Uz saturu
Latvijas gada monēta 2022

Izzini kolekcijas monētās iekaltās vērtību zīmes!

Balso par izcilāko 2022. gada monētu un laimē!

Balsojuma noteikumus varat izlasīt šeit.

Latvijas banka
 • Vilhelms Purvītis

  BALSOT

  Grafiskā dizaina autore: Frančeska Kirke
  Kaltuve: Lietuvos Monetu Kalykla (Lietuva)
  Metāls: 925° sudrabs; aversā krāsu uzdruka
  Maksimālā tirāža: 4000

  Nacionālās ainavu glezniecības izveidotājs un modernizētājs Vilhelms Purvītis (1872–1945) ir viena no galvenajām personībām Latvijas 20. gs. pirmās puses vizuālajā mākslā. Gadsimtu mijā meistarīgo pavasara ainavu gleznotāju ievēroja Pēterburgā, Parīzē un citos Eiropas mākslas centros. Baltijas modernās mākslas pārstāvis līdzvērtīgi iesaistījās ainavas žanra pārmaiņās, gūstot panākumus gan Latvijā, gan ārzemēs.

  Eiropeiskā latviešu klasiķa vārds Latvijas mākslas vēsturē kļuvis par vienu no nacionālās identitātes simboliem. Poētisku arhetipu veidā viņa tēli un noskaņas saglabājušies mūsu ainaviskās vides izjūtā. Gleznotāja radīto dabas koptēlu un klasiski komponēto Latvijas ainavu gadalaiku mijā mēdz uztvert kā nacionālās ainavas kanonu.

  Purvītis ievērojams arī kā augstākās mākslas izglītības idejas īstenotājs un kultūrpolitikas līdzveidotājs Latvijā, pirmais Latvijas Mākslas akadēmijas rektors un Dabasskatu meistardarbnīcas vadītājs, Rīgas pilsētas mākslas muzeja (tag. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs) direktors, nacionālās mākslas kolekcijas veidotājs un starptautisku izstāžu rīkotājs.

 • Ukrainas brīvībai

  BALSOT

  Grafiskā dizaina autors: Serhijs Maidukovs (Ukraina)
  Plastiskā veidojuma autore: Ligita Franckeviča
  Kaltuve: Lietuvos Monetu Kalykla (Lietuva)
  Metāls: 999° sudrabs; ar apzeltījumu
  Maksimālā tirāža: 8000

  Iegādājoties šo kolekcijas monētu,
  jūs atbalstāt Ukrainas cīņu par brīvību.
  Ienākumi no katras monētas tiks ziedoti Ukrainai

  Krievijas iebrukums Ukrainā 2022. gada 24. februārī mainīja pasaules vēstures ritējumu un dziļi satrieca ikvienu no mums. Ukraina turpina cīnīties par savu brīvību, kā arī par Rietumu civilizācijas – tātad arī mūsu – vērtībām. Monēta ir atgādinājums – nedrīkst pagurt un samierināties ar Ukrainā notiekošo. Ukrainas brīvība ir mūsu visu atbildība.

  Kolekcijas monētas "Ukrainas brīvībai" autors ir ukraiņu mākslinieks Serhijs Maidukovs (Sergiy Maidukov). Monētas skatpunktu mākslinieks koncentrējis uz vienu vienīgu vārdu – ВОЛЯ –, kam viņa dzimtajā valodā ir daudznozīmju jēga: BRĪVĪBA; GRIBA; VARA.

  Monētai ir ne tikai simboliska, bet arī praktiska nozīme. Ar tās palīdzību Latvijas Banka veiks ziedojumus Ukrainas atbalstam. Iegūtā peļņa no katras pārdotās monētas tiks ziedota Ukrainai.

  Sudraba virsmu skarošās burtzīmes katra savā ritmā gan iegraužas plaknē, gan paceļas tai pāri vai ienirst sudraba spogulī... Tā ir tuvās distances realitāte. Monētas reversā attēlotais putns ar zelta zvaigznīti ir nākotnes apsolījuma tēls politiskajā telpā – Ukrainai kļūstot par savējo Eiropas Savienībā. Bet – ne tikai. Tas ir liecinājums un reizē atgādinājums – gara lidojumam brīvības garants ir klātesošs.

  Monētas "Ukrainas brīvībai" grafiskā dizaina konkurss bija īpašs ar to, ka tajā pēc Latvijas Bankas uzaicinājuma piedalījās pieci atzīti mākslinieki no Ukrainas – Katerina Bjelobrova (Kateryna Bielobrova), Ņikita Kadans (Nikita Kadan), Serhijs Maidukovs (Sergiy Maidukov), Romans Miņins (Roman Minin) un Anna Zvjaginceva (Anna Zvyagintseva).

