Uz saturu
Latvijas gada monēta 2020

Izzini kolekcijas monētās iekaltās kultūras zīmes!

Balso par izcilāko 2020. gada monētu un laimē!

Balsojuma noteikumus vari izlasīt šeit.

Latvijas banka
 • Modernisms Latvijā. 20. gs. 60. gadi

  Grafiskais dizains: Sandra Krastiņa
  Plastiskais veidojums: Jānis Strupulis
  Nominālvērtība: 5 eiro
  Svars: 26,25 g
  Forma: kvadrāts (32,00 mm x 32,00 mm; ar nošķeltiem stūriem)
  Metāls: 925° sudrabs
  Maksimālā tirāža: 3000

  Ar 20. gs. 60. gadiem saistāmi ikoniski artefakti gan porcelāna nozarē, gan grafiskajā dizainā, gan arī arhitektūrā un interjeros. Šī perioda mantojuma raksturlielums ir tā gaistošā daba. Monētā ir izmantotas zīmes no arhitektu Martas Zigrīdas Staņas (1913–1972), Imanta Jākobsona (1934–1993) un Harolda Kandera (1927), porcelāna mākslinieces Zinas Ulstes (1928–2005), grafisko dizaineru Gunāra Kirkes (1926–1993) un Ulda Razuma (1944–2019) darbiem. Kā grafisko izteiksmes līdzekļu kopums tas ir liecinājums par modernisma stilistikas vienojošo fenomenu, bet vienlaikus tolaik arī tā tika runāts par iespējamo brīvību.

 • Ventastega

  Grafiskais dizains: Ivars Drulle
  Plastiskais veidojums: Ivars Drulle
  Nominālvērtība: 5 eiro
  Svars: 22,00 g
  Diametrs: 35,00 mm
  Metāls: 925° sudrabs
  Maksimālā tirāža: 3000

  Iežu slāņi zem mūsu kājām glabā liecības par Latvijas teritorijas un tās iemītnieku vēsturi. Viens no nozīmīgiem ģeoloģijas un paleontoloģijas atklājumiem ir devona perioda dzīvnieka Ventastega curonica fosilās atliekas, kas atrastas Kurzemē – iežu atsegumos Ventas baseinā Skrundas apkārtnē. Sugas nosaukumā iemūžināts Ventas un Kurzemes nosaukums, un tā šo dzīvnieku atpazīst zinātnieki un aizvēstures entuziasti visā pasaulē. Ventastega bija četrkājains plēsīgs dzīvnieks, kas bija mazliet garāks par metru un dzīvoja pirms aptuveni 365 miljoniem gadu.

 • Personiskā brīvība

  Grafiskais dizains: Beate Šņuka
  Nominālvērtība: 5 eiro
  Svars: 22,00 g
  Diametrs: 35,00 mm
  Metāls: 925° sudrabs
  Maksimālā tirāža: 3500

  Mūsu brīvās gribas robežas ir rēķināšanās ar citu rīcību un viedokli. Mēs esam savstarpēji atkarīgi viens no otra, tāpēc brīvības eksistence ir atkarīga no ikviena spējām savas intereses nelikt augstāk par sabiedrības kopējām interesēm. Personiskās brīvības nevar būt vienam vairāk un otram mazāk. Brīvībai nepieciešama patiesa vienlīdzība un demokrātija, kā arī cieņa pret ikvienu sabiedrības locekli. Ne vienmēr mūsu individuālā rīcība izraisīs pārmaiņas. Taču svarīgāka ir iespēja rīkoties individuāli un brīvi, bez uzspiestas apkārtējo ietekmes. Kamēr vien mēs respektēsim sabiedrības sociālās normas, bet sabiedrība cienīs ikkatra neatkarību, mēs būsim brīvi.

