Pēc 40 gadiem Latvijā ziemas teju izzudīs, pieļauj zinātnieks
Foto: DELFI Aculiecinieks

Pēc 40 gadiem Latvijā ziemas, iespējams, kļūs būtiski siltākas, bet vasarās gaisa temperatūra būtiski nemainīsies, vien saules enerģijas varētu būt mazāk, šādu viedokli šodien starptautiskajā vebinārā "Maģiskais trijstūris: Mēru pakts, Covid-19 un Eiropas zaļais kurss. Krīze kā iespēja?" pauda Latvijas Universitātes (LU) Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docents Māris Nartišs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vebinārā viņš prezentēja atvērto datu lietojumu klimata pārmaiņu prognozēšanai Kuldīgā. Nartišs bija izanalizējis un salīdzinājis Ventas rumbas apmeklētāju skaitu vienā dienā 2018. gadā un 2019. gadā. Rezultātā secināts, ka labākos laika apstākļos Ventas rumbas apmeklētāju skaits ir lielāks nekā sliktākos laika apstākļos.

Analizējot datus par gaisa temperatūru laika posmā no 2010. līdz 2019. gadam, Nartišs prognozē, ka pēc 40 gadiem gaisa temperatūras izmaiņas būtiskāk skars ziemas mēnešus, piemēram, februārī gaisa temperatūra varētu nebūt zemāka par 0 grādiem, kamēr vasaras, iespējams, nekļūs siltākas un saules enerģijas daudzums samazināsies.

Nartiša veiktā atvērto datu analīze liecina, ka pastāv risks, ka pēc 40 gadiem Latvijā varētu būt lielāki plūdu un sausuma periodu riski, savukārt vēja izmaiņas būšot nebūtiskas.

Tags

Latvijas Universitāte
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form