Latvija dominē skeletonā un bobslejā

Foto: F64

Latvijas bobsleja celmlauži

No pirmajiem 16 PSRS izlases bobslejistiem testos tika atlasīti 10 latvieši. Latviešu vidū bija labi pazīstami sportisti kā Jānis Ķipurs, Zintis Ekmanis, Jānis Skrastiņš, Aivars Šnepsts, Rihards Kotāns. “Kā nu kurš nokļuva bobslejā, kurš nejauši, kurš no citiem sporta veidiem, bet pirmajos testos latvieši bija labāki par labākajiem atlasītajiem krievu sportistiem,” stāstīja Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas (LBSF) viceprezidents Zintis Ekmanis.

Latvijas bobsleja celmlauži
Foto: Zigismunds Zālmanis

Kā Dukuri sāka cīņu nezināmajā skeletonā

Latvijā skeletons ienāca 1996.gadā, kad Siguldas kamaniņu trases galvenais cilvēks Dainis Dukurs no Norvēģijas atveda šī sporta veida kamanas. Tas tika darīts ar mērķi, lai Siguldas trasē varētu nodarboties ar visiem trim "renes" sporta veidiem – kamaniņu sportu, bobsleju un skeletonu

Kā skeletons ienāca Latvijā?
”Līdz 2009. gadam mēs bijām izteiktākie amatieri.”
– Dainis Dukurs
Foto: f64

Laiks pirms bobsleja ‘Zelta paaudzes’

“Pāreja no PSRS izlases uz Latvijas komandu notika vienā sekundē - nākamajā dienā pēc Viļņas notikumiem bobslejistiem bija jābrauc uz mačiem, kamanas jau bija aizvestas, bet no rīta visi vienbalsīgi nolēma, ka nebrauksim, un jau vakarā bobslejisti uz barikādēm sargāja Ministru kabinetu un premjeru. Bobslejisti uzreiz atteicās no startēšanas PSRS izlasē atšķirībā no citu veidu pārstāvjiem, kas vēl "koķetēja" ar NVS un PSRS izlasēm,” atceras Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas (LBSF) viceprezidents Zintis Ekmanis.

Laiks pirms bobsleja 'zelta paaudzes' – panākumi un skandāli
Foto: F64

Martins Dukurs - skeletona "Supermens"

Jau sesto gadu pēc kārtas Pasaules kausa kopvērtējumā un Eiropas čempionātā neuzvarēts palicis Martins Dukurs. Viņš savu pirmo Pasaules kausa godalgu ieguva 2006./2007.gada sezonā Vinterbergā, bet nākamajā sezonā šajā pašā trasē izcīnīja savu pirmo uzvaru. Turpinājumā Martina Dukura sniegums kļuva arvien pārliecinošāks - tagad viņš jau sešas reizes uzvarējis Pasaules kausa kopvērtējumā. Martina īpašumā ir arī divi pasaules čempiona tituli, bet vienreiz viņš PČ ieguvis sudraba medaļu. Tāpat sešas reizes viņš triumfējis Eiropas čempionātā. Martins Dukurs izcīnījis arī divas olimpiskās sudraba medaļas.

Vienīgais skeletonists ar sešiem PK tituliem
Iekļauts Ginesa rekordu grāmatā
50 reizes kāpis uz PK goda pjedestāla
Foto: Scanpix

‘Lielais’ Oskars neapturams un stabils

Oskardis Melbārdis ar saviem stūmējiem Daumantu Dreiškenu, Arvi Vilkasti un Jāni Strengu aizvada fantastisku sezonu gan divnieku, gan četrinieku ekipāžu konkurencē. Sportisti pēc Soču olimpiskajās spēlēs izcīnītās sudraba medaļas uzrādījuši teicamu progresu, sasniedzot nebijuši augstus un stabilus rezultātus un pārrakstot Latvijas bobsleja vēsturi.
Infografika: Latvijas bobslejs piedzīvo savus 'zelta laikus'
6 uzvaras
5 otrās vietas
2 trešās vietas
Foto: Scanpix

Siguldas trases nozīme

Ziemas olimpiskajās spēlēs Latvija izcīnījusi septiņas olimpiskās medaļas, un visas iegūtas tieši “renes” sporta veidos. Diezgan nozīmīga daļa no Latvijas sportistu izcīnītajām medaļām pienākas ne tikai konkrētiem cilvēkiem, bet arī kādai pavisam konkrētai celtnei - Siguldas bobsleja un kamaniņu trasei.

Siguldas trases nozīme Latvijas panākumos ziemas olimpiskajās spēlēs
Foto: LETA

Latvijas saviļņojums

Sportistu lieliskie panākumi atstājuši iespaidu arī Latvijas iedzīvotājiem. Piemēram, aizvadītajā olimpiskajā gadā Siguldā populārākie jaundzimušo zēnu vārdi bijuši Martins un Tomass.

Latvijas viedoklis par panākumiem skeletonā un bobslejā
Dukurs
Foto: f64