Foto: Shutterstock

Ķīnas Jungangas (Yungang) budistu grotas lepojas ar 51 statuju, kas alās un nišās izgrebtas pirms aptuveni 1500 gadiem. Taču pēdējās dienās vairāk uzmanības izpelnījušās tieši tualetes, kas atrodas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautajā vietā, nekā paši grandiozie skati, vēsta CNN.

Kādā videoklipā, kas nesen tika kopīgots dažādās Ķīnas ziņu un sociālo mediju vietnēs, redzams, ka sieviešu tualetēs virs katras kabīnes uzstādīts digitālais taimeris. Kad tualete nav aizņemta, ekrānā zaļā krāsā parādās vārds "tukšs", bet, tiklīdz labierīcības tiek izmantotas, sākas sekunžu un minūšu atskaite par to, cik ilgu laiku cilvēks iekšā jau pabijis.

Video uzņēmusi kāda apmeklētāja, kas vietējam valsts pārvaldītam laikrakstam "Xiaoxiang Morning Herald" sacījusi, ka ideju uztver kā tehnoloģiski diezgan progresīvu. "Bet man tas likās arī nedaudz apkaunojoši. Bija sajūta, ka mani novēro," apmeklētāja atklājusi.

Kā laikrakstam paskaidrojis darbinieks, taimeri uzstādīti, lai tiktu galā ar apmeklētāju skaita pieaugumu, tostarp arī tūrisma objekta telpās, bet ne tādēļ, lai kontrolētu to, cik ilgi kāds cilvēks pabijis labierīcībās. "Ir neiespējami, ka mēs kādu izmestu no tualetes pusceļā. Un mēs nenosakām laika ierobežojumu, piemēram, piecas vai 10 minūtes, cik ilgi drīkst izmantot tualetes," stāsta darbinieks.

Taimeris darbojas jau kopš šī gada 1. maija, un galvenokārt ir drošības pasākums, nodrošinot visu viesu labsajūtu, ja gadījumā daži no apmeklētājiem tualeti izmanto ilgāku laiku un rodas ārkārtas situācija.

Cilvēku reakcijas ir dažādas. Daži soctīklu lietotāji Ķīnas populārajā mikroblogošanas platformā "Weibo" atbalsta jauno funkciju, norādot, ka tādējādi tiks novērsts, ka cilvēki tualetēs nesteidzīgi "sērfo" internetā. "Tūrisma vieta nav birojs, kurš gan pavadītu ilgu laiku tualetēs? Vai tiešām tas ir vajadzīgs?" vaicā cits "Weibo" lietotājs. Savukārt vēl citi norāda, ka labāk naudu būtu ieguldījuši, lai vienkārši uzstādītu vairāk tualešu.

Bet ne viss ir tikai melns un balts, jo daži tomēr jaunajā funkcijā saskata daudz vērtīgāku ieguvumu – taimeri palīdzēs tiem, kuriem, iespējams, nepieciešama neatliekama medicīniska palīdzība, bet dažādu iemeslu dēļ to nevar izsaukt paši.

Rekordliels apmeklētāju skaits

2001. gadā UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautās Jungangas budistu grotas ir viena no lielākajām un populārākajām apskates vietām Ķīnas ziemeļu Šaaņsji provincē. 2023. gadā biļetes uz apskates objektu iegādājās trīs miljoni cilvēku, kas ir rekordaugsts rādītājs, un ievērojams pieaugums salīdzinājumā ar otro noslogotāko gadu 2019. gadā (1,98 miljoni apmeklējumu).

Budistu grotās uzlabotas ir ne tikai labierīcības – pēdējos gados uzstādītas arī jaunas atrakcijas un citi apskates objekti, kas tikai palielina to pievilcību.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!