Latvijas gada monēta 2019
Izzini kolekcijas monētās iekaltās kultūras zīmes!
Balso par izcilāko 2019. gada monētu un laimē!
Latvijas banka

Balsojuma noteikumus vari izlasīt šeit

 
 • Meža veltes

  1477

  Grafiskais dizains: Edmunds Jansons (averss), Edgars Folks (reverss)
  Plastiskais veidojums: Ligita Franckeviča
  Apskatīt monētas video
  Dabas dāvanu (gan sēņu, gan ogu) bijīga un vieda ņemšana ir latviešu sadzīves kultūras un etniskās identitātes neatņemama sastāvdaļa. Tas ir īpašs vasaras un rudens rituāls dabas svētnīcā, un atrastais vērtīgais un gardais dienišķās iztikas papildinājums ļauj mentāli un fiziski sakārtoties veiksmīgām ikdienas gaitām. Par sēni parasti dēvē virs zemes redzamo daļu, taču lielākā daļa paslēpta zem augsnes vai sūnām micēlija jeb sēņotnes veidā un kalpo barības uzsūkšanai un kā vairošanās instruments.

 • Brīvības cīņas (1918–1920)

  1417

  Grafiskais dizains: Andris Vārpa
  Plastiskais veidojums: Andris Vārpa
  Apskatīt monētas video
  1918. gada 18. novembrī proklamēto Latvijas Republiku tauta vairāk nekā pusotru gadu ar ieročiem rokās aizstāvēja pret ārējiem un iekšējiem ienaidniekiem. Tā bija militāra un politiska cīņa, kas apliecināja latviešu nācijas politisko briedumu un tiesības dzīvot neatkarīgā, demokrātiskā un brīvā Latvijā. Viens no nozīmīgākajiem un sarežģītākajiem posmiem Latvijas vēsturē mūsdienās tiek saukts par Latvijas Neatkarības karu un simbolizē latviešu nācijas cīņu par brīvību, neatkarību un valstiskumu.

 • Niklāvs Strunke

  896

  Grafiskais dizains: Paulis Liepa
  Plastiskais veidojums: Ivars Drulle
  Apskatīt monētas video
  Latviešu gleznotājs, grafiķis un scenogrāfs Niklāvs Strunke ir viens no oriģinālākajiem latviešu modernistiem. Viņa veikums grāmatu grafikā ir simtiem grāmatu vāku un desmitiem ilustrētu izdevumu. Scenogrāfa darbs vairākos teātros un Latvijas Nacionālajā operā, vitrāžu un porcelāna apgleznojumu meti, plakāta un ekslibra māksla, izstāžu iekārtošana, tomēr pāri visam glezniecība, kur ainavās, portretos un klusajās dabās atspoguļojās viņa ceļojumi, straujais temperaments un romantiskais skatījums.

 • Kaķīša dzirnavas

  2190

  Grafiskais dizains: Elīna Brasliņa
  Plastiskais veidojums: Ligita Franckeviča
  Apskatīt monētas video
  Latvijas sabiedrības aptaujā par tautas iecienītākajiem pasaules literatūras darbiem gūta šķietami negaidīta atbilde, jo vairākums nobalsoja par pasaku – dzejnieka, prozaiķa un politiķa Kārļa Skalbes literāro darbu "Kaķīša dzirnavas". Pasakas kodols ir morāla atziņa: nevairo ļaunumu un mācies piedot. Šai vērtībai līdzās ir godīgums, darba tikums un mīlestība. Kaķīša dzirnavās sildījusies teju katra latvieša sirds un dvēsele, un pasakas daudzslāņainais domu kārtojums ir noderīgs jebkurā vecumā.

 

Uzzini vairāk par monētām un tajās iekaltajām kultūras zīmēm monetas.bank.lv!
Piedalies erudīcijas spēlē letonika.lv/spele

Piedalies sabiedrības aptaujā "Latvijas gada monēta 2019"!
Sadarbībā ar Latvijas Banku AS "DELFI" organizē sabiedrības aptauju, lai balsojumā noskaidrotu 2019. gada izcilāko kolekcijas monētu.

Sabiedrības aptaujas “Latvijas gada monēta 2019” noteikumi

1. Sadarbībā ar Latvijas Banku AS "DELFI" organizē sabiedrības aptauju jeb balsojumu par izcilāko 2019. gada kolekcijas monētu. Balsojumā aicināts piedalīties ikviens Latvijas iedzīvotājs, kā arī jebkurš interesents no ārvalstīm.
2. Balsojums notiek no 2020. gada 23. marta līdz 4. aprīlim interneta vietnēs delfi.lv un rus.delfi.lv.
3. Visvairāk aptaujas dalībnieku balsu ieguvušās monētas dizaina autoram un plastiskā veidojuma autoram Latvijas Banka piešķir piemiņas balvu un diplomu.
4. Aptaujas dalībnieks balso, atzīmējot izvēlēto monētu. Balsotājs nevar redzēt, cik reižu par katru monētu jau ir nobalsots.
5. Aptaujas noslēgumā pēc nejaušības principa,t.i., ar savstarpējo sakarību metodes palīdzību, notiek 12 (divpadsmit) kolekcijas monētu izloze: "Kaķīša dzirnavas" (trīs eksemplāri), "Niklāvs Strunke" (trīs eksemplāri), "Meža veltes" (trīs eksemplāri), "Brīvības cīņas" (trīs eksemplāri).
6. Lai piedalītos balvu izlozē, pēc izvēlētās monētas atzīmēšanas jāaizpilda izlozes dalībnieka anketa izlecošā logā. Norādītā informācija tiks izmantota tikai un vienīgi saziņai ar balvas laimētāju.
7. Informācija par balsojumā uzvarējušo monētu tiks publicēta 2020. gada 14. aprīlī interneta vietnēs delfi.lv, rus.delfi.lv un bank.lv.
8. Par balvas saņemšanu Latvijas Banka līdz 2020.gada 18. maijam sazināsies ar laimētājiem personiski.
9. Izlozes uzvarētāju vārdi un uzvārdi tiks publicēti Latvijas Bankas interneta vietnē bank.lv.
10. Balvu saņemšanas termiņš – līdz 2020. gada 15. jūnijam. Pēc šā datuma balvas laimētājiem netiks izsniegtas.
11. Pilns noteikumu teksts šeit: bank.lv

Lai piedalītos balvas izlozē, aizpildi šo anketu!

Obligāti aizpildāmie lauki.
Tālruņa numurs tiks izmantots tikai, lai ātrāk sazinātos ar laimētāju. Piesakoties šai izlozei, apstiprinu, ka esmu iepazinies ar tās noteikumiem, kā arī piekrītu, ka mani dati tiks apstrādāti šās izlozes ietvaros un balvas laimēšanas gadījumā tiks nodoti Latvijas Bankai.

Nobalso par 2019. gada
izcilāko kolekcijas monētu!
Uzzini vairāk par monētām un tajās iekaltajām kultūras zīmēm monetas.bank.lv!
Piedalies erudīcijas spēlē letonika.lv/spele

Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.