrīd tie ir zemā koncentrācijā (<5 µg/m³) un būtiski neietekmē gaisa kvalitāti. Prognoze liecina, ka šie putekļi saglabāsies vēl divas dienas un koncentrācija būtiski nepaaugstināsies.

Paaugstināta PM2,5 piesārņojuma dēļ Latvijā GKI, jau sākot ar 20.februāri, novērtējams kā slikts, bet Rīgā un Liepājā svētdien – pat ļoti slikts.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Jaunie projekti