Foto: Unsplash

Šis pavasaris sabiedrību šokēja arī divām ziņām no Kurzemes – vispirms Liepājā atkritumu šķirošanas poligonā, pēc tam Ventspilī atkritumu konteinerā tika atrasti miruši zīdaiņi. Policija apgalvo, ka šie divi gadījumi nelielā laika nogrieznī ir satraucoša tendence, turklāt statistika, kas pēdējos gadus bijusi nemainīgi stabila, ir krasi mainījusies uz slikto pusi, vēsta "360TV ZIŅneši".

Savulaik tā bija ikdiena – jaundzimušā līķis kāpņu telpā, mežā, grāvmalā, atkritumu tvertnē. Lai novērstu šos noziegumus un negribētiem bērniņiem dotu dzīvību, tapa sociālais projekts "Glābējsilīte". Tā ir vieta, kur anonīmi atstāt mazuli. Kad silītes durvis aizveras, otrpus sienai atskan trauksmes signāls, medicīnas personāls par mazo parūpējas, un jau pēc dažām dienām zīdainis dodas uz savām jaunajām mājām kopā ar jauno ģimeni.

"Glābējsilītes" atrodas astoņās vietās Latvijā – slimnīcā Rīgā, Ventspilī, Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē, Madonā, Jelgavā un Valmierā. Pirmo silīti atklāja Rīgas bērnu slimnīcā pirms 15 gadiem, un šo gadu laikā ir izglābti jau 58 zīdaiņi. Par 58. zīdaini "ZIŅneši" uzzina nejauši, jo ar "Glābējsilītes" projekta "mammu" tikšanās notiek dienā, kad uz mājām dodas šogad pirmais silītē ieliktais zīdainis.

Sašutumu par mēslainē atrastajiem zīdaiņu līķiem pauž arī Latvijas ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijā, kas ik dienu domā, kā uzlabot grūtnieču aprūpes kvalitāti, seko līdzi jaunākajiem sasniegumiem un izmeklēšanām.

Valsts policijā "ZIŅnešiem" nenoliedz – mirušo zīdaiņu gadījumi Kurzemē ir skaļi. Abās lietās izmeklēšana turpinās, bet būtisku pavērsienu gan nav, kas ļautu lietu atšķetināt. Notikušais arī no statistikas viedokļa ir satraucošs – pēdējo piecu gadu laikā šādi noziegumi būtiski gāja mazumā – no 4 gadījumiem 2020. gadā līdz vienam pērn un aizpērn.

Vairāk skaties video!

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!