  Visu konkursā iesniegto darbu raksturs bija dziļi emocionāls un personisks.

  Latvijas Banka izsaka pateicību ikvienam, kurš, iegādājoties šo monētu, atbalsta Ukrainu cīņā par tās brīvību.

 • Augšup

  BALSOT

  Grafiskā dizaina autori: Krista un Reinis Dzudzilo
  Kaltuve: Lietuvos Monetu Kalykla (Lietuva)
  Metāls: 925° sudrabs; ar apzeltījumu
  Maksimālā tirāža: 5000

  2022. gada 1. novembrī aprit 100 gadu kopš Latvijas Bankas dibināšanas. Šajā laikā izveidota institūcija, kas ir neatkarīga, kompetenta, ar ilgtermiņa skatījumu naudas politikas jautājumos, nodrošinot pamatu ilgtspējīgai valsts attīstībai.

  Latvijas Bankas 100 gadu jubilejai veltītā monēta "Augšup" aicina, virza un tiecas uz augšu. Šī ir progresīva monēta, kas atklāj Latvijas Bankas ceļu pagātnē un skaidri norāda virzienu nākotnē un to, ka tagadne ir šīs apzinātās darbības, kustības uz augšu. Šī pakāpienu un laiku monēta liecina par kultūrslāni, par labklājību un to, cik daudz mūsu valsts ir pieredzējusi un cik garu ceļu veikusi uz priekšu. Šobrīd 100 gadu. Vēl simts, vēl simts, vēl simts – vēlējuma formā. Kāpnes un ceļš nav galā.

  Izpratne par nacionālo centrālo banku un tās uzdevumiem aizvadīto 100 gadu laikā ir mainījusies. Ir funkcijas, kas paliek pagātnē, un ir jaunas funkcijas, jo mainās arī naudas tehnoloģiju iespējas. Nemainīgs paliek Latvijas Bankai uzticētais pamatuzdevums – rūpēties, lai mūsu nauda saglabā vērtību, lai sabiedrība turpina mūsu naudai uzticēties arī laikmetīgā – digitālā – formā.

  Monētas nosaukums asociatīvi saistās gan ar vārdu "augša" gan vārdu upe". Upe nekad netek uz augšu, tā iztek un tiecas uz jūru jeb bezgalību. Šajā nosaukumā ir ietverta alegorija par gravitācijas pārvarēšanu. Cilvēks arī pārvar gravitāciju, kāpjot uz augšu, jo pretējā gadījumā viņš nekad netiktu kalna virsotnē.

  Noliekot monētu gan aversā, gan reversā uz līdzenas virsmas, tā veido slīpu leņķi, kurš vēršas pret skatītāju. Monētas aversa spoguļu pakāpieni ļauj ieraudzīt mūžīgo tagadni un reizē nākotni, kas ir pats cilvēks. Cilvēks un viņa dzīve ir ceļš. Augšējais pakāpiens kā mērkts gaismā veido saullēkta tēlu, kas iezīmē virzīšanos uz augšu, tiecoties debesīs. Šā austošā apļa segmenta forma reprezentē bankas logotipu – uzlecošas saules maliņu – un sabalsojas ar gravitāciju pārvarošu kustību augšup.

  Monētas reverss atklāj zelta segumu, kas kā saules aka vai zelta ezera rāmā virsma ietver domu par bagātību glabātuvi, no kuras smelt un kura remdē slāpes. Zelts monētas jostā ieskauj sudraba pakāpienus un atver vietu jaunam sākumam jeb turpinošam un atklājošam virzienam nākotnē.

 • Satversmei 100

  BALSOT

  Grafiskā dizaina autors: Aigars Ozoliņš
  Kaltuve: Lietuvos Monetu Kalykla (Lietuva)
  Metāls: 925° sudrabs; aversā krāsu uzdruka
  Maksimālā tirāža: 2500

  Satversme nosaka Latvijas valsts konstitucionālos pamatus un ir viens no mūsu valstiskuma simboliem. Satversmē ietvertās valsts dibinātāju domasun sapņi par Latviju kļuvuši par spēka vārdiem, kas katrai paaudzei ļauj veidot stipru un ilgtspējīgu demokrātisku tiesisku valsti. Satversmes teksts valsts dibinātājus un nākamās paaudzes apvieno idejā par Latvijas valsti.

  Ikviens Satversmi dara jaunu. Satversmes teksts paliek nemainīgs, bet tā lasījums ir atvērts attīstībai līdzi laikam. Katra paaudze līdzveido Satversmes garu, lai tas vienmēr saturētu Latvijas valsti stipru un sniegtu tversmi ikvienam, kuram vajadzīga likuma aizsardzība.