 • Liepas lapa

  Grafiskais dizains: Mārcis Kalniņš
  Plastiskais veidojums: Ligita Franckeviča
  Nominālvērtība: 5 eiro
  Svars: 18,13 g
  Forma: neregulāra; attālums no kātiņa iedobes līdz lapas smailei: 32,00 mm
  Metāls: 925° sudrabs
  Maksimālā tirāža: 5000

  Pilsētas sastāv no ielām, ēkām, ūdeņiem un zaļajām zonām. Rīgas ielu tīkls kalpo cilvēkiem, ļaujot viņiem pārvietoties pilsētvidē tāpat, kā lapā vielas ceļo pa tās dzīslām. Sastāvdaļu kopums veido vienu veselu. Liepa ir viena no visbiežāk sastopamajām un izturīgākajām koku sugām Rīgā. Vienlaikus šis koks, kas sasniedz 200–300 gadu vecumu un ir daudzu paaudžu līdzgaitnieks, simbolizē vienu no svarīgākajiem pilsētas resursiem. Vēja izturīgās, ēncietīgās un klimata tolerantās liepas apveltītas ar lielu putekļu uztveršanas spēju un dāvā pilsētniekiem tīru gaisu. Mūsdienās šī bieži sastopamā, vienkāršā dabas daļa ir jānovērtē un jāsaglabā.

Piedalies erudīcijas spēlē letonika.lv/spele

Sabiedrības aptaujas "Latvijas gada monēta 2020" noteikumi

 1. Sadarbībā ar Latvijas Banku AS "DELFI" organizē sabiedrības aptauju jeb balsojumu par izcilāko 2020. gada kolekcijas monētu. Balsojumā aicināts piedalīties ikviens Latvijas iedzīvotājs, kā arī jebkurš interesents no ārvalstīm.
 2. Balsojums notiek no 2021. gada 22. marta līdz 4. aprīlim interneta vietnēs delfi.lv un rus.delfi.lv.
 3. Visvairāk aptaujas dalībnieku balsu ieguvušās monētas dizaina autoram un plastiskā veidojuma autoram Latvijas Banka piešķir piemiņas balvu un diplomu.
 4. Aptaujas dalībnieks balso, atzīmējot izvēlēto monētu. Balsotājs nevar redzēt, cik reižu par katru monētu jau ir nobalsots.
 5. Aptaujas noslēgumā pēc nejaušības principa,t.i., ar savstarpējo sakarību metodes palīdzību, notiek 12 (divpadsmit) kolekcijas monētu izloze: “Modernisms Latvijā. 20. gs. 60. gadi" (trīs eksemplāri), "Liepas lapa" (trīs eksemplāri), "Ventastega" (trīs eksemplāri), "Personiskā brīvība" (trīs eksemplāri).
 6. Lai piedalītos balvu izlozē, pēc izvēlētās monētas atzīmēšanas jāaizpilda izlozes dalībnieka anketa izlecošā logā. Norādītā informācija tiks izmantota tikai un vienīgi saziņai ar balvas laimētāju.
 7. Informācija par balsojumā uzvarējušo monētu tiks publicēta 2021. gada 14. aprīlī interneta vietnēs delfi.lv, rus.delfi.lv un bank.lv.
 8. Par balvas saņemšanu Latvijas Banka līdz 2021.gada 18. maijam sazināsies ar laimētājiem personiski.
 9. Izlozes uzvarētāju vārdi un uzvārdi tiks publicēti Latvijas Bankas interneta vietnē bank.lv.
 10. Balvu saņemšanas termiņš – līdz 2021. gada 15. jūnijam. Pēc šā datuma balvas laimētājiem netiks izsniegtas.
 11. Pilns noteikumu teksts šeit: bank.lv

Lai piedalītos izlozē, aizpildi šo anketu!

Reģistrējoties izlozei, apstiprinu, ka esmu iepazinies ar balsojuma noteikumiem, kā arī piekrītu, ka AS "DELFI" ir tiesīga apstrādāt manus datus izlozes ietvaros.

* Obligāti aizpildāmie lauki.
Tālruņa numurs tiks izmantots tikai, lai ātrāk sazinātos ar laimētāju. Piesakoties šai izlozei, apstiprinu, ka esmu iepazinies ar tās noteikumiem, kā arī piekrītu, ka mani dati tiks apstrādāti šās izlozes ietvaros un balvas laimēšanas gadījumā tiks nodoti Latvijas Bankai.

Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.