  "Mēs cerēsim visi un būsim pārliecībā, ka šī jaunā Satversme mums līdzēs galīgi nodibināt Latvijā likumību un taisnību un līdz ar to tautas labklājību un kārtību. Lai šī jaunā valsts Satversme padara Latviju laimīgu un stipru!" Ar šiem Jāņa Čakstes ceļavārdiem Satversme pirms simt gadiem stājās spēkā.
  Arī pēc gadsimta Satversme jālasa Jāņa Čakstes acīm. Ar cerību, ka Latvijā vienmēr valdīs taisnīgi likumi un ikvienam būs brīvība īstenot savu potenciālu. Pārliecībā, ka visi vienmēr būs līdzvērtīgi savās tiesībās un cieņā un Latvijas valsts pastāvēs mūžam. Satversme ļauj svinēt to, ka Latvija ir brīva, neatkarīga, tiesiska valsts, kurā katram ir iespēja sasniegt labklājību un laimi.

  Svinēsim Satversmi!

Sabiedrības aptaujas "Latvijas gada monēta 2022" noteikumi

 1. Lai noskaidrotu sabiedrības viedokli par 2022. gadā emitētajām euro kolekcijas monētām (tālāk tekstā – monēta), Latvijas Banka sadarbībā ar AS "DELFI" rīko sabiedrības aptauju "Latvijas gada monēta 2022" (tālāk tekstā – aptauja).
 2. Aptaujā aicināts piedalīties ikviens Latvijas iedzīvotājs, kā arī jebkurš interesents no ārvalstīm.
 3. Aptaujas balsojums notiek no 2023. gada 14. marta līdz 27. martam, personai balsojot par monētu interneta vietnē www.delfi.lv.
 4. Visvairāk aptaujas dalībnieku balsu ieguvušās monētas dizaina autoram un plastiskā veidojuma autoram Latvijas Banka piešķir piemiņas balvu un diplomu.
 5. Aptaujas noslēgumā notiek šādu 12 (divpadsmit) euro kolekcijas monētu (balvu fonds) izloze: "Satversmei 100" (trīs eksemplāri), "Vilhelms Purvītis" (trīs eksemplāri), "Augšup" (trīs eksemplāri), "Ukrainas brīvībai" (trīs eksemplāri). Balva ir viena monēta no balvu fonda.
 6. Lai piedalītos balvu izlozē, persona balsojot reģistrējas interneta vietnē www.delfi.lv, norādot savu vārdu, uzvārdu un e-pasta adresi (pēc izvēles – arī tālruņa numuru). Norādītā informācija tiks izmantota balvu izlozei un saziņai ar balvu laimētājiem. Viena persona drīkst reģistrēties dalībai izlozē tikai vienu reizi. Latvijas Bankas amatpersonas un darbinieki nedrīkst reģistrēties un piedalīties izlozē.
 7. Balvu izlozē piedalās personas, kuras ir reģistrējušās šā nolikuma 6. punktā noteiktajā kārtībā. Balvu laimētājus pēc nejaušības principa nosaka AS "DELFI".
 8. AS "DELFI" apkopo aptaujas un izlozes rezultātus un līdz 2023. gada 3. aprīlim informē par tiem Latvijas Banku.
 9. Latvijas Banka aptaujas un izlozes rezultātus publicē tīmekļvietnē www.bank.lv ne vēlāk kā līdz 2023. gada 14. aprīlim. AS "DELFI" ir tiesīga aptaujas un izlozes rezultātus publicēt savās tīmekļvietnēs www.delfi.lv vai citādi darīt zināmus sabiedrībai, to iepriekš saskaņojot ar Latvijas Banku.
 10. Latvijas Banka, publicējot balvu izlozes rezultātus, norāda balvu laimētāju vārdus un uzvārdus. Latvijas Bankas Naudas apgrozības pārvaldes Naudas politikas un operāciju daļa sazinās ar balvu laimētājiem līdz 2023. gada 12. maijam. Balvu saņemšanas termiņš – līdz 2023. gada 30. jūnijam. Pēc šā datuma balvas laimētājiem netiks izsniegtas.

Lai piedalītos izlozē, aizpildi šo anketu!

Reģistrējoties izlozei, apstiprinu, ka esmu iepazinies ar balsojuma noteikumiem, kā arī piekrītu, ka AS "DELFI" ir tiesīga apstrādāt manus datus izlozes ietvaros.

* Obligāti aizpildāmie lauki.
Tālruņa numurs tiks izmantots tikai, lai ātrāk sazinātos ar laimētāju. Piesakoties šai izlozei, apstiprinu, ka esmu iepazinies ar tās noteikumiem, kā arī piekrītu, ka mani dati tiks apstrādāti šās izlozes ietvaros un balvas laimēšanas gadījumā tiks nodoti Latvijas Bankai.

BALSOT Balsošana beigusies! Iegādāties monētu
